Doruk Köyü Kavak Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Doruk Köyü Kavak Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavak Doruk Köyü - Doruk Köyü Hakkında - Doruk Köyü Tanıtımı - Doruk Köyü Resimleri
  Kültür

  1865 lerde kafkaslardan gelen çerkezler samsun sahillerinde havaya uyum sağlayamadığından daha havadar plan bu yerlere geldiler.Burada bizans dönemleri yaşanmıştır.En son buralarda rumların yaşadığı bilinmektedir.Muhtelif zamanlarda Türkler ve muhacırlar buraya gelmiş ve yerleşmişlerdir.Bu gün nüfus problemi yaşanmaktadır.Atatürk ün samsuna çıktığında geçtiği yol köy içerisindeki eski yoldur.Orada hala akmakta olan mahalle çeşmesinde durup su içtiği rivayet edilmektedir.O zamanlar mevcut olan oradaki ev günümüzde yok olmuştur.Yerinde bir bahçe vardır.

  Coğrafya

  Samsun iline 67 Km. bağlı bulunduğu Kavak ilçesine 16 Km.'dir. Çok eski yerleşimleri sahne olmuş bu yerde arazi 4.jeolojik zaman oluşumudur.En yakın yükseltisi Kızıltepe'dir.Hemen ardındaki silsilenin eski ismi Kilise tepesidir.Stephan Gölü'ne (Ladik Gölü) uzaklığı yaklaşık 14 km,hamamayağı kaplıcalarına 10 km,havza kaplıcalarına 20 km,kral mezarları ile ünlü Amasya ya bir saatlik mesafededir.Bunun yanısıra yakın çevresinde gidip gezilebilecek pek çok alan vardır.

  İklim

  Köyün iklimi ,kışları karasal etkilerinde görüldüğü sert soğuk kar yağışlı,yazın ise serin fazla yağışlı olmayan karakterdedir.Bahar aylarında sibirya yüksek basınç alanının ve balkan yüksek basınç alanının karşılaşma sahasında bulunmakla beraber sonbaharda sibirya,ilkbaharda balkan yba etkisini göstermektedir.Genel olarak yaz ayları için yaşanır bir iklime sahiptir. etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 238
  2000 431
  1997 365


  Köy Muhtarı: ASLAN BACAKSIZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 752 70 38  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde İlköğretim okulu vardır. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. DDY Tren İstasyonu vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Jandarma, Karayolları Bakım Evi ve Tarım Kredi Kooperatifi vardır. Pazar günleri büyükbaş hayvan pazarı kurulur.

  Köyden yetişerek çıkmış çeşitli makam ve mevkilere gelmiş çeşitli kimselerin köye bir hayrı olmamış,köyün ilerlemesi için herhangi bir yatırım teşvik faliyetinde bulunulmamıştır.Köyde mevcut işyerleri kapanmış,nüfus dışarı kaymıştır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doruk Köyü Kavak Forum Tarih
Doruklu Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karadoruk Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Doruklu Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Dorukdibi Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Dorukkiriş Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş