Domates üreticinin yüzünü güldürdü

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Domates üreticinin yüzünü güldürdü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mersin'in Silifke ilçesinde, seralardaki ikinci ürün domatesin kilosunun 1,20 TL'den alıcı bulması üreticileri sevindiriyor.

  Silifke İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 5 bin 500 dönüm kapalı alanda domates üretiminin yapıldığını ve 800 bin ton ürün hasadının gerçekleştirildiğini kaydetti.
  Seralarda yılda iki defa ürün alındığını, ilk üretimin tamamlanmasının ardından ekilen ikinci ürünün de hasadına başlandığını ifade eden Gün, ilk üretimden yaklaşık 250 bin tonunun Rusya'ya ihraç edildiğini, kalan kısmının ise ülkenin çeşitli illerine gönderildiğini belirtti.
  Domatesin kilosunun şu anda 1,20 TL olduğunu ve bu fiyatın üretici tarafından tatminkar bulunduğunu belirten Gün, fiyatların yüksek olmasında ihracatın da etkisinin bulunduğunu kaydetti.
  Yörede çiftçinin önemli geçim kaynaklarından birinin domates olduğuna dikkati çeken Gün, zaman zaman düşük fiyat nedeniyle yaşanan hayal kırıklığına rağmen domatesin en karlı tarımsal faaliyetlerden biri olarak görüldüğünü ifade etti.


  AA
   

Bu Sayfayı Paylaş