Dolar tekrar yükselişe geçti, ilk hedef 1.45 YTL

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dolar tekrar yükselişe geçti, ilk hedef 1.45 YTL konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dolar tekrar yükselişe geçti, ilk hedef 1.45 YTL

  Yurtiçi döviz piyasasında, yukarı yönlü trendin yavaş bir şekilde devam edebileceği ifade ediliyor.

  Uzmanlar, finansal krizin sonuna gelindiğini, krizin reel sektöre etkilerinin takip edileceğini belirtiyorlar.

  İstanbul serbest piyasada kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,4160 YTL, avronun satış fiyatı 1,9170 YTL oldu.

  Piyasanın kapanışı itibariyle Kapalıçarşı'da 1,4100 YTL'den alınan dolar 1,4160 YTL'den satılıyor.

  1,9100 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,9170 YTL düzeyinde bulunuyor.

  Serbest piyasada önceki kapanışta 1,3770 YTL olan dolar güne 1,3820 YTL'den, 1,8830 YTL olan avro 1,8800 YTL'den başlamıştı.

  Alternatifbank'tan Yetkili Uzman Güray Uray, ABD'de çekirdek enflasyon verisinin bir miktar yüksek çıktığını söyledi.  Uray, mortgage datalarında da şimdilik göründüğü kadarıyla pek iyileşme olmadığını ve yavaş yavaş aşağı gidişin devam ettiğini söyledi.

  Finansal piyasalardaki krizin sona ermek üzere olduğunun altını çizerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

  "Krizin sona ermek üzere olduğunu libor oranlarından anlayabiliriz. Zaten bu kriz çok da uzun süremezdi. Düzelmeler yaşanmakla birlikte, yaşanan krizin reel sektöre yansımaları küçülme, işsizlik ve gelirlerde azalma şeklinde olacaktır. Petrol fiyatları buralarda kalırsa fazla enflasyon olacağını da sanmıyorum. Şu an için kriz atlatıldı denilebilir.

  Ancak kriz gelişmekte olan ülke piyasaları açısından devam ediyor. Borsa ve döviz kuru açısından seyir daha kötüye gidebilir. Reel sektörün daha kötüye gitmesi beklendiği için, borsa düşüşe devam edebilir, ancak düşüş hızı düşecektir.

  Dolar/YTL açısından baktığımızda, kotasyonlar tekrar 1.4500 seviyesine doğru gidecek gibi görünüyor. Döviz tarafında da çıkış hızlı olmayabilir. Ama artık yavaş yavaş yukarı trend oluştu ve devam ediyor. Diğer gelişmekte olan Güney Afrika ve Brezilya gibi bize benzer diğer ülkelerde de bu yönde trendler var. Dolarda yukarı yönlü bekliyoruz.

  Avro/dolar tarafında biraz yukarı tepki hareketi var. Orada aşağı seyrin devam etmesini bekliyoruz. Dolar tarafı ekonomik döngü olarak daha önde gidiyor. Avro Bölgesi ise daha geriden geliyor. Şu aşamada alınan tüm önlemler işe yaramış görünüyor. Tüm merkez bankaları ve hükümetlerce çok olağanüstü önlemler alındı. Avrupa ve ABD'de pek tereddüt kalmadı. Son olarak ABD Merkez Bankası'nın (FED) sermaye desteği vermesi piyasaları kurtardı."

  Uluslararası piyasalarda avro/dolar paritesi 1.3595 civarında bulunuyor.

  Yetkili Uzman Uray, bu ay sonu FED'in faiz toplantısı olduğuna değinerek, buradan çıkacak faiz kararı ile yapılacak açıklamaların önemli olacağını söyledi ve "Aşağı yukarı herkes herşeyi biliyor. FED'in toplantısından yeniden ekstra bir faiz indirim kararı da gelebilir. Bunun dışında Kasım ayında Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı var. Buradan da yine faiz indirimi gelmesini bekleyebiliriz. Fakat faiz düşüşlerinden çok piyasanın güveninin oluşması önemli. Libor 1.5 seviyesinde bulunuyor. Ama faiz 2 altına düşmedi. Avroda 3.75'ler düzeyine geldi. Bu nedenle ECB bu ayı faiz düşürmeden de geçirebilir. Önemli olan piyasada güvenin tahsis edilmesi ve bankaların birbirine bağlı limitlerin açılması. Finansal piyasalar yavaş yavaş oturacak" dedi.

  Uray, TL faizlerinin mevcut seviyelerde kalacağını ve 4-5 ay indirilmeyeceğini düşündüklerini kaydetti ve ekonomik gelişmelere göre indirime gidilebileceğini bildirdi.

  Norveç Merkez Bankası'nın (Norges) bugün yaptığı olağanüstü toplantıda faiz oranlarını 5.75'ten 5.25'e düşürdüğüne değinen Uray, bu ortamda faiz düşüşü olduğunda piyasanın dikkatini çektiğini aktardı ve "Şu anda ortalık biraz sakinleşti. Ancak bildiğimiz sorunlar devam ediyor ve bunlar reel ekonomide hissedilecek gibi görünüyor" diyerek sözlerini tamamladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dolar tekrar yükselişe Forum Tarih
Piyasalar tekrar satışa geçti, dolar 1.70'i aştı Yurt İçi Haberler 20 Şubat 2009
2012 Yılı Dolar Tahminleri Ekonomi Ve Borsa 12 Aralık 2011
Kızıltepe'ye 45 milyon dolarlık Dev Yatırım Mardin Tanıtımı 12 Mart 2011
150 bin dolar zam Trabzonspor 28 Ekim 2010
Milyon Dolara Evlilik Kitap Özeti - Teresa Southwick Kitap Özetleri & E-Kitaplar 7 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş