Domuz gribi riski haccı erteletebilir’

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda NeslisH tarafından 13 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Domuz gribi riski haccı erteletebilir’ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Diyanet İşleri, “Tehlike devam ederse insan hayatı tehlikeye atılmaz” derken, Prof. Akdur ise “6. evre ekim ayına kadar sürerse hac kesinlikle ertelenmeli” dedi
  Dünya Sağlık Örgütü’nün domuz gribinde 6. evreye geçildiğini açıklaması, kalabalıkların birbirine çok yakın olduğu hac ibadetini gündeme getirdi. Sağlık Bakanlığı, hac tedbiri için erken olduğunu belirtirken, Diyanet İşleri Başkanlığı, tehlike söz konusu olması durumunda insanların hayatının tehlikeye atılamayacağını bildirdi. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Ekrem Keleş, hacıların gideceği Suudi Arabistan’ın domuz gribiyle ilgili önlem aldığına dair bir bilgileri olmadığını söyledi.
  Milliyet’in sorularını yanıtlayan Keleş, “Vatandaşlarımız tedirginliğe kapılmamalı. Ümit ederiz ki hacıların gitmeye başlayacağı zamana kadar -ki yaklaşık 5 ay var- bu tehlike ortadan kalkar ve hacılarımız güvenli bir şekilde giderler” diye konuştu. Keleş, “Tehlike söz konusu olduğu zaman elbette gerekli tedbirler alınır. Bu hac yolculuğu da olsa, insanların hayatını tehlikeye atılarak gönderilmesine izin verilmez dini açıdan” dedi.

  ‘Kesinlikle ertelenmeli’
  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Recep Akdur, ise “6. seviye alarm durumunun ekim ayına kadar sürmesi ve aşının kullanıma sokulmaması durumunda, hac kesinlikle ertelenmeli” dedi.
  Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “DSÖ’ye üye ülkelerde yapılan testler, H1N1 virüsünün oseltamivir ve zanamivir gibi ilaçlara karşı duyarlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu ilaçların yaygın ve uygunsuz kullanımın virüsün ilaçlara direnç kazanmasına neden olabilir. Bu nedenle antiviral ilaçlar reçete ile satın alınmalıdır.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Domuz gribi riski Forum Tarih
Domuz gribi alarmı resmen sona erdi Genel Sağlık 6 Şubat 2010
Domuz Gribi Salgın Değil korku kampanyasıydı Haber Arşivi & Gündem 4 Şubat 2010
Domuz gribi ilacı bu hale getirdi Yurt İçi Haberler 22 Ocak 2010
Oğuzhan Koç - Domuz Gribi Akor Müzik Türleri ve Enstrümanları 16 Ocak 2010
Domuz gribinde 'teori' karmaşası sürüyor Genel Sağlık 14 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş