Dolapdere Big Gang

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda mynq tarafından 25 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Dolapdere Big Gang konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Ağırlıklı olarak Dolapdere'li 9 müzisyenden oluşan Dolapdere Big Gang, 2006'da Yakartop Müzik'ten yayınladığı ilk albümü Local Strangers'la müzik dünyasına iddialı bir giriş yaptı. Dünyaca ünlü pop ve rock şarkılarını Türk sazlarıyla alaturka bir yorumla icra eden grup, ilk albümüyle hem yurt içinde hem de yurt dışında sesini büyük kalabalıklara duyurdu. Dolapdere Big Gang diğer gruplardan farkını şöyle anlatıyor: "Türkiye konumu itibariyle birçok kültürü içinde barındıran ve bu kültürlerden etkilenen bir ülke. Müzikte de bu etkileşimin izlerini görüyoruz. Ama bugüne kadar hep bizim müziğimiz yabancı müzik piyasasına, onların bakış açısına, ritmlerine uyarlanmaya çalışıldı. Biz ise tam tersini yapıyoruz. Çünkü yurt dışına ses vermenin yolunun onlara benzemek, onlar gibi olmaktan değil, kendi değerlerimizden ödün vermeden, kendimiz gibi kalmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Biz, onların şarkılarını "biz" gibi yorumladık." diyor ve ekliyor "Yıllarca biz onların yaptıklarına hayran olduk. Şimdi sıra onlarda. Sting'inden Madonna'sına Deep Purple'ından Michael Jackson'una şimdi onların bize hayran olma zamanı."


  2007’nin En İyi Çıkış Yapan Grubu Dolapdere Big Gang, 2. albümüyle ortalığı yine kasıp kavurmaya kararlıydı. Grubun uzun zamandır hazırlıkları devam eden yeni albümü, 17 Aralık 2007 Pazartesi günü itibariyle müzik marketlerde yerini aldı. Just Feel adını verdikleri bu albümle Dolapdere Big Gang, pek çok sürprizin yanı sıra; bu kez çok daha güçlü, enerjik ve farklı bir sound’la müzikseverleri selamladı. 15 şarkının yer aldığı albümde grup, bu albümde klasikleşmiş yabancı şarkıların alaturka yorumlarının yanı sıra, ilk defa kendi bestesine de yer verdi. Albümün en büyük süprizleri ise Işın Karaca ve Teoman... Albümde Europe’un efsaneleşmiş şarkısı The Final Countdown’u Işın Karaca, Helldorado’nun hiti A Drinking Song’u ise Teoman seslendiriyor.

  Dolapdere Big Gang, geçtiğimiz yıl Yakartop Müzik’ten yayınladığı ilk albümüyle hem yurt içi hem de yurt dışında büyük ilgi gördü. Türkiye’nin ve Avrupa’nın pek çok şehrinde konserler veren grup, yeni albümü Just Feel’i, ilk albümleri Local Stangers’ın yayınlanışının 1.yılında (Aralık 2007) dinleyiciyle buluşturmuş oldu. Repertuvar çalışmasının uzun ve titiz bir araştırma sürecinden sonra tamamlandığı 2.albümde , ilk albüm repertuvarında şarkıları bulunan sanatçılar yer almıyor. Bu kez tamamen farklı müzisyenlerin klasikleşmiş şarkılarını yorumlayan Dolapdere Big Gang, böylelikle yeni ve farklı tarzda şarkıları Dolapdere sound’una uyarlayarak müzikal olarak farklı deneyimlere imza atmış oldu. Albüm repertuvarı hazırlanırken, grubun dikkat ettiği bir diğer önemli nokta da, sahne performanslarında dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği, ilk albümde yer almayan şarkılar oldu. Bu şarkılardan Alphaville- Big in Japan, Tom Jones- Sex Bomb, Eddy Grant- Gimme Hope Jo’anna grubun 2.albüm repertuvarına dahil edildi.

  Yeni albüm Just Feel’de Dolapdere Big Gang’in müzikseverlere iki büyük süprizi var. İlki, grubun ilk defa bu albümde kendi söz ve müziğini yazdığı bir şarkıya yer vermesi. Aykut Sütoğlu ve Gökay Süngü’nün bestesine, grubun vokali Emir Yeşil tarafından İngilizce sözler yazıldı ve “Oh! Life” ortaya çıktı. Grup, böylelikle kendilerinden yeni şarkılar duymak isteyenleri “tadımlık” da olsa bir süprizle selamlamış oluyor. Just Feel’in ikinci büyük süprizi ise, grubun Türkiye’nin her biri kendi dalında en büyük yorumcularından Işın Karaca ve Teoman’la 2 şarkıyı birlikte seslendirmiş olması. Türkiye’nin en güçlü kadın vokallerinden Işın Karaca, albümde Europe’un efsaneleşmiş şarkısı The Final Countdown’u yorumlarken; Türkiye’de rock müziğin en büyük isimlerinden Teoman, Helldorado’nun fenomen haline gelen A Drinking Song’unu seslendirdi.

  Just Feel albümü, normal CD versiyonun yanı sıra çok özel bir “Special Edition Box”la birlikte piyasaya sürüldü. Koleksiyonerler ve grubun hayranları için sınırlı sayıda üretilen “Special Edition Box”ın içinde yeni albüm Just Feel’in yanı sıra grubun ilk albümü Local Strangers da yer alıyor. Ayrıca Dolapdere Big Gang için özel tasarlanmış duvar saati, 2008 takvimi, kitap ayıracı ve magnet de grubun sevenlerine yeni yıl süprizi olacak nitelikte. Bu özel kutu yalnızca D&R’larda satışa sunuldu.

  Dolapdere Big Gang'in kadrosu şöyle: Emir Yeşil (Vokal), Gökay Süngü (Keyboard), Mustafa Olgan (Kanun), İsmail Peşluk (Perküsyon), Aykut Sütoğlu (Klarnet, Trompet), Yusuf Çalkan (Keman), Memduh Akatay (Perküsyon), İrfan Keçebaşoğlu (Bas), Hüseyin Ceylan (Perküsyon).
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Paylaşım için saol..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dolapdere Gang Forum Tarih
Dolapdere Big Gang Konseri Müzik Sohbet & Fan Club 24 Nisan 2010
Dolapdere Big Gang Art-İst 2010 Albüm Tanıtımları 13 Nisan 2010
Triole 27 Şubat'taki oyunumuz saat 20.30'da Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsünde Tiyatro ve Skeçler 23 Şubat 2010
Johann Wolfgang von Goethe'nin Anlamlı ve Özlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 26 Nisan 2011
Doğangün Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş