Donatım Köyü Merkez Muş

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Donatım Köyü Merkez Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  donatım köyü bilgileri - donatım köyü resimleri - donatım köyü tanıtım  Donatım, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyümüz muş iline 3 km uzaktadır muş ilini aynı zaman da tepeden görme imkanına sahip en yüksek tepede kuruludur sağımızda KEPENEK solumuzda SOGUCAK bulunmaktadır köyümüzün geçmişi urartuların haspet kalesine geçişi icin atlı süvarilerinin geçiş güzergehıdır yamacımızda bulunan papaz okulu denilen arak kilisesi de ayrı zenginliğimiz dir.Ayrıca köyümüzün üç çeşmesi bulunup bu çeşmeler eskiden muşta yaşayan ermeni kökenli kişiler tarafından yapıldığı bilinmektedir.Çeşmelerin adı köyün batı tarafından girişinde kaniya dere(kilise çeşmesi) köyün içinde kaniya cami ye (cami çeşmesi)ve doğu tarafından girişte de kaniya mezın (büyük çeşme isimli çeşmeleri) dır Geniş muş ovasına karşı huşu içinde izleyebileceğiniz bir ova manzarası bulunmaktadır.Daha önce sahip olduğu ormanları insanların ısınmak için faydalandıklarından dolayı kurumuş maki görüntülü çalılık haline gelmiştir.


  Kültür

  Köyümüze özgü yemek zenginliğimiz sadece anam FENER BALİ nin turşuları meşhurdur.

  ayrıca muşun olduğu gibi köyümüzünde meşhur içli köftesi vardır. kışlık olarak hazırlanmak üzere turşular ve konserveler gelenek yemek çeşitlerimizdendir. köyümüzde daha önce ermeniler ve muhacirler yaşadığı için mutfak zenginliğimiz ermeniler ve muhacirlerin yemeklerinden geldiği düşünülmektedir.
  Coğrafya

  coğrafik olarak kuzeyinde muş ovası güneyinde dağlar doğusunda kepenek köyü batısıdna ise muş merkez bulunmaktadır. Dağ eteğine kurulu bir köy olup ovaya göre daha yüksekte bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.yazlar sıcak ve kurak kışlar ise kar yağışlı ve soğuk geçmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 730
  2000 621
  1997 537
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımsal olarak tütün şeker pancarı sebze çeşitleri yetiştirilmektedir. Hayvansal olarak küçük baş(koyun)büyük baş(inek) yetiştirilir. hayvansal ürünler köyde üretilip şehirde satılır. köy halkı büyük bir çoğunlukla şehir merkezindeki küçük işletmelerde çalışırlar.özellikle Terzi ve Lokantacılık mesleği halk arasında en çok bilinen ve yapılan mesleklerdir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesiVARDIR kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Donatım Köyü Merkez Forum Tarih
Akvaryumun Balık İle Donatımı ve Bakımı Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 12 Aralık 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş