Dualı uykular

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Fatma tarafından 5 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Dualı uykular konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Duâlı Uykular  Dini, yaşayışı, meşrebi ne olursa olsun duânın insan hayatında çok mühim bir yeri vardır. Duâlar insanların çâresiz kaldıklarında ve sığınacak bir yere ihtiyaç duyduklarında imdadlarına yetişen tek ve en güçlü duygulardır. Duâ kapısı her zaman ve herkese açıktır. İsteyen istediği gibi ve istediği dilde hâlini arz edebilir. Ancak kabulü için bir takım şartların olması da tabiîdir. Bunların başında geleni, ellerini açıp istekte bulunduğu İlâhî gücün rızası doğrultusunda yaşanması ve O’nun ilâhî buyrukları hilâfına istekte bulunulmamasıdır. Duâ için açılan ellerin aslâ geri çevrilmediği ve kesinlikle kabul edildiği çok özel zaman ve mekânların değerlendirilmesi lâzımdır. Duâ, inanmışları her zaman için moralli ve dinç tutar.

  Bu dinamizmin çok küçük yaşlardan itibaren hissedilmesi çocukların geleceklerini olumlu etkiler. Hangi aile geleceğini teslim edeceği yavrularının böyle başarılı olmasını istemez?

  Çocuklara ilk manevî duyguların çok erken yaşlarda verilmesi bir eğitim meselesidir. Günümüzde ve dünya standartlarında eğitimin erken yaşlara çekilmesi, ilköğretimin dört yaşları civarında başlatılması, bizim toplumumuz için hiç de yabancı olmayan bir konudur.

  Çocuğun ilk eğitimi alacağı yer evidir. Bu konuda anne-babalara çok büyük görev düşmektedir. Allah’a hamd olsun ki, Türk anne ve babaları, bu konuda çok duyarlıdır. Çocuk dört yaşında iken başlatılması gereken eğitimi daha erken yaşlara çekerek, bir çocuğun iki yıllık süt emmesi bittiğinde eğitim başlatılmalıdır, diyen âlimler vardır. Bunun daha da öne çekilmesi ile bebeğin anne karnında iken, annenin davranışlarının, hattâ dinlediği müziğin, içtiği sigaranın; kısaca ifade etmek icap ederse hayatının manevî boyutlu veya dağınık olmasının, doğuracağı çocuğun psikolojisinde etkili olacağı inkâr değil, günümüzde kabul edilmiş gerçeklerdendir.

  Doğan çocuğun beşiği önünde okunan ninnilerdeki manevî boyut bunlardandır.

  Bu duyguların bir kısmı, şüphesiz ki yatak duâlarında gizlidir. Çocuğun emeklemeye başlama dönemlerine isabet eden parmağını kaldırarak “Allah bir” göstermesi aile fertlerini tarifi mümkün olmayan sevinçlere gark eder ve günün konuşulan konusu oluverir. İşte bu dönemlerden başlanarak onlara bazı yatak duâları ezberletilir ve yataklarına girdiklerinde okumaları takip edilir. İlk manevî duyguların en iyi verildiği dönem olan bu çağda ezberletilen duâları okuyup okumadıklarını takibe aslında hiç gerek yoktur; kesinlikle okurlar ve Allah ile buluşarak uykuya geçerler.

  Zengin çocukluk hâtıralarımın içinde ayrı bir yeri olan ve bana ezberletilen yatak duâsını hatırlıyorum; şöyleydi:

  Yattım sağıma

  Döndüm soluma

  Sığındım Sultanım’a

  Selâm olsun sağıma soluma

  Yattım Allah kaldır beni

  Nûrun ile doldur beni

  Can kafesten çıkar iken

  İmân ile gönder beni

  Bu yaz bir dostun çocuğunun okuduğu duâyı dinledim. Besmele ile başlayan bu duâda işlerin Allah’a havale edilmesi ve O’nun en güzel vekil olduğu, yalnız O’na dayanıp güvenilmesi gerektiği, tevhid inancı esasları vardı. Ben bu duâ ile büyüyüp hayatı atılan bir çocuğun, hayat şartları ne getirirse getirsin, dâima yüksek moralli olacağına ve hiç bunalıma girmeyeceğine kesinlikle inanıyorum. Duâ şöyleydi:

  Bismillâhirrahmânirrahîm

  Rabbi yessir ve lâ-tu’assir

  Rabbi temmim bi’lhayır

  Sen yarattın Sen kayır

  Rızkımı bol ayır

  Lâ-ilâhe illa’llah

  Muhammedu’r-Resûlu’llah

  İçimizi karartma

  Elimizi daraltma

  Kendinden başkasına yalvartma

  Kul Hüva’llahu Ehad

  Allâhu’s-Samed

  Lem-yelid ve lem-yûled

  Ve lem-yekun lehû küfüven Ehad

  Âmîn.

  * * *

  Ben bu yazıyı kaleme aldığım günlerde İsmail ve Cafer Kuz Beyler ile sohbet ederken bir vesile ile konu buraya geldi ve onlar kendilerine 70-75 yıl öncesine ait, çocukluk dönemlerinde ezberletilen şu duâyı okudular. Onu da buraya kaydetmek istedim.

  Yattım sağıma, döndüm soluma

  Sığındım Sutanım’a

  İki melek geldi yanıma

  Biri sağıma, biri soluma

  Dinime, imanıma

  Yatırdın Allah

  Kaldır Allah

  İman ile gönder Allah

  Kalkamazsam

  Eşhedü en lâ-ilâhe illa’llah

  Ve eşhedü enne Muhammeden Abduhû ve Rasûluh

  Çocuklarına hâlâ bir yatak duâsı ezberletmeyenler veya ne ezberletebilirim diyenler için bu üç duâ metnini tavsiye etmek isterim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dualı uykular Forum Tarih
Düalizm (ikicilik) nedir - Düalizm (ikicilik) ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 12 Mart 2011
İndividüalizm ne demek - İndividüalizm nedir - İndividüalizm anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 11 Ocak 2011
Hasretim Derin Uykularda Kitabı - Vehbi Bardakçı Kitap, Resim ve Dergi 16 Kasım 2010
! ...Uykularımın Hırsızısın... ! Resimli Şiirler 6 Ağustos 2009
Uykuların Doğusu - Hasan Ali Toptaş Kitap Özetleri & E-Kitaplar 9 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş