Dondurmanın faydaları yararları zararları

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dondurmanın faydaları yararları zararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dondurmanın faydaları yararları zararları

  Dondurmada süte oranla 3-4 kat fazla yağ, yüzde 12-16 fazla protein var. Enerji açısından çok iyi bir kaynak olan dondurma kontrollü tüketilmeli.

  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın, pek çok kişinin keyif almak ve serinlemek için yediği dondurmanın, süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 12-16 daha fazla protein içerdiğini söyledi.

  [​IMG]

  Akın yazdığı ''Dondurma Bilimi ve Teknolojisi'' isimli kitabında dondurmanın tarihçesinden besin değerine, dondurma formüllerinden üretim teknolojisine kadar pek çok konuyu ele aldı. Buzun çok eski zamanlardan beri sofralarda bulunduğunu, Hz. Süleyman tarafından buzun kullanıldığına dair İncil'de bilgilerin yer aldığını kaydeden Akın, zaman içinde buzun sıvılarda soğutucu olarak kullanılmasının, ''Wate-Ice'' ipi dondurulmuş ürünlerin üretilmesi fikrine öncülük ettiğini anlattı.

  Akın, meyve ve meyve sularının karla karıştırılmasıyla elde edilen yiyeceğin ilk kez yüzyıllar önce Çin'de yapıldığının düşünüldüğünü, bu ürünün avrupa'da 13. yüzyılın sonlarında görüldüğünü, 19. yüzyılın başlarında ise günümüzdeki dondurma benzeri bu ürünün elle çalışan dondurucular kullanılarak üretilip lokantalarda satılmaya başladığını anlattı.

  Bir ürünün dondurma olarak sınıflanabilmesi için, içinde en azından yüzde 10 süt yağı, yüzde 20 toplam süt kuru maddesi bulunması, güvenli ve uygun tatlandırıcı içermesi gerektiğini ifade eden Akın, dondurmanın içeriğinde karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineral tuzları ve vitaminlerin yer aldığını söyledi.

  SÜTE GÖRE 3-4 KAT DAHA FAZLA YAĞ VAR
  Dondurmanın, çok önemli besin maddeleri içerdiği için beslenme değeri yüksek bir ürün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akın, şunları kaydetti: "Vücutta ısı ve enerji üreten bir gıdanın bu özelliği, enerji değeri olarak ifade edilebilir. Enerji değeri birimi ise kilokaloridir. Dondurmanın enerji değeri de içinde kullanılan katkıların besin değerine bağlı olarak değişir. Ancak günümüzde ticari olarak üretilen dondurmaların ortalama değerleri göz önünde bulundurulduğunda, dondurmanın besin değeriyle ilgili genel bir değerlendirme yapılabilir. Pek çok kişinin keyif almak ve serinlemek için yediği dondurma, süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 12-16 daha fazla protein içerir. Dondurma, süte göre 3-4 kat daha fazla karbonhidrat barındırır.''

  KONTROLLÜ TÜKETİLMELİ
  Akın, dondurmanın, gıdalar içinde enerji açısından çok iyi bir kaynak olduğunu, bu durumun dondurmayı, büyüme çağındaki çocuklar ve kilo almak isteyenler için önemli hale getirdiğini vurguladı.

  Aynı nedenlerle, dondurmanın kontrollü olarak tüketilmesinin de önemli yararlar sağladığını belirten Prof. Dr. Akın, dondurmanın, kilo almak ve kilo vermek isteyenlerin günlük diyetlerinde de yer aldığını sözlerine ekledi.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dondurmanın faydaları yararları Forum Tarih
Dondurmanın Çocuk Sağlığına Etkileri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Haziran 2010
Çalışmanın bireysel ve toplumsal açıdan faydaları maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2017
Arkadaş grubunun toplumsallaşma sürecindeki faydaları Rehberlik 18 Ocak 2017
Cemaat ile namaz kılmanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir kısaca Dinimizin Direği Namaz 6 Aralık 2016
Günlük gazetelerin faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş