Dolaşım Sistemi Organları Nelerdir?

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Dolaşım Sistemi Organları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dolaşım Sistemi Organları Nelerdir?
  Dolaşım Sistemi Organları


  Vücudun, aldığı besin maddelerini, oksijeni ve kendi yaptığı hormonları gövdenin çeşitli kısımlarına dağıtması; dokularda metabolizma sırasında meydana gelen zararlı maddelerin zararsız hale gelmelerini veya atılmalarını sağlayan organlara ulaşması ile görevli sistem. Dolaşım sistemi kalp ve onunla kapalı devre yapan damarlardan kurulmuştur.


  Kalp, bu sistemin pompasıdır. Damarlarla pompanın attığı kanı vücutta dolandıran borulardır. Kırmızı kan damarları, yapısı ve fonksiyonları bakımından üç ayrı kısımda incelenebilir:

  1) Atardamarlar,

  2)Toplardamarlarplardamarlar,

  3)Kılcal Damarlar


  Dolaşım sisteminin çalışması kalbin canlılık durumuna bağlıdır. Kalp, göğsün ortasında ucu sola dönük olarak yer alır. Çizgili kaslardan meydana gelmesine rağmen irade dışı çalışır. Kalbin çalışması birbiri ardından gelen sıkışıp-ufalma (sistol) ve gevşeyip-genişleme (diastol) hareketleri ile olur. Kalbin hareketlerini “kalbin iletim sistemi” denilen yapılar sağlar. Kendi içinde meydana gelen uyarıyla ritmik olarak çalışan tek organımız kalbimizdir.

  Kalbin özel sinir sistemi “sino-atrial düğüm”, “atrioventriküler düğüm” ve “his demeti” denilen sinir liflerinden meydana gelir. Kalbin özel tembih sistemi otonom sinir sisteminin etkisi altındadır. Bu sistemin “parasempatik” bölümünden gelen uyarılar kalbi yavaşlatırken “sempatik” bölümünden gelen uyarılar kalbin l dakikadaki atım sayısını arttırır. Kalbin normaldeki atım sayısı dakikada 60-90 arasındadır. Kalb atışları genel olarak bilekte nabız oluğuna basarak veya kalbi dinleyerek sayılır. Kalbin normalden fazla atmasına “taşikardi” normalden az atmasına “bradikardi” denir.

  Kalbin sıkıştığı an, karıncıklardaki kanı aorta ve akciğer atardamarına attığı andır. Bu anda sol karıncıktaki temiz kan vücuda atılırken, sağ karıncıktaki kirli kan oksijenlenmek üzere akciğere yollanır.  Atardamarlar: Kalbin pompaladığı kanı organ ve dokulara ***üren ve kılcal damarlara dağıtan borulardır. Kesitlerinde genellikle yuvarlak ve kalın duvarlı olarak görünürler.

  Toplardamarlar: Vücutta kullanılan kanı akciğere pompalanmak üzere kalbe getiren damarlardır. Genişlikleri atardamarlardan daha fazladır. Toplardamarların içinde kanın geri kaçmasını önleyen kapakçıklar bulunur. Duvarları ise atardamar duvarından daha incedir.

  Kılcal damarlar: Atardamarlar dokulara yaklaştıkça düzenli bir şekilde dallanırlar. Bu dalların çapı gittikçe küçülür ve sonunda kılcal damarları meydana getirirler. Kılcalların atardamar tarafındaki kısmına “arteriol”, toplardamar tarafındaki kısmına “venül” denir. Madde alış-verişi genel olarak arteriol ve venüller arasındaki kapiller damar ağında olur.
   

 2. destek ve hareket organları nelerdir bulurmusunuz?
   

 3. çok saolun yazlız kelime hatalarınız war
   

 4. benim ödevim var ve buna cevap yok bu yüzden memnun olmadım ödevim :
  dolaşım sistemindeki organlarda görülen farklı hastalıklar ve bu hastalıkların oluşum nedenleri nelerdir? ve bn 6. sınıfa gidiyorum lütfen düzgün cevaplar yazınıız!!!!
   

 5. Ya abi bn size ne soruyor siz bna ne cevap veriyoruz ya olmaz kiii
   

 6. -Kılcar damarlar
  -Atardamarlar
   

 7. zrd

  zrd

  Benim sorumun cevabı bu değil lütfen daha düzgün cevaplar verin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dolaşım Sistemi Organları Forum Tarih
Dolaşım sistemi görevleri madde madde Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemine olumlu ve olumsuz etkileri Bilim & Teknoloji 2 Nisan 2014
Dolaşım Sistemini Oluşturan Yapılar ve Organlar Nelerdir Genel Sağlık 6 Şubat 2014
6.Sınıf Dolaşım Sisteminin Sağlığı Hakkında Bilgi Eğitim Bilgileri 12 Ocak 2014
Kapalı Dolaşım Sisteminin Görüldüğü Canlılar Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 2 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş