Dokuzuncu ay anne karnındaki bebeğin gelişimi

'Gebelik ve Annelik' forumunda maviboncuk tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Dokuzuncu ay anne karnındaki bebeğin gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  9.Ayda Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

  [​IMG]Bebeğinizin gelişimi tamamlanmak üzeredir. Organları olgunlaşmaktadır.Kafa kemikleri doğumun kolaylaştırmak için yumuşak ve esnektir. Çoğunlukla bebek rahim boynuna doğru ters durmaktadır.

  Hareket edecek yer kalmadığından daha sessizdir.Uyku ve uyanıklık dönemleri vardır.
  Giderek daha tombullaşmakta, derisi pembe renktedir.Göz rengi koyu gridir, doğumdan birkaç ay sonrasına kadar değişebilir.


  Tırnakları tamamlanmıştır, uzayabilir.Bağışıklık sistemi gelişmeye , kendi antikorlarını üretmeye başlamıştır.Bebeğiniz bu dönemde doğarsa, yeterince gelişmiş olup hayatını sürdürebilir.

  Bebek son haftalarını güçlenmeye,günde 2—30 gr.kadar kilo almaya ve büyümeye adayacaktır.Ayın başında hala hareket ediyordur.Ancak doğuma 15-20 gün kala,mantıken yer darlığından,hareketlerin azaldığına da sık rastlanır.

  Cenini kaplayan ince ülger şimdi hemen hemen bütünüyle dökülmüştür.Ancak doğumdan sonra,özellikle ensede ve omuzlarda kalabilir.Deri şimdi pembemsi beyazdır.Deiyi kaplayan yağlı sıvıda kaybolmak üzeredir.

  Kafatası tümüyle kemiklenmemiştir.Kemiklerin arasında bıngıldak(fontonel)diye adlandırılan lifli yerler vardır.İki bıngıldak vardır:

  Biri önde alnın üzerinde,eşkenar dörtgen şeklinde,art kafa(oksiput)seviyesinde.Bu bıngıldaklar,doğumcuya doğum sırasında kafanın pozisyonunu tanıma olanağı verir.Doğumdan birkaç ay sonra kapanacaklardır.

  9.Ayın sonunda baş aşağıda,kol ve bacaklar karnın üzerinde kıvrılmış bir halde,çocuk doğmaya hazırdır.Ortama 3000-3300 gr.ağırlığında,50 cm.boyundadır.Şimdi tehlikesizce dışarıya çıkabilecektir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dokuzuncu anne karnındaki Forum Tarih
9. Cumhurbaşkanı Kimdir, Dokuzuncu Cumhurbaşkanımızın Adı Nedir, Öz Geçmişi Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ağustos 2011
Peyami Safa -Dokuzuncu HaRiciye Koğuşu (Kitap Ozeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Kasım 2008
Anne babanız nelere para harcayacaklarını nasıl belirler madde madde kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Anneler günü paragraf örnekleri kısaca Eğitim Bilgileri 26 Ocak 2017
Anneler günü sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş