Domurcalı Köyü Süloğlu Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Domurcalı Köyü Süloğlu Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Domurcalı Köyü Süloğlu Bilgileri - Domurcalı Köyü Hakkında - Domurcalı Köyü Tanıtımı - Domurcalı Köyü Resimleri  İlçe: SÜLEOĞLU - İl: EDİRNE

  Köy Muhtarı: YÜCEL ÖZDEMİR  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  [​IMG]
  Telefon:

  0 (284) 316 22 01

  Cep Telefonu:

  0 (532) 237 42 43

  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 373 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22560
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Süleoğlu
  Web Sitesi
  Domurcalı, Edirne ilinin Süloğlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün adının çeşit aşamalardan geçtiği sanılmaktadır.İlk kurucusunun Demirci Ali denilen bir demirci ustasının bölgeye yerleştiği sanılmaktadır .Zamanla bu isim değişerek (ağızda söyleme kolaylığıdan) Domurcalı olarak kullanımaktdır.

  Kültür

  Köyde Edirne geleneksel yemekleri büyük oranda yapılmaktadır.Köyde yetişmiş ve Kırpınar yağlı güreşlerinde derece yapmış bircok pehlivan bulunmaktadır.Köy halkı okumaya çok fazla değer verdiği için Edirne ilinde okuyan çok öğrenci vardır.Köyün yetiştirdiği pek çok öğretmen ve kamuda çalışan vatandaş bulunmaktadır. Maliye bakanı Kemal Unakıtan'ın da doğduğu köydür.

  Coğrafya

  Edirne iline 33 km, Süleoğlu ilçesine 9 km,lalapaşa ilçesine 10 km uzaklıktadır.Köyün batı tarafı verimli topraklarla sahiptir.Halk dilinde kara toprak diye bilinen çernezyom topraklar mevcuttur.Sulama sisteminin kurulması ve köy halkının damla sulama sistemine geçmesiyle toprağın verimliliği fevkalade artmıştır.Hububat tarımı yapılırken şimdi sulamaya dayalı ürünler yetiştirilmektedir.ikinci mahsul olarak ayçiçek,mısır,kavun karpuz,yonca,fiğ,meyve,sebsegil vs yetiştirilmektedir. Gelecekte bu çeşitlilik daha da artacaktır. Köyün arazisi oldukça düzdür.kuzeyinde organize sanayi bölgesi kurulmaktadır Çevresinde, doğusunda Sülecik ,batısında Taşlı Müsellim,kuzeyinde Sarıdanişment,güneyinde Yağcılı köyleri bulunmaktdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz ve Karadeniz geçiş ikliminde olup bölgede yıllara göre karasal iklimde görülmektedir.Etkisini beli yıllarda hissettiren karasal iklim tarım ürünlerinin tam olgunlaşmadan kurumasına sebep olmaktadır.Bu yüzden köy halkı ara ara ürün sıkıntısı çekmektedir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 281
  2000 373
  1997 361

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün yanında Edirne Organize Sanayi bölgesi kurulmaktadır.Bu sanayi domurcalı ve Edirne 'nin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.Köy , bölge halkı ve gençler sanayinin kurulmasını sabırsızlıkla beliyor.Şimdiden İstanbulda ilgili fabrikalara staj yapmaya gidenler var.inşallah hayırlısı olur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Bahtiyar güvenç
  2004 - Yücel Özdemir
  1999 - Yücel Özdemir
  1994 - Nabi özcan
  1989 - Nabi Özcan

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı kullanılmaz bir halde olup aile hekimleri köy konağındaki sağlık ve okuma odasında haftada bir gün hizmet vermektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Domurcalı Köyü Süloğlu Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş