Dolanlı Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dolanlı Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dolanlı Köyü -Dolanlı Köyü Beşikdüzü-Dolanlı Köyü Hakkında -Dolanlı Köyü Resimleri
  İlçe: BEŞİKDÜZÜ

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 61 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 550 m

  Dolanlı, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün adının nereden geldiği bilinmemekte olup, köy sakinleri olan , Dübüş soyisimli ailerin Erzurumdan göç ettiği bilinir. 1980 e kadar Türkelli, Resullu, Çakırlı Dolanlı çatısı altında yönetilirken, daha sonra 4 ayrı köye bölünmüştür. Köyün en eski yapısı köyün camisi olarak bilinmektedir. Bu caminin dışında kızılçukur mahallesininde camisi vardır.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Yazları köylülerGümüşhane ili Özkürdün ilçesi bağlı Kadırga Yaylasını kullanmakta olup, otçu şenliğigenelde temmuz ayının son haftasında şenliklerle kutlanır. Ayrıca Kadırga Yaylasının kendi özel şenliği olarak bilinen günde de köy halkı değişik obalardaki insanlarla beraber horon ve çeşitli oyunlar ve eğlencelerle kutlanmaktadır.

  Trabzon iline 61 km, Beşikdüzü ilçesine 16 km uzaklıktadır. Köy]] Çakırlı, Resullu batı yönünde Giresun ili Görele ilçesi Adaköy(Zıva) ve Giresun iliEynesil ilçesi Ören Beldesi ile komşudur. Köy bir vadide yer alıp güneş alma açısı zayıftır. Bu nedenle ot ve ağaç açısından zengindir. Köyün 3 mahallesi olup, yoğunluk orta mahallede toplanmıştır.

  Köy]] halkı geçimini fındık yetiştiriciliği, mısır ve lahana ekimi ve çayYazları Kadırga yaylasında yapılan hayvancılıktaköyün önemli geçim kaynağıdır. Her ne kadar Beşikdüzü ilçesinin cumhuriyet tarihinde yetişen öğretmen cok olsa da köyün halkı genelde polislik ve diğer memuriyet yoluyla gurbette yaşamaktadır. Köyün gurbetteki insanları başta Zonguldak İlinde ve Kocaeli Gebze ve İstanbul Pendik ilçesi Üst Kaynarca da oturmaktadır. Ayrıca Gebze de gurbetteki köylülerinin 1 adet derneği mevcuttur. Başta Almanya ve Hollanda da olmak üzere bazı köylüler yurtdışında yaşamaktadır. toplayarak geçimini sağlar.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı, sağlık evi ve köy kahvesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol kısmen asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dolanlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş