Domuz gribinden sonra, şimdi de Afrika domuz gribi

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Domuz gribinden sonra, şimdi de Afrika domuz gribi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şimdi de sıra ÖLÜMCÜL ‘AFRİKA DOMUZ GRİBİ’NDE

  Hayvanlarda görülen ve insanlara bulaşmayan Ölümcül Afrika Domuz Gribi (ASF) virüsünün, Kafkasya’dan Rusya’ya sıçradığı, buradan da AB ülkeleri ve Çin’e yayılma tehlikesi bulunduğu bildirildi.

  BM Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Moskova Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “Tehlike şurada, insana bulaşmayan ASF, buradan (Rusya’dan) AB ülkelerine, Doğu Avrupa’ya, Karadeniz kıyılarındaki ülkelere ve en kötü senaryoda Orta Asya ve en fazla nüfusa sahip Çin’e bile yayılabilir” denildi. FAO Başveterinerlik Dairesi’nden Juan Lubroth da yaptığı açıklamada, “Virüsü birkaç yıldır Kafkaslar’daki Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’da bilmemize karşın, sonunda Güney Rusya’ya sıçradı. Bu bölgenin de Baltık sınırında bulunması kaygıya neden oluyor” diye konuştu.

  Lubroth, Baltık ülkelerinin yanısıra Ukrayna, Belarus, Moldova, Romanya ve Bulgaristan’ın doğrudan tehdit altında olduğunu belirterek, “Bu da bu virüsün AB’ye sıçrama tehdidinin yanısıra, Rusya’nın Sibirya bölgesi hatta Çin’e dek yayılma olasılığının bulunduğu anlamına geliyor” dedi. Rusya Halk Sağlığı Dairesi’nden Rosselkhoznadzor, ASF virüsünün birkaç gün önce Rusya’nın kuzeydoğu bölgesindeki Mga adındaki küçük bir köyde rastlandığını söylemişti.

  Açıklamada, Mga köyündeki 14 domuzdan 7’sinde ASF virüsü bulunduğunu, virüsü kapan 7 domuzun öldüğü, diğer 7 domuzun da öldürüldüğü bildirilmişti. Rusya Tarım Bakanı Yelena Kriynnik de yaptığı açıklamada, özellikle ASF virüsünün rastlandığı güneydeki 25 bölge başta olmak üzere tüm çiftliklerdeki domuzların kapalı alanlarda tutulması talimatı verdiğini belirterek, “Kimi yetkililerin vurdumduymazlığı yüzünden domuz yetiştiriciliği sektöründeki doğrudan kayıp 860 milyon-1 milyar dolar arasında olabilir” dedi. ASF virüsünün Rusya’ya Gürcistan’ın Karadeniz’deki Poti limanındaki atıkların domuzların beslendiği bir yere boşaltılması nedeniyle geldiği sanılırken, ASF virüsüne karşı şu ana dek geliştirilen bir aşı bulunmuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Domuz gribinden sonra Forum Tarih
Domuz Gribinden Maske ile Korunmak Genel Sağlık 5 Kasım 2009
Domuz Gribi Nedir - Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir- Domuz Gribinden Nasıl Korunurum Genel Sağlık 27 Ekim 2009
Domuz Gribinden Kaynaklanan Ölü Sayısı Hızla Artıyor Yurt Dışı Haberler 28 Nisan 2009
Madagaskar Yerdomuzu (Plesiorycteropus) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Domuz Makaras Yapılışı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş