Dombaylı Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dombaylı Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Dombaylı Köyü - Dombaylı Köyü Hakkında - Dombaylı Köyü Tanıtımı - Dombaylı Köyü Resimleri  Dombaylı, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

  Dombaylı Köyü Hakında

  Salihli'nin kuzeydogusunda adala (Karataş) yakınlarındadır. Köyün tatlı şeftalisi meşhurdur. Şeftalinin yanı sıra kayısısıylada meşhurdur. Son yıllarda kayısı yetiştiriciliğine büyük oranda dönüş olmuştur.Okuma yazma oranı yüzde 98,5 olan köyün geçim kaynağı Kayısı, Şeftali, Zeytin, Erik,Tavuk çiftikleri, Büyük baş hayvancılık, ve demirköporü barajında balık çiftlikleri ni sayabiliriz. Aydın, ufku geniş bir köy olup özellikle yeni kuşak gençleri üniversiteye gitmektedir. Köyde Ege'ye has tüm yemekler (keşkek, vs) yapılmaktadır.Türkmen Yörüğü Aşiret Köyüdür.İsminin 1071 Maşazgirt Savaşı ile Azerbaycandan gelen Dumbali Aşiretinden almaktadır. Dumbali Aşireti önce Diyarbakır dolaylarında konaklamış, daha sonra Afyon dolaylarına yerleşmiştir. Bir kolu Manisa ovasına gelerek şu an köyün bulunduğu yerdeki Dibek Dağına yerleşmişlerdir. Kış şartlarının ağır olmasından dolayı halk ovaya inmiş ve şuan köyün bulunduğu yere yerleşmiştir. Konar göçerlikten yerleşik yaşama geçmişler. Hayvancılıktan meyveciliğe geçiş söz konusudur. Köyün salihli tarafında 1,5 km uzağında bulunan Dombaylı Bahçeleri olarak bilinen yerleşim yeri bir tatil köyü hüviyetindedir. Burada yaşayan halkın büyükleri zamanında yukarı köy olarak bilinen asıl Dombaylı Köyünde yaşamışlardır. Dombaylı Bahçelerinde yaşayan halkın büyük çoğunluğu ilçe merkezinde ikamet ederken yaz aylarında bahçelerdeki evlerine gelerek yaz tatillerini burda geçirmektedirler. Dombaylı Bahçelerinde Egayid Tatil Köyü adlı şirin bir butik otel ve yarı olimpik yüzme havuzu mevcuttur. yaz aylarında özellikle hollandalı turist kafilelerini ağırlamaktadır.


  Coğrafya

  Manisa iline 102 km, Salihli ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 658
  1997 620

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım (kayısı başta olmak üzere şeftali ve üzümde yetiştirilmektedir.) dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: ATAGÜN DULDA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Cep Telefonu: 0 (533) 426 80 42


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.Birleştirilmiş sınıflarla eğitime devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak yakındaki adala beldesinde ptt acentesi vardır. Adala ile köy arasında Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dombaylı Köyü Salihli Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş