Doruklu Köyü Silopi Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doruklu Köyü Silopi Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doruklu Köyü Silopi - Doruklu Köyü Hakkında - Doruklu Köyü Tanıtımı - Doruklu Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi Yok

  Cep Telefonu: Bilgi Yok  Şırnak
  Bilgiler
  Nüfus 3200 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 73400
  Alan Kodu 0486
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Şırnak
  İlçe Silopi

  Doruklu, Şırnak ilinin Silopi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kürtçe adı xezayi olup eski bir yerleşim birimidir. Bir rivayete göre Ali bu köyün batısına düşen derenin yanındaki tepecikte şavaşmış, Düldül denilen atının da ayağının burda kırılmıştır. Ancak Ali'nin burada kimlerle savaştığı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Bilindiği gibi Ali'nin katıldığı harplere gaza denilmektedir. İşte XEZAYİ isminin de buradan geldiği söylenmektedir. Ancak daha sonra köyün ismi türkçe, DORUKLU olarak değiştirilmiştir. Köy halkının büyük bir çoğunluğu birbiriyle yakın akrabadır.Köy halkı 1980 ve öncesinde, kış aylarında bu köy ve civarlarında yaşıyorken, yazları da hayvanlarını daha iyi besleyebilmek için,kendi mülkiyetleri olan ve şuan Siirt ve Van illeri sınırları içerisine düşen yaylalara göç ediyorlardı.Daha önce bu şekilde göçebe bir hayat yaşayan köy halkı, 1980'li yıllardan sonra bölgedeki çatışmalı olayların sıklaşmasıyla birlikte yaylaya gitmekten vazgeçmiş ve tamamıyla bu köye yerleşmişlerdir.
  Eğitim


  Köy halkı tayyan aşiretine mensuptur.Köyde tam bir güneydoğu kültürü olup, çevresinde takdir edilen bir iç yapıya sahiptir. Herkes birbirine büyük bir saygı göstermektedir.

  Köyün yemekleri yöresel yemeklerle aynıdır.Bunların başında etli yemekler gelir. Ayrıca köy misafirperverliği ve eğitime önem verme yönüyle Silopi, ilk sırada gelen köyleri arasındadır. Köyde hemen hemen her çocuk okula gitmekte ve ilköğretime başlayan her çocukta lise ve ardından üniversiteye gitmektedir.Şırnak ili genelinde en çok üniversiteli ve liseli öğrencisi olan köydür.18 lisans 15 ön lisans 2 yüksek lisan okuyor bazıları okulları bitirmiştir. Birçok alanda üniversitede okuyan öğrencileri vardır. Köyde birbirinden kopukluk yoktur. Hemen hemen herkes akşamları geç saatlara (yatma vaktine) kadar komşusunun evine ziyarete gider. Ayrıca köyde anaokul, ilk öğretim okulu blunmakta ve ilçede yapılan bilgi yarışmalarında çeşitli birincilikleri vardır, okul müdürü bir dönem il genelinde yılın müdürü ve okulda yılın okulu seçilmiş olup dönemin başbakanı sayın Bülent ECEVİT tarafından ödül verilmiştir. İl genelinde üniversite okuyan öğrenci sayısının büyük bir farkla en fazla olduğu köydür.
  Eğitim
  KÖYDE ÜNİVERSİTE MEZUNLARININ MESLEKLERİ: köyde 18 lisans , 15 ön lisans 2 yüksek lisans öğrencisi vardır. bazıları bitirmiştir. Avukat, Polis, Gıda Müh, Elektrik Müh.,

  ve bir çok branşta öğretmen...... Ayrıca: Ziraat müh. hemşirelik, işletme, gıda tek., fizik, biyoloji, fen bilgisi öğr., metal öğr, muhasebe, büro yönetimi ve sekreterlik ile hukuk,bilgisayar,sigortacılık,turizm okuyan öğrencilri vardır.
  Coğrafya

  Şırnak iline 65 km,cizreye 20 ve Silopi ilçesine 10 km uzaklıktadır.Tarım alanları geniştir ancak yağmurların az yağması nedeniyle verim yeterince alınamamaktadır.Köy düz bir arazi üzerine kuruludur.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.köyün üç tarafı su ve bahçelerle çevrilidir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2200
  2000 2119
  1997 1258
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve habur sınır kapısına bağlıdır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:  2009- Hüseyin FINDIK
  2004 Abdulkerim KARAKAN
  1999 - Abdulkerim KARAKAN
  1994 - MEHMET FINDIK


  Altyapı bilgileri

  Köyde anaokulu ve ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yok. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardı ancak yapının prefabrik olması ve uunca bi süre hemşire atamasının yapılmamasından dolayı yapı zarara uğramış ve kullanılamaz hale gelmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon,ADSL gibi alt ve üst yapı hizmetleri vardır. Köy uluslararası ipekyoluna 1 kilometrelik bir asfalt yol ile bağlı olup Silopi ilçesine 10 ve Cizre ilçesine ise 20 kilometre uzaklıktadır. Köyün ulaşım problemi bulunmamaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  [/COLOR]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doruklu Köyü Silopi Forum Tarih
Doruklu Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Doruklu Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Doruklu Köyü Merkez Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Yukarıdoruklu Köyü Ceylanpınar Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 10 Mart 2010
Aşağıdoruklu Köyü Ceylanpınar Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş