Dokuztay Köyü Afşin Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dokuztay Köyü Afşin Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afşin Dokuztay Köyü Bilgileri - Dokuztay Köyü Hakkında - Dokuztay Köyü Tanıtımı - Dokuztay Köyü Resimleri  Dokuztay ,Kahramanmaraş Afşin ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AFŞİN

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:187 km

  İlçeye Uzaklığı:37 km

  Rakım:1350 m

  Nüfus:

  2000:283
  1997:285

  Tarihi

  köy 1830 lu yıllarda tanırlı hacı ağaya ait bir avlaktı..ve hacı ağanın avlağını bekleyen ve kollayan hasan ve süleyman kardeşlerdi..hasan ve süleyman kardeşlerin nereden geldikleri bilinmiyor..bilinen şu ki;hasan ve süleyman kardeşler buraya geldiklerinde hacı ağaya;ağam gidecek bir yerimiz yok,bizi buraya yerleştir ricasında bulunurlar..hacı ağa da;tamam ama ben gelip avlanmadan hayvanlarınızı otlatmayacaksınız ve benim iznim olmadan hiç kimseleri buraya koymayacaksınız der...daha sonra celikan kara behsat ağa gelir ve hacı ağanın izni olmasa da zorla yerleşir..kara behsat ağanın hacı ağa ya kafa tutacak kadar arkasının güçlü olması;gürünün en büyük ağaları,türkmen kodaz ağa ve türkmen abuzet ağa ile akrabalık ilişkisinin olmasıdır..daha sonra tanırlı hacı ağa ilede iyi ilişkileri olur..kız alıp vermeler olur... köyün adına gelince;köy çok eski bir yerleşim yeridir,ancak savaş,doğal afet,sel v.s nedenlerden dolayı osmanlı döneminde kistler,bükler ve sazlıklarla kaplı bir vadidir..celikan kara behsat ağanın yerleşmesinden sonra,islahiyedeki diğer celikan aileler gelip yerleşirler ve köy olur...kistler,sazlıklar ve bükler buraya gelip yerleşen dedelerimizin bilek gücüyle bahçelere dönüştürülmüştür......

  Dokuztay köyünün tarihi hakkında afşinde tarih hakkında okuduğum bir kitapta köy 1560- yıllarında kurulmuş kimler tarafında kurulduğu yazmayıp köyün eski adı olan kerevin adının ora- da yaşayan karvin adlı bir ermeninin isminden geldiği oraya köylüler yerleşmeden önce tanırlılar karvinin yeri derlermiş daha sonra oraya köylüler göç edince karvin adı zaman içinde degişikli- ğe uğrayıp kerevine dönüşüyor.

  Kültür

  Dokuztay Köyü'nde gelenek ve göreneklerin büyük kısmı orta asya da günümüzde yaşatılanlarla aynıdır.buna dayanarak Dokuztay Köyü'nde öz Türk kültürü hakimdir diyebiliriz. Bu gerçek 90 lı yıllarda yayınlanan Türk Kültürü dergilerinde kanıtlanmaktadır.Türk Kültürü dergisi Kültür Bakanlığına aittir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 187 km, Afşin ilçesine 37 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Coğrafi olarak Akdeniz Bölgesine girmektedir. Kışlar çok serttir. Köyün Hurman çayı üzerinde oluşu nedeni ile köy yazları yemyeşil bir vadi görünümündedir. Bahçecilik oldukça gelişmiştir. Ayrıca sulu tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün en önemli kültürel ve sosyal değerlerinden biri de ilk Osmanlı kadın muhtarlarından biri olan şıkhamit ağanın anası Maviş hatunun köyde belli dönemler muhtarlık yapmasıdır..

  Köy Muhtarı: KADİR YILDIRIM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0344 5262972

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dokuztay Köyü Afşin Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş