Dpy 2011 Sınav Başvurusu

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dpy 2011 Sınav Başvurusu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2011 Dpy Sınav Başvuru şartları
  2011 Dyp Başvuruları ne zaman
  Devlet Parasız Yatılı ve Bursluk Sınavı başvuru tarihleri 2011  Yıllardan bu yana öğrencilere maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı için birtakım başvuru şartları yer alıyor. Bu nedenle sınava girecek adayların bu doğrultularda hareket etmesi gerekiyor.

  Başvuru şartları arasında ilk olarak belirtilen şartlardan biri Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı olmak şeklinde belirtiliyor. Bunun yanında girecek adayların bulundukları sınıfta bir yıldır öğrenim görmesi gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca sınıf statülerinde ilköğretim için 8. sınıfta olmak, ortaöğretim içinse 9., 10. ve 11. sınıflarda yer almak gerekli görülüyor. Bu durum tabiî ki parasız yatılılık bölümü için geçerli oluyor. Diğer yandan burs almak isteyenler için ilköğretim 5., 6., 7. ve 8. sınıfta, ortaöğretimler için de 9., 10. ve 11. sınıflarda yer almak gerekiyor.

  Adayın maddi imkanlardan yoksun olmak ise özellikle belirtilen şartlar arasında yer alıyor. Maddi yoksunluğu biraz genişlettiğimizde ise adayın ailesinin yıllık gelirinin 4.353 TL’nin üzerinde olmaması gerekiyor. Bunun yanında başvuru anında ailenin yıllık gelirini belgeleyen bir beyannamenin öğrencinin velisi tarafından onaylanması ve doldurularak başvuru yapılması isteniyor.

  Diğer yandan 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’na göre yetiştirme yurtlarından gelen öğrencilerin böyle bir beyanname iletmesinin gerekli olmadığı belirtiliyor.

  Adaylardan istenen bazı belgeler ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir okulda görev yapan velinin, görev sırasında şehit olan ve emekli olan velilerin bu durumlarını yansıttığı birtakım beyanname bildirgeleri isteniyor. Ayrıca sınava başvuracak öğrenci adaylarından okuduğu okuldan daha önceki yıllarda herhangi bir uzaklaştırma ya da tasdikname gibi durumlarla karşı karşıya kalmamış olması bekleniyor. Alınan ağır cezalarda bu durumların içerisinde yer alan şartlar arasında bulunuyor.
  Belirlenen sınıf statüleri içerisinde hazırlık sınıfında okuyan öğrencilerin bu sınava başvuramayacağı bildiriliyor. Hazırlık sınıfını geçmiş her öğrencinin sınava hem parasız yatılı hem de burs için başvurabileceği özellikle belirtiliyor. Sınıf statüleri hakkında geniş bilgiyi biraz önce yukarıda açıklamıştık. Tüm bunların yanında diğer koşullara ve şartlara uyan her aday Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavlarına giriş hakkında sahip olabiliyor.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 2011 Sınav Başvurusu Forum Tarih
2011 Sosyoloji Tarihi Bütünleme Sınav Soruları ve Cevapları Açık Öğretim AÖF 11 Aralık 2011
2011 İdari Yargı Sınavı Soru Ve Cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 28 Kasım 2011
Sorumluluk Sınavı 2011 SBS - ÖSS - Sınavlar 24 Kasım 2011
2011 Yılı TUS Sonbahar Dönemi Sınav sonuçları SBS - ÖSS - Sınavlar 18 Ekim 2011
2011 ÜGYS Sınav Giriş Belgesi SBS - ÖSS - Sınavlar 8 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş