Dr. Jeykll ve Bay Hyde Kitap Özeti - Robert Louis Stevenson

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dr. Jeykll ve Bay Hyde Kitap Özeti - Robert Louis Stevenson konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dr. Jeykll ve Bay Hyde Kitap Özet - Robert Louis Stevenson Kitapları  Kitap Özet

  “Sonuçta hepimizin sakladığı bir şeyler var, ama pek azımızın sırrı Dr. Jekyll'ınki kadar korkunç...”


  TUHAF BİR VAKA: DR. JEKYLL ve BAY HYDE Londra kitapçılarında ilk olarak 1886'da boy gösterdi. Yazarı Robert Louis Stevenson'ın yazmış olduğu diğer hiçbir şeye benzemiyordu, ne alışılmadık türden bir gezi eseriydi, ne de çocuk dergileri için yazılmış tarihi bir serüven hikâyesi. Bu kitap bambaşka bir pazara yönelikti. Bram Stoker'dan Stephen King'e kadar herkes için türde "standart"ı oluşturacak "bir şilinlik dehşet öyküsü" denen kitap pazarına.

  Stevenson, DR. JEKYLL VE BAY HYDE‘ın öyküsünü nasıl bulduğunu anlatmayı severdi: Sağlığı için taşra sahil kasabası Bornemouth'ta kalırken bir gece rüyasında görmüştü bu romanın hikâyesini. İlk taslağı üç günde yazdı, karısı birtakım değişiklikler önerdiğinde bu taslağı yaktı. İkinci versiyon o hafta sona ermeden tamamlandı, o zamandan bu zamana da hemen hemen hiç basımdan kalkmadı.

  Robert Louis Stevenson ilk edebi ödülünü altı yaşında kazandı; ölümünden önce hazırlamakta olduğu toplu eserleri, nihayetinde 28 cildi bulacaktı. Daha önceki ya da daha sonraki pek az yazar Stevenson'ın o dur durak bilmez üretiminin çeşitliliğiyle boy ölçüşebilir; serüven öyküleri, baladlar, oyunlar, denemeler, masallar, tarihi aşk hikâyeleri, eğlencelik manzumeler, kısa öyküler ve gezi yazıları. Sıfırdan bir tür yaratmayı başarmış (DEFİNE ADASI'nda yaratığı gemici Silver hakiki Karayip Korsanı'dır) yazar bile sayılıyken, Stevenson sıfırdan bir değil, iki tür yarattı; gerilimli ahlaki öyküsü DR. JEKYLL VE BAY HYDE insanlığın kendi doğasını kavrama çabasının dev bir abidesi olmaya devam ediyor. Acaba yetmişine kadar yaşasa rüyasında başka neler görürdü?

  Andrzej Klimowski ile Danusia Schejbal'ın bu çizgi roman uyarlaması, Stevenson'ın orijinal öyküsünün mekân tuttuğu o giderek ürkütücüleşen Londra sokaklarına ürpertici bir şekilde sadık kalıyor.


  [​IMG]

  Dr. Jeykll ve Bay Hyde

  Robert Louis Stevenson
  · NTV Yayınları
  · Basım Tarihi : 08 - 2010
  · ISBN : 978-605-5813-73-4
  · Sayfa Sayısı : 128
  · Etiket Fiyatı : 12.50 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Jeykll Hyde Kitap Forum Tarih
Hyde Park Premier London Paddington Bilgileri Resimleri - Londra Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 18 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş