Dorukseki Köyü Bayat Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dorukseki Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dorukseki Köyü resimleri - Dorukseki Köyü bilgileri - Dorukseki Köyü tanıtım  Dorukseki, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen 1500' lü yıllarda bazı ailelerin Azerbaycan dolaylarından Önce sivas dolaylarında göçebe hayvancılık yaparak geçimlerini sağladıkları ve 1650 li yıllarda Çorum /iskilip yöresine yerleşip tarım ve hayvancılık yapmışlardır. İlk yerleşim yerleri olan Arap kırı mevkiinde Kısa bir süre yerleşmişlerdir. Burada sıtma salgını ve içme suyu sorunu nedeniyle Şu anki yerleşim yeri olan Dorukseki Köyü mevkine yerleşmişlerdir.Köy şu anki ismini konumu nedeniyle yörenin hakim ve yüksek yeri olması nedeniyle Zirvedeki Düzlük anlamına gelen DORUK SEKİ adını almıştır.Buranın yüksek ve yayla olması ayrıca geniş meralara sahip olması sayesinde geçimlerinin önemli bir kısmını hayvancılık yaparak karşılamışlar ve ayrıca ilk yerleşim yerlerine yakın bölgedeki tarlalarınıda işleyerek tarımada önem vermişlerdir.
  Kültür

  Köyün kültürü geleneksel orta anadolu kırsal köy kültürleriyle uyum sağlamakla birlikte, göçebe yörük kültürü de ağırlığını hissettirmektedir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri : Köy son yıllardaki sosyo ekonemik erozyonlardan tüm türkiyedeki diğer köyler gibi nasibini almıştır. Birçok gelenekleri unutulmaya yüz tutmuştur. YaklaşıK 30 yıl öncesine kadar gelenek ve görenekleri saf ve duru bir şekilde yaşatılıyordu. Özellikle Düğün ve nişan merasimleri ve bayramlarda şenlikler yapılır, geleneksel giyisiler giyilir ve zengin etkinlikler düzenlenirdi. İlk baharda yaylaya çıkılır şenlikler yapılır. Sonbaharda da bağ bozumu şenlikleri düzenlenirdi. Düğünlerde geceleri ateş yakılarak gençler tarafından Sin-Sin oyunu oynanır kazanan ödüllendirilir. Ayrıca Düğün ve şenliklerde Tüfek ve Tabancayla belli bir disiblin içinde atış yarışması yapılarak 1.2.3 gelenlere ödül verilir. Düğün ve şenliklerde Güreş müsabakaları düzenlenir. Çevre köylerden yarışmacılar davet edilir. YEMEKLERİ: İskilip Dolması, Madımak Aşı, Kesme Aşı, Yaprak Dolması, Un Helvası gibi yemekler Düğün Mevlid ve merasim günlerinde yapılarak tüm Köy halkına ve misafirlere ikram edilir.
  Coğrafya
  Çorum iline 77 km, Bayat ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köy yayla köyü olup geniş mera ve otlaklara sahiptir. Çam ve Meşe ormanları mevcut olup Kaynak suyu açısından zengindir.


  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yağış yeterli miktarda sayılabilir. Kışın kar yağışı, ilkbaharda ise yağmur şeklinde olur.Yaz ayları ise ılımandır. Yayla turizmi açısından potansiyeli mevcuttur.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 734
  1997 737
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son on yıl içerisinde köy halkından öz kaynakları değerlendirilerek besi hayvancılığı için tesisler yapılmış ancak Devlet teşvikine dayalı finansmanlardan yeterince yararlanılamamıştır. Tarımsal Devlet teşvik kıredilerinden girişimcileri faydalandırmak için halen resmi kurumlar nezdinde proje uygulama girişimleri devam etmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün Spor Kulübü mevcuttur.Spor kulübünün geliştirilmesine yönelik faaliyetleri devam etmektedir.Ayrıca köyün Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma amacıyla kurulmuş, Ankara İline göç eden ve burada ikamet eden yaklaşık 170 ailesi tarafından kurulmuş derneği vardır.ayrıca 2015 yılının muhtar dayı olacak olan yakup oğlu emrah ulunç olacaği kesin kaynaklar arasındadır.kendisi uzun zaman okumuş mürekkep yalamış olup köy muhtarlığın hak kazanmıştır.emrh ulunç dorukseki için enhayırlısı benim dedi.veköyyollarının enkısa zamnda yapılması için şimdiden çalışmaların başladığını söyledi,şuanda bekar olan emrah bey kendisi için köyde helal süt emmiş birkız bulmadığından busenede evde kaldı,yakında köyden birini bulup evleneceğim dedi,,,köy kızları emrahın budurumuna çok üzülüp,aralarında emrah için kavga çıkaracaklar ve köy kızları birbirine girecek köyde büyükbir kavga çıkacak bazı tarihçiler bukavganın 2011 yılında meydana geleceğini köy haber ajansı olan, dorukseki tanns, gazetesinde köye vebayat ilçesine biryazı gönderdiler,,kaynak efsanesi,,

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Mustafa Bölükbaş
  1999 Satılmış Tokmak
  1994 Hasan Delice
  1989 Ahmet Umulu
  1984 Seydi Pala
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün Tapu kadostro çalışmaları 2007 yılında tamamlanarak hak sahiplerine tapuları dağıtılmıştır. Sokaklarına kaldırım taşı döşenmesi için proje hazırlatılarak 2007 yılı sonunda önemli bir kısmı tamamlanmıştır. Köyün altyapı sorunu önemli ölçüde giderilmiş ancak kuraklık nedeniyle içme ve kullanma suyu miktarında azalma olduğundan bu sorun üzerinde Fzibilite çalışmaları devam etmektedir.
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. geçmişi olmayanın geleceğide olmaz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dorukseki Köyü Bayat Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş