Doyran Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doyran Köyü Merkez Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  doyran köyü bilgileri - doyran köyü resimleri - doyran köyü tanıtım  Doyran, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri; Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa ve Malatya illeriyle benzerlik göstermesine rağmen ufak da olsa bazı konularda ayrılık gösterebilmektedir. ama son dönemlerde özellikle ekonomik yıpranmadan payını alan köy halkı gelenek ve göreneklerini terketmiştir.

  Yemekleri, çevre illerle oldukça benzerlik gösterir. Yemekleri, güneydoğu Anadolu böldesinin mutfağının birçok yemeklerini içerir. Örneğin çiğ köfte, mercimekli köfte, yoğurt çorbası, bulgur ve pirinç pilavı tavuklu yada kırmızı etli, kurutulmuş sebze yemekleri (patlıcan yemeği, semizotu cacığı, bamya ve yeşil fasülye yemeği, biber ve salatalık dolması vs...) lahmacun, kaburga doldurma, mercimek çorbası, yeşil ve kuru fasülye, lahana dolması, yuvalama, patlıcan veya patates musakka, tatlı su balığı yemekleri, bilimum kebap çeşitleri ve daha listeyi uzatabileceğimiz zengin bir mutfağı vardır.
  Coğrafya

  Adıyaman'ın merkezine bağlı olup şanlıurfa yolunun 17. km sindedir.Ayrıca kuzayinde çamgai baraj gölü ve güneydoğusunda atatürk barajı sularıyla çevrilidir. köyde var diyebileceğimiz tek ağaçlık alan,köye 500 metre yakınındaki küçük dere yatağıdır. dere yatağının çevresindeki küçük çaplı bazı tarlalarda özellikle sebzecilik yapılır. köyde meyve üretimi yok denecek kadar azdır.
  İklim

  Köyün iklimi karasal akdeniz iklimi etkisinde olup yıllık yağış miktarı 500-800 mm arasındadır. kışları serin ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. ama son yıllarda gap projesi kapsamındaki barajların etkisiyle özellikle yaz aylarında ki nem miktarında belirgin artış gözlenmektedir. bu durum özellikle il dışından gelen insanlar tarafından dile getirilmektedir.
  Nüfus

  köy tahmini olarak 150 haneden oluşmaktadır fakat son yıllarda geçim sıkıntısındaki artış nedeniyele şehe göç meydana gelmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım'a dayalıdır.hayvancılık ise nerdeyse tamamen unutulmuştur. bunun yanında son yıllarda sulamaya destek olarak kurulan çamgazi barajı özellikle köyün tarım alanında ki üretimini canlandırmıştır.fakat bu canlanmayla beraber ekonomik olarak anlamlı bir düzelme sağlanamamıştır .daha çok pamuk başta olmak üzere buğday,arpa,mercimek,nohut v.b. ürünler yetiştirilmktedir.Ayrıca son dönemlerde bağcılık(üzüm)da gelişmekte olan bir uğraş alanı olmaktadır.Bunların dışında köyde özellikle bayanların çalıştığı halı kursu mevcuttur bu da ailelere çok küçük te olsa bir katkı sağlamaktadır

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu,içme suyu şebekesi ,kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltolup ve bu asfalt stabilize bir yolun bile kendisine tercih edilebileceği bir durumdadır.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doyran Köyü Merkez Forum Tarih
Doyran Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Doyran Köyü Alaçam Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Doyran İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 28 Eylül 2010
Doyran İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş