Dua ne zaman kabul olur?

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hangi zamanlarda dualar kabul olur,
Dua ne zamanlar kabul oluyor,


Duaların ne zaman kabul olup ne zaman kabul olmayacağı hakkında kesin bir görüş söylemek yanlış olacaktır. Çünkü hangi insanın hangi duası ne zaman kabul olacak bunu hiçbir insanın bilmesi mümkün olmamaktadır. Bunu bilecek olan tek kişi, şüphesiz ki Allah’tır. Allah bir insanın duasını ne zaman kabul etmeye uygun görürse o zaman kabul edecektir. Fakat hem dinimizde hem de toplum içerisinde bu konu ile ilgili bir takım yargılar bulunmaktadır.

İnsanların elde etmek istedikleri bir şey için öncelikle gerekli çabayı göstermeleri gerekmektedir. Gerekli çabanın gösterilmesinden sonra insanın yapacak başka bir şeyinin kalmaması durumunda Allah’a dua etmekten başka bir yol yoktur. Allah bu duaları kabul eder ya da etmez fakat her şeyin ne zaman en iyisi olacağına karar verecek olan yine Allah olduğu için duaların gerçekleşmemesine insanın üzülmemesi gerekmektedir.

İnsanlar yalnızca zor durumda oldukları zaman değil, iyi durumda oldukları zaman da Allah’a dua etmelidir. Allah’ın bize vermiş oldukları nimete karşılık dua etmek yapabileceğimiz en güzel teşekkürdür. Bir de dinimizde, kandil günlerinde dua etmenin ayrı bir sevabı olduğu belirtilir. Bu günlerde edilen duaların kabul olma ihtimalinin, daha yüksek olduğu bilinir.
 

Üst