Dua ve ibadet arasında nasıl bir ilişki var kısaca

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Siraç tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dua ve ibadet arasında nasıl bir ilişki var kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dua ile ibadet arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca,

  İnsanlar mensup oldukları dinin gerekliliklerini yerine getirmek için uğraşırlar. Bunun için zaman ayırırlar, üzerine düşerler özen gösterirler, en iyisini yapmaya çalışırlar. Yeryüzünde birçok din olduğu kabul edilen sistemler bulunmaktadır. Bunların birkaçı tahrif edilmiş dinlerdir.

  Allah yeryüzüne tek ve son olarak İslam dinini göndermiştir. İslam dininde de ibadet kuralları bulunmaktadır. İslam’ın şartları kısmında bu ibadetlerin başlıcaları sayılmaktadır. İslam dininde emredilen ibadetler, dini yaşama gereğidir.

  ibadet.png

  İbadet, Allah’a kulluk yapma vazifeleridir. Dua ise Allah’a yalvarma, Allah’tan isteme, Allah’a sığınma halleridir. İbadetler başlı başına bir duadır. Şeklen yapılan dua olarak kabul edilir. Dualar ise genelde ibadetlerin sonunda yapılan bir Allah’a halini arz etme durumu olarak tamamlayıcı bir unsurdur.

  İki yönden ibadet ve dua ilişkisinden bahsedilebilir. Birincisi ibadetlerin kendine has dualar olması, ikincisi ibadetin tamamlayıcısı olarak yapılan hal arzı faaliyetidir. Bu nedenle dua ve ibadet birbirinden ayrılamaz ve birbirinin içinde bulunan unsurlardır.

  İbadet etmede sınır vardır. Çünkü İslam, fıtrat dinidir. Bu insana gönderildiği üzerinde durarak sosyal hayatın gerekliliğinin de önemini vurgulamaktadır. Bunun dışında bir insanın ihmaller sonucunda başka sonu kötü neticelenecek olaylara yer vermemesi kapsamında ibadetler gereğinden fazla yapılabilir.

  Duada ise bir sınır yoktur. Duanın belki özel vakitleri olabilir fakat her an dua edilebilir. Zaman ve mekanla mukayyet olmayan duada, dua eden kişi sınırsız isteklerde bulunabilir. Çünkü veren Allah’tır. Bu nedenle hayırlısı istemek en güzelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ibadet arasında nasıl Forum Tarih
İman İle İbadet Arasındaki İlişki Nedir? Dini Sohbetler Dini Forum 17 Aralık 2011
İstanbul'da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının nedeni kısaca İstanbul Tanıtımı 6 Şubat 2017
Neden ibadet edilir maddeler halinde kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 22 Ocak 2017
İbadet deyince ne anlıyorsunuz kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Ocak 2017
İbadetler nasıl sınıflandırılıyor kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş