Dokuztekne Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dokuztekne Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dokuztekne Köyü Ceyhan - Dokuztekne Köyü resimleri - Dokuztekne Köyü hakkında - Dokuztekne Köyü tanıtımı Adana  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: MUSTAFA BÖLÜKGİRAY


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok


  Dokuztekne, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı köy meydanındaki köy çeşmesinden gelmektedir. Köy meydanındaki çeşmenin 9 adet teknesi (su havzası) bulunmasından dolayı verilmiştir. Daha önceleri su şebekesi olmadığından tüm köy halkı ve o güzergahtan göç eden yörükler buradan faydalanmaktalarmış. Çeşme halen aynı işlevi görmektedir. 1880 yıllarında şu anda İzmir ilçeleri olan Selçuk, Torbalı, Tire bölgelerinden göç etmişler ve o tarihlerde köye yerleşim başlamıştır. Köyün ismi Durahocalı ismiyle 1918 yılına kadar devam etmiş. Fıransız istilasında çetelerin Fransız birliklerine vur kaç taktiği kendi aralarında parola olarak kullandıkları bu şifrenin dokuztekne olarak tespit edilmesi ile köyün adı Dokuztekne olarak değiştirilmiştir. Ayrıca Atatürk'ün Ordular ilk hedefiniz Akdeniz emrini borazanla çalan Borozan Ahmet isimli şahısta Dokuzteknelidir. 1947 yılında vefat etmiştir.

  Kültür

  Geleneksel yemekler; köfte, analı kızlı, bulgur pilavi, aşure, sütlaç.

  Düğünler cuma günü başlar. Bayrak kaldırmada evin yüksek bir yerine Türk bayrağı asılır. Tüm akraba komşu para altın ve küçük ev araç gereçleri ile destek verir. Buna kesim denir. Davullu ve mevlütlü olarak 2 çeşit düğün geleneği vardır. Cumartesi günü kız evinde kına merasimi yapılır; gelin ve damadın ellerine kına yakılır. Pazar günü gelin almaya gidilir. Gelin gelir ve düğün sona ermiş olur.

  Coğrafya

  Adana iline 65 km, Ceyhan ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  2007
  2000 1250
  1997 1191

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Zeytincilik ve bağcılık giderek hızla gelişmektedir. Hayvancılık yayılım arazisi sıkıntısı nedeniyle çok düşük seviyeye düşmüştür. Hazine arazilerinde çam ormanı ile ağaçlandırma yapılmıştır. Köyde işsizlik sıkıntısı %5 civarındadır. 2 adet köy kahvesi, 4 adet bakkal vardır. Haftada 1 gün semtpazarı kurulmaktadır. Civar köylerden nüfüs olarak büyük olması nedeni ile taşımalı öğrenciler dokuzteknede 8 yıl eğitim almaktadırlar. Öğretmen evi, lojmanı olmaması nedeni ile öğretmen sıkıntısı nadir de olsa zaman zaman yaşanmaktadır. 1 adet camisi ve imam evi (lojmanı) ve kuran kursu lojmanlı olarak mevcuttur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dokuztekne Köyü Ceyhan Forum Tarih
Dokuztekne İlköğretim Okulu Ceyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş