Domuz gribine kabinli önlem için destek

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Domuz gribine kabinli önlem için destek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DENİZLİ'de tıbbi malzeme ve cihaz satışı yapan bir firma sahibi olan 32 yaşındaki Süleyman Helvacı, projesini hazırladığı dezenfekte kabininin hayata geçirilmesi halinde domuz gribi mikrobunu yok edeceğini ileri sürdü. Helvacı, 25 bin TL'ye mal olacak cihazın projesi için destek istedi.

  Ege Üniversitesi Bio Medikal Bölümü'nde eğitim gördükten sonra Enfokey Medikal'i kuran Süleyman Helvacı, özellikle hastanelerdeki ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, acil servisler ve havaalanlarındaki mikropların yayılmasının önlenmesi için çeşitli projeler hazırladı. Helvacı, son olarak bir yıldır üzerinde çalıştığı dezenfekte kabininin projelerini bilgisayar ortamında bitirdi. Dezenfenkte kabininin, içerisinde 12 saniye kalan bir kişinin üzerinde, elbisesine, ayakkabı tabanından saç teline kadar mikropların tamamı dezenfekte ettiğini ileri süren Helvacı, bu sistem sayesinde son günlerde tehlike yaratan domuz gribinin de önünene geçebileceğini iddia etti. Helvacı, dezenfekte kabini projesini hayata geçirmesi için 25 bin TL'ye ihtiyacı olduğunu belirterek, destek istedi.

  AMELİYATHANELERDE DE KULLANILABİLİR

  Kabindeki 6 ayrı sistemin dünyada kullanılan stirilize yöntemlerinin geliştirilmiş hali olduğunu vurgulayan Helvacı, “Bu kabin ameliyathanelerin kapısında kurulduğunda ameliyathaneye giren hasta ve sağlık çalışanların üzerindeki mikropları kesinlikle yok ediyor. Ameliyathanelerdeki mevcut filtrelerle bazı mikropların yok edilmesine çalışılıyor. Ancak, bunda da tam başarı sağlandığı söylenemez. Hazırladığımız kabin projesi Sabancı Üniversitesi ortaklığıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Teknopark'ta kurulan mühendislik ve danışmanlık şirketi İnovent ve Almanya'daki Noba Gmbh şirketinden davet aldı. Bu projeyi, ülkemizde kendimiz değerlendirmek istiyoruz” dedi.

  Bugün Avrupa ülkelerinde görülen domuz gribi gibi bir çok hastalık bizim ülkemize de gelebileciğin dikkati çeken Helvacı, “Bunun önlenmesi için hazırlıkların yapılması şart. Hastalıkların ülkemize girebileceği yerlerden biri de her gün binlerce kişinin girip çıktığı hava alanları. Sağlık Bakanlığı enfeksiyon hastalıkları için yılda 2 milyar dolar para harcıyor. Projesi hazır olan dezenfekte kabini ise sadece hazırladığım cihazımın ayağa kalkması için 25 bin liraya ihtiyaç var. Bu paranın sağlanması halinde ülkemizdeki en güvenli ve mikropsuz havaalanına kavuşabiliriz” iddiasında bulundu.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Domuz gribine kabinli Forum Tarih
Domuz gribine karşı ıspanak suyu Şifalı Bitkiler 8 Aralık 2009
Kurban pazarlığında domuz gribine dikkat! Genel Sağlık 7 Kasım 2009
Domuz Gribine Mizahi Yaklaşım Karikatür Resimler 2 Kasım 2009
Madagaskar Yerdomuzu (Plesiorycteropus) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Domuz Makaras Yapılışı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş