Dolar, ‘Yunanistan’la güç kazanıyor

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dolar, ‘Yunanistan’la güç kazanıyor


Yunanistan’ın borç yapısıyla ilgili endişeler nedeniyle dolar,
hem yurtdışında hem yurtiçinde yükselişe geçti

Yunanistan’a yönelik endişelerle yurtdışında euro karşısında güçlenen dolar, içeride de 1.48 lirayı aştı.

Doların çıkışında yurtdışı piyasaların etkisinin yanı sıra IMF anlaşmasıyla ilgili belirsizlik de etkili oldu. Önceki gün 25 ayın zirvesini gören İMKB Endeksi de günü yüzde 0.30 düşüşle 55 bin 301 puandan tamamladı.

Bono piyasasında ise 16 Kasım 2011 itfalı yeni gösterge tahvilin faizi yüzde 8.69’a kadar yükseldi.

Parite 1.40’a indi

Öte yandan, euro Yunanistan’ın borç yapısı hakkında devam eden endişelerle dolar karşısında kayıplarını artırarak 1.4028 ile 5 ayın yeni en düşüğünü gördü.

Avrupa borsalarındaki kayıplar da yüzde 0.50’yi aştı. Yunanistan’ın üst düzey yetkilileri, finansman sorununu bu yıl yapılacak yen ve dolar cinsi tahvil ihracıyla karşılanabileceğine ilişkin açıklamaları ise endişeleri dindirmedi.

Yunanistan’dan tahvil ihracı

Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinou, “Yaptığımız plana göre Yunanistan borçlanma gereksinimini gelecek hafta ve aylarda uluslararası piyasalardan karşılayacak” dedi. Bakan, bu yıl 53 milyar euro olması beklenen finansman ihtiyacının nasıl karşılanacağı konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi. Ancak Yunanistan’ın Kamu Borçlanma Kurumu Başkanı Spyros Papanicolau, bu yıl yen ve dolar cinsi tahvil ihraç edilebileceğini söyledi.

CDS’ler yükseldi

Başta Yunanistan olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine ilişkin endişelerle artan riskten kaçınma eğilimi, CDS’lerde yükselişe neden oldu. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri Yunanistan endişeleriyle 175-176 baz puan seviyesine yükseldi.

Yunanistan CDS’leri ise 350 baz puana çıktı. Bankacılar, “Özellikle Yunanistan endişeleri piyasaları tetikliyor ancak borçluluk oranları nedeniyle Portekiz ve İspanya da riskli. Bu endişeler euro/doların da düşmesine neden oluyor ve global olarak riskten kaçınma eğilimi yaratıyor. Bu da bütün gelişmekte olan piyasalarla birlikte Türk eurobond ve CDS’lerini de etkiliyor” yorumunda bulundu

Hürriyet
 

Üst