Duatepe Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Duatepe Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  duatepe köyü bilgileri - duatepe köyü resimleri - duatepe köyü tanıtım  Duatepe, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyun eski adı Pusuklu olup cumhuriyetin kurulmasıyla köyun ismi duatepe olararak köyluler tarafından değiştirlimiştir.Köyun tarihi tam olarak bilinmemektedir.Ancak köyün osman aga tarafından kurulduğu bilinmektedir.Osmanlı doneminde serin içme suları ve hayvancılığa el verişli olduğundan tercih edilmiştir,.daha sonra diğer kabilelerde köye gelerek aşiretletıni kurmuşlardır Köyün tamamı kürt olup şafii mezhebindendir.Köyun tamamı kürtçe Qırmançi dili konuşmaktadır.Köyden çok saygın din adamları (alimler) çıkmıştır.SEYDA MOLA RESUL, MOLA KAMİL, ŞEYH MUHAMED, SEYDA M EŞREF, MOLA ABDULAZİZ, ve bunların çok sayıda talebeleri hemen hemen civar ilçelerin tüm köylerinde molalık (hocalık)yapmaktadırlar.Köyde mola kamiler recoler ağoler hokeler aliler aşiretleri bulunmaktadır, yanlız köyun nufusu 400 civarında olup bu nufusun en az 5 katı Ankara İzmir İstanbul Bursa Erzurum kayseri gibi büyük kentlere göç etmişlerdir.Çoğu müteahhitlik ve ticarette bayağ başarılı olmuş fakat köye herhangi bir yatırımda bulunmamışlardır.Köy yolu hala zıtabze olup köyde sadece ilk ögretim okulu vardır.Bu nedenle köy sakinleri çocuklarını egitim için köyün bağlı oldugu ilçeye göndermektedirler.Köyun iki mezrası karakoç ve kındugut köyleri bulunmaktadır.Köyun geçim kaynağı hayvancılık ve çiftçiliktir.Erzurum'un en soğuk yerleşim yerlerinden biridir.12. ve 5. aylar arasında karlarla kaplı olup kışları çok soguk geçmektedir.Başlıca yakacakları meşe ağacı ve (hayvanlardan) yararlanarak elde edilen dilimzde tezeklerdir.Yiyeceklerin çogunlugu süt ürünleri olup,otlu peynir lor ve örgulu peynir sofraların vazgeçilmezidir.Her evde tandır bulunmaktadır tandır ekmegi meşhurdur, tandır kebabı vazgeçilmezleridir.
  Coğrafya
  Erzurum iline 104 km, Köprüköy ilçesine 48 km uzaklıktadır.,civar köylerin en geniş arazileri bulunmaktadır,tarlalarda sadece arpa ve bugday ekmektedirler,aras nehri köye sıfır olup fakat arazi sulama bakımından yararlanmamaktadırlar.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 350
  2000 400
  1997 410
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Abdulbaki Aytekin
  2004 - Orhan Karaca
  1999 - M.Latif Uzun
  1994 - M.Emin Karaca
  1989 - Beşir Yıldız
  1984 - Abdülbaki Güler
  1979 - İbrahim Yağmur
  1975 - muhamet uzun
  1940 - Zeynel Yılmaz (köyün ilk muhtarlarındandır)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu komşu köyle davalı olup fakat 2005 te davayı kazandıklarında kendi imkanlarıyla ve kaymakamlıgın yardımıyla her eve su baglanmıştır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Duatepe Köyü Hakkında Forum Tarih
Merkez Duatepe İlköğretim Okulu Bilgileri Bala Ankara Ankara Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş