Dolama Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dolama Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  parmak dolaması tedavi - dolama hakkında - dolama nasıl tedavi edilir


  Bakteriyel dolama genellikle ani ve ıstıraplı bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabarıklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastırınca cerahat sızıntısı olabilir.

  Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha fazla şişme ve cerahate yol açılır.

  Akut bir enfeksiyon tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyip ağrılı bir apse meydana gelmesine yol açar. Tırnak dibindeki deri kabarır. Tırnak ayrılabilir.

  Tırnakta bozulma veya renk atması meydana gelir. Nadir olmakla birlikte, bu enfeksiyon parmağın içine işleyerek tendon dokusuna yayılabilir. Deri boyunca görülen kırmızı çizgiler, bakteriler kanınıza karıştığının işaretidir. Eğer böyle bir durum olursa, doktora gidin. Teşhis için dolamaya hangi tip mikroorganizmanın neden olduğunu belirlemek amacıyla cerahat kültürü yapılabilir.
  Dolama Tedavisi

  Sıcak banyolar: Dokuların iltihapla şişmesini azaltmaya yardım edecektir. Bunları takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonları için) sürülebilir veya eğer bir mantar enfeksiyonu varsa yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanılabilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dolama Belirtileri Nedenleri Forum Tarih
Başına dolamak nedir - Başına dolamak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 5 Şubat 2011
Narlı Dolama Güllaç Tarifi Yapılışı Tatlılar ve Reçeller 18 Kasım 2010
Peynirli Dolama Börek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 19 Ağustos 2010
Gündolaması Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Otlu Peynirli Dolama Börek -yapilisi - tarifi Pasta ve Hamur İşleri 15 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş