Domuzlar (Pigs) Hakkında Bilgiler, Resimleri, İslamda Domuz Eti Neden Yasaklanmıştır?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Domuzlar (Pigs) Hakkında Bilgiler, Resimleri, İslamda Domuz Eti Neden Yasaklanmıştır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Domuzlar (Pigs) Resimleri
  [​IMG]

  Domuz


  Sus cinsinde bulunan hayvanlara verilen genel isimdir. Sus cinsi Suidae familyasına bağlıdır.

  Memeli bir hayvan türü olan domuzun kökeni Avrasya'dadır. Hepçil olan domuzlar hem otobur hem de etoburdurlar. İnsanlar tarafından evcilleştirilmiştir, ve çiftlik hayvanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sert kılları geleneksel olarak fırçalarda kullanılmaktadır.

  Domuzlar genellikle eğitilebilir, evcilleştirilebilir hayvanlar bu nedenle bazıları evcil hayvan olarak barındırılmaktadır.

  Bir seferde yaklaşık 6-12 arasında yavru doğuran domuzlar, tutsaklık halinde kendi yavrularını yiyebilirler. Domuzların ter bezleri yoktur, bu nedenle sıcak havalarda kendilerine serin tutabilmek için sürekli olarak su veya çamura erişmeleri gerekir. Ayrıca çamuru derilerini güneş yanıklarından korumak için kullanırlar.

  Türleri
  Sus barbatus (Sakallı domuz)
  [​IMG]

  Sus bucculentus (Yaban Domuzu)
  [​IMG]

  Sus cebifrons
  [​IMG]

  Sus celebensis
  [​IMG]

  Sus daelius
  ?
  Sus heureni
  [​IMG]
  (Potamochoerus porcus)

  Sus philippensis
  [​IMG]


  Sus salvanius (Pygme domuzu)
  [​IMG]

  Sus scrofa - ayrıca S. domesticus olarak da anılır(Yaban domuzu, Evcil domuz)
  [​IMG]

  S. domesticus
  [​IMG]


  Sus timoriensis
  ?

  Sus verrucosus
  [​IMG]


  Kültürel açılardan domuz
  Dini görüş ve özellikler
  İslam dininin kutsal kitabı Kur'an'da Müslümanlara domuz eti tüketmemeleri emredilmiştir.
  Kaşrut yasaları gereğince Museviler de domuz eti tüketmezler.
  Antik Yunan'da, yetişkin bir dişi domuz Demeter'e sıklıkla yapılan, uygun adaklardandı. Bu hayvan onun en gözde hayvanı olarak tanınmıştır. Ayrıca, Eleusis Gizemleri'nde ilk inisiasyon bir domuzun kurban edilmesi ile başlar.
  İncillerde İsa'nın bir mucizesinden bahsedilir, bu mucizdede İsa bir adamın içine giren cini çıkartıp bir domuz sürüsüne girmesine yol açar, domuz sürüsü ise daha sonra bir uçurumdan atlayarak boğulur.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Domuzlar (Pigs) Hakkında Bilgiler, Resimleri, İslamda Domuz Eti Neden Yasaklanmıştır?
  [​IMG]
  Resimde "trişin" paraziti görülmektedir.

  DOMUZ ETİ VE SAĞLIĞA ZARARLARI
  O, size ölüyü (leşi)- kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olan (hayvan)ı kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Bakara Suresi, 173)

  Domuz eti yenmesinin sağlığa zararlı pek çok yönü bulunmaktadır. Bu zararlar geçmiş dönemlerde olduğu gibi, alınan her türlü tedbire rağmen günümüzde de söz konusudur. Herşeyden evvel domuz, her ne kadar çiftliklerde, bakımlı ortamlarda yetiştirilirse yetiştirilsin, kendi pisliğini yiyen bir hayvandır. Gerek pislikle beslenmesi gerekse biyolojik yapısı nedeniyle domuzun bünyesi diğer hayvanlara oranla çok fazla miktarlarda antikor üretir. Yine domuzun vücudunda diğer hayvanlara ve insana oranla çok yüksek dozda büyüme hormonu üretilir. Doğal olarak bu yüksek dozdaki antikorlar ve büyüme hormonu, dolaşım yoluyla domuzun kas dokusuna da geçerek birikir. Bunun yanı sıra domuz eti çok yüksek oranlarda kolesterol ve lipid içerir. Bunların sonucunda tüm bu aşırı düzeydeki antikorlar, hormonlar, kolesterol ve lipidlerle yüklü olan domuz etinin insan sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  Bugün domuz etinin yoğun olarak tüketildiği ABD, Almanya gibi ülkelerin nüfuslarının önemli bir bölümünü oluşturan normalin çok ötesinde şişman kimselerin varlığı, artık alışılmış bir durum olmuştur. Domuz etine dayalı bir beslenme sonucunda, aşırı büyüme hormonuna maruz kalan insan bünyesi, önce çok fazla kilo toplamakta, sonra da vücut deformasyona -şekil bozukluklarına- uğramaktadır.
  Bunların dışında, domuz etindeki sağlığa zararlı maddelerden biri de "trişin" parazitidir. İnsan vücuduna girdiğinde doğrudan kalp kaslarına yerleşerek ölümcül tehlike oluşturan trişin parazitine domuz etinde sıklıkla rastlanmaktadır. Günümüz teknolojisiyle trişinli domuzları teknik olarak tespit etmek mümkünse de önceki asırlarda böyle bir yöntem bilinmiyordu. Bu nedenle, domuz eti yiyen herkes için trişin parazitini kapma ve ölümle karşı karşıya kalma riski vardı.
  Görüldüğü gibi tüm bu sebepler, Rabbimiz'in domuz etini yasaklanmasının hikmetlerinden bir kısmıdır. Ayrıca Rabbimiz'in bu emri, her koşulda sağlığa zararlı etkilerini sürdüren, denetimsiz üretiminde ise ölümcül bile olabilen domuz etinin yenmesine karşı tam bir korumadır.
  20. yüzyıla kadar domuz etinin insan sağlığını doğrudan tehdit eden zararları olduğundan haberdar olmak mümkün değildi. Bugünkü tıbbi cihazlarla, biyolojik testlerle somut biçimde ortaya konmuş bu zarara karşı, daha kimsenin mikrop, bakteri, trişin, hormon, antikor gibi kavramlardan haberi olmadığı 7. yüzyılda indirilen Kuran'da kesin önlem alınması da, Kuran'ın üstün ilim sahibi Rabbimiz'in vahyi olduğunu gösteren mucizelerdendir. Bugün de domuz üretiminde alınan her türlü önlem ve denetime rağmen, domuz etinin fizyolojik olarak insan vücuduna uygun bir besin türü olmadığı, insan sağlığına kesin zararı olan bir et çeşidi olduğu gerçeği değişmemiştir.
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Domuzlar (Pigs) Hakkında Bilgiler, Resimleri, İslamda Domuz Eti Neden Yasaklanmıştır?
  Domuz Yavruları Resimleri
  [​IMG]
  Pigs baby picture, domuz bebekleri resimleri
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Domuz resimleri, domuzlar hakkında bilgiler, domuz fotoğrafları, bebek domuzlar resim
  Domuz resimleri, domuz fotoğrafları, domuzlar resimleri

  [​IMG]

  suyun içerisinde serinleyen keyifli bir domuz

  [​IMG]

  yavru domuzlar, anne domuz ve yavrusu resimleri

  [​IMG]

  domuz yavrusu resimleri, domuz fotoğrafları

  [​IMG]

  Domuz resimleri, pig picture, anne domuz ve yavruları resimleri
   

 5. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  bebek domuzlar resimleri, yavru domuz resimleri, domuz fotoğrafları
  Yavru domuz resimleri, domuz bebekleri resimleri

  [​IMG]

  küçük domuz resimleri, yavru domuzlar, domuz fotoğrafları

  [​IMG]

  minik domuz yavruları resimleri, domuz fotoğrafları

  [​IMG]

  anne domuz, hamile dişi domuz resmi

  [​IMG]

  çamurun içerisinde yiyecek birşeyler arayan domuzlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Domuzlar (Pigs) Hakkında Forum Tarih
Domuzları Tekmeleyen Çocuk Kitabı - Tom Baker Kitap, Resim ve Dergi 14 Haziran 2010
Domuzgiller - Domuzlar - Domuzgiller ve Özellikleri Diğer Hayvanlar 6 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş