Dos Ortamındaki Görüntüleri İle Acronis True Image Detaylı Flash Anlatım

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Dos Ortamındaki Görüntüleri İle Acronis True Image Detaylı Flash Anlatım konusu Dos Ortamındaki Görüntüleri İle Acronis True Image Detaylı Flash Anlatım


  Özellikle internet kullanımının yaygınlaşmasıyla, kişisel bilgisayarlarda gerek güvenlik araçlarının yeterli olmaması gerekse zamanla sistemin yavaşlaması nedeniyle bazende sistemin çökmesi ile format atma işleminde artmalar meydana gelmiştir. Tabiki format son seçenek olup formattan önce yapılabilecek şeyler varsa onları denemek gerekmektedir. Bu açıdan nortonghost ve benzeri programlarla başlayan Image(yedek) alma işlemi Acronis yazılımı ile kolay ve hızlı hale gelmiştir. Bir çok kullanıcı hata yaparım nedeniyle bu yazılımlardan uzak durmasına rağmen, bu programları deneyenler ise ne kadar basit olduğunu görmüşlerdir. Acronis programı forumda bir çok defa anlatıldı. Başımdan geçen bir olay nedeniyle uzun zaman önce dos ortamındaki görüntülerinide paylaşmak ihtiyacı duymuştum. Biraz gecikme ile bugün paylaşmak istiyorum. Anlatıma geçmeden önce bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum:

  1-Yazılımı kurduktan sonra mutlaka sistem kurtarma disketi veya cd'si(Bootable Resuce Media ) oluşturun.
  2-Image alma veya geri yükleme yaparken yarıda kesmeyin.
  3- Hata yapmamak için gerekirse aşamaları not edin.

  Programın 15 günlük deneme sürümünü açılan sayfadaki formu doldurarak indirebilirsiniz.


  Bende 8.0 versiyonu kurulu olduğu için anlatımı onunla yaptım. Şu anda 9.1 ve 10.0 versiyonu bulunmaktadır. Program mantığı aynı olup pek farklılık bulunmamaktadır. Eğer anlatım yaptığım 8.0 versiyonunu indirmek isterseniz PM atmanız yeterli. Anlatımı 5 aşamada yapacağım. Programın kurulumu basit olup onu anlatmaya gerek yok. Daha önceden resimli anlatımı yapılması nedeniyle resim koymadım. Ama bir fikir vermesi açısından aşamalara ait hazırladığım gifleri sayfaya yerleştirdim.

  Eğer flash anlatımları indirmek isterseniz oaşağıdaki linke tıklamanız yeterli.
  Rar Şifresi : www.forumtr.com
  Acronis Flash Anlatımları İndirme ​


  1-AŞAMA:Yedek Alma (Create Image)
  Flash anlatımı izlemek için Tıklayınız.

  [​IMG]

  2- AŞAMA : Yedekten Geri Yükleme (Restore Image)
  Flash anlatımı izlemek için Tıklayınız.

  [​IMG]

  3-AŞAMA : Yedekten Geri Yüklemeye Ait DOS Ortamı Görüntüleri
  Flash anlatımı izlemek için Tıklayınız.

  [​IMG]

  4-AŞAMA : Kurtarma Cdsi Veya Disketi Oluşturma (Create Bootable Resuce Media)
  Flash anlatımı izlemek için Tıklayınız.

  [​IMG]

  5-AŞAMA : Sistem Çökmesi Halinde Kurtarma Cd'sinden Geri Yükleme
  Flash anlatımı izlemek için Tıklayınız.

  [​IMG]


  Bu anlatımımı farklı bir konu olarak değilde bu konunun devamında yapmayı uygun buldum. Kısaca özetlemek gerekirse: Acronis ile sistem yedeğini sabit disk üzerine kaydedip sorun çıktığında bu yedekten kolayca geri yükleyebiliriz. Sistemin açılmaması durumuna karşın sistem kurtarma cd si(Bootable Media Rescue) ile sistemi açıp yedekten geri yükleyebiliriz. Eğer aldığınız yedek 4 GB civarında ise bu işlemi tek dvd ile de yapabiliriz. Böylece birkaç adımda sistem yedeği ile kurtarma cd sini bütünleştirip tek dvd haline getirerek bu dvd ile hem sistemi açabiliriz(boot) hemde içindeki yedek ile geri yükleme işlemini yapabiliriz. Bunun için UltraIso programını kullanacağız. Sistem kurtarma cd sini nasıl oluşturacağımızı yukarıda anlattığımdan bu konuya tekrar değinmeyeceğim. Kullanacağımız UltraIso programında bütünleşik kurtarma dvd si oluşturabilmemiz için aldığımız yedek ve kurtarma cd sinin boyutunun toplam 4 GB’ı geçmemesi gerekiyor. Çünkü UltraIso maksimum 4 GB’ı destekliyor. Şimdi anlatıma geçelim.Yukarıda 3.aşamada oluşturduğumuz Bootable Media Rescue cd sini cd roma takalım. UltraIso programını açarak Araçlar(Tools)/Cd imajı oluştur(Make CD/DVD Image) seçeneğini seçelim.

  [​IMG]

  Açılan diyalog penceresinden kuratarma cd sini taktığımız cd (veya dvd ) sürücüsünü seçelim. Kayıt biçimi olarak Standart Iso seçeneğini seçtikten sonra Başla butonuyla cd imajını almaya başlayalım.

  [​IMG]

  Başla butonuna tıkladıktan sonra yazılım kurtarma cd mizin imajını almaya başlar ve kısa bir süre sonra imaj alma işlemi biter.

  [​IMG]

  Dosya(File)/Farklı kaydet(Save As) butonu yardımıyla Kurtarma cd mizi “Acronis” ismi ile bilgisayarımıza kaydedelim.

  [​IMG]

  Kayıt işlemi bittikten sonra UltraIso programını kapatarak çıkalım. Acronis ismi ile kaydettiğimiz iso dosyasına çift tıklayarak UltraIso ile açalım.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kurtarma cd mizin iso halini UltraIso ile yukarıdaki gibi açtıktan sonra artık Acronis ile oluşturduğumuz yedeği ekleyebiliriz. Yukarıda söylediğim gibi yazılım maksimum 4 Gb boyutunu destekliyor. Eğer bu boyuttan yüksek olursa aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşırsınız. Şu an elimde tek dvd olduğu için 4 Gb tan büyük yedekleri bölüp deneme imkanım olmadı.

  [​IMG]

  Yedeğimizi sürükleyerek üst kısma alalım.

  [​IMG]

  Yedeğimizide yukarıdaki gibi aldıktan sonra Dosya/Farklı kaydet menüsü ile Acronis_backup0.iso olarak kaydedelim.

  [​IMG]

  Kayıt işlemi bittikten sonra Araçlar(Tools)/ Cd imajı yazdır (Cd Burn) seçeneği ile bütünleşik dvd mizi yazdıralım.

  [​IMG]

  Yazdırma işlemi bittikten sonra dvd miz aşağıdaki gibi görünür.

  [​IMG]

  Alınan yedek bir kaç parçadan oluşuyorsa nasıl geri yükleme yaparız diye gelen bir soru nedeniyle bu ek ksımı hazırladım.
  Normalde harddiske yedeklemişsek birinci parçayı gösterdikten sonra diğer parçaları kendisi görür. Eğer cd ye yedeklemişseniz cd leri ister. Harddisk üzerinde denedim sorun çıkmadı ama cd de deneme imkanım olmadı. Eğer harddiske yedekleyecekseniz tek parça olarak yedek almanızı öneririm. Sayfaya fazla resim yerleştirmemk için yukarıda anlattığım detaylara girmiyorum.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bundan sonraki kısımlarda Next ile ilerliyoruz. Sonra Reboot ile sistemi yeniden başlatıyoruz.

  [​IMG]

  Bilgisayarımız dos ortamında açıldıktan sonra yine aynı şekilde yedeğimizin ilk parçasını seçiyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bundan sonraki kısımlarda Next ile ilerliyoruz. Proceed komutuyla geri yüklemeyi başlatıyoruz.


  [​IMG]

  Geri yükleme bittikten sonra Programdan çıkıp yeniden başlatıyoruz. Hepsi bu kadar. Kolay gelsin.


  Almış oldukları yedek boyutu bir dvd'ye sığacak şekilde olup ama yedek boyutu 4 GB üzerinde olan arkadaşlar Ultraİso yazılımıyla UDF formatında yazdırmaları halinde yine aynı şekilde bütünleşik DVD elde edebilirler. Bunun için öncelikle yukarıdaki gibi Bootable Media Resuce(Kurtarma-sistem açam) CD mizin cd imajını alarak kaydediyoruz.

  [​IMG]

  Aynı resimleri buraya tekrar yerleştirmek istemiyorum. Sadece farklı görüntüleri buraya alacağım diğer kısımlar yukarıda anlattığım gibi yani bir farklılık yok. Tek farklılık UDf formatında UltaIso Premium Edition İle işlem yapmamız. Yazılımı temin edemeyenler konu içerisinde isteyebilirler.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu şekilde evet dedikten sonra yukarıda anlattığım gibi kurtarma cdsinin almış olduğumuz cd imajını ve bu yedek dosyamızı Acronis_backup0 ismiyle farklı kaydederek yazdırıp kullanabiliriz. Şuanda bu şekilde oluşturmuş olduğum bütünleşik bir DVd ile geri yükleme(restore) yaptığım bilgisayarda yazıyorum.

  4Gb üstü bütünleşik DVD oluşturmak isteyenler yukarıdaki aşamaları sırayla takip etsinler. Dediğim gibi tek farklılık UltraIsonun 4 Gb üstü dosyaları destekleyen (UDF formatı) Premium Edition sürümünü kullanmamız.


  Yeni bir anlatımda buluşmak dileğiyle...
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortamındaki Görüntüleri İle Forum Tarih
Hücre Görüntüleri Resimleri Konu Dışı Başlıklar 29 Ekim 2011
Plaj Voleybolu Resimleri, Plaj Voleybolu Görüntüleri Spor ve Sporcu Resimleri 20 Eylül 2011
Dünyanın Uzaydan Görüntüleri Uzay ve Gökyüzü 25 Haziran 2011
Güneş Tutulması Resimleri Görüntüleri Doğa Manzara Resimleri 18 Haziran 2011
İlk Yardım Resimleri Görüntüleri Genel Sağlık 17 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş