Dokuzhüyük Köyü Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dokuzhüyük Köyü Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Dokuzhüyük Köyü Bilgileri -Dokuzhüyük Köyü Hakkında - Dokuzhüyük Köyü Tanıtımı - Dokuzhüyük Köyü Resimleri  Dokuzhüyük, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:0
  1997: 0

  Tarihçe

  Köyün etrafında Dokuz tane tümülüs oldugu için köyün ismi Dokuzhöyük' tür. Kırklareli tümülüsleri Tunç çağının sonlarından (M.Ö. 14-13 yy) M.S. 3. yy. başlarına kadar geniş bir zaman sürecinde yapımlarının devam ettiği, yapılan kazılarla tespit edilmiştir. Dış görünüm açısından küçük, orta ve büyük boy (1.5x10/20x70 m. boyutlarında) olarak dikkat çeken tümülüsler, esasında beş grup halinde farklı muhtevaya sahiptir. Tahminlere göre düz mezar şeklinde olan normal gömüler yanında lahit ve çeşitli şekillerde oda mezar türünde olan tümülüslerde bulunmaktadır. Diğer çevre ilçelerdeki benzeri höyüklerde yapılan kazılar sonucu elde edilen bilgilere göre, o dönemlerde yaşayan önemli kişi veya kabile reisleri için hazırlanan bu anıt mezarlara o kişi ile birlikte, onun değer verdiği eşyaları, bazende atı veya en çok sevdiği eşleride bu anıt mezarlara gömülmüşlerdir. Bu bilgiler ışığında köydeki bu tümülüslerin her biri en az 50-60 yıl ara ile yapıldığı tahmin edilmektedir.

  Kültür

  Kurban bayramında köy halkının kestiği kurbanların bir kısmı camiye getirilerek orada kazanların içinde kaynatılarak et yemeği yapılarak bütün köy halkına dağıtılır, Böylelikle kurban kesemeyen halkında et yemesi sağlanmış olur.

  Ramazan gecelerinde köy halkı kahvehanelerde toplu olarak tombala oynarlar.

  Yürümeye yeni başlamış çocuğun ilk adımlarının sevincini paylaşmak amacıyla 'Adım Çöreği' günü yapılır. Yaşları 7 ila 14 arasında değişen çocuklar yarıştırılır. Yarışın galibi yürümeye yeni başlamış çocuğun ayaklarına bağlanmış kırmızı kurdelayı makasla keser. Şenlik sahibi tarafından pişirilen çörekler bütün çocuklara dağıtılır. (Çörekler: un, tuz, karbonat, ekmek mayası, su, yağ ile yoğurularak kızgın yağda fritöz usulu kızartılarak pişirilir.

  Coğrafi Özellikler

  Genel olarak bitki örtüsü sık çalılık ve fundalıklar ve mera arazileri ve tarım yapılan arazilerden mevcuttur. Deniz seviyesinden yüksekliği 44 mt dir. Yer şekilleri olarak batı tarafında sıra şeklinde yüksekliği 60 mt yi geçmeyen sıra tepeler vardır. Bu tepelerin etekleri tarım bakımından değerli yerlerdir. Bir zamanlar bu tepelerin eteklerinden sular geçtiği için toprağı aluviyon bakımından zengindir. Burada zengin yer altı su kaynakları bulunmaktaadır. Tarımsal faaliyetlerde bu sular kullanılmaktadır.

  Dokuzhöyük köyü doğu kısımda ise yükseklik 70 metreyi bulan sıra şeklinde yükseltiler bulunmaktadır. Köyün bu kısmında hayvanların otlatması için geniş otlaklar bulunmaktadır. Köyde yüzölçümü 3000m2 derinliği 70 mt yi bulan birde göleti bulunmaktadır.

  Dokuzhöyük köyünün jeolojik olarak etrafındaki sıra şeklinde tepelere bakılarak, dünyanın ilk oluşum dönemlerinde bir akarsu veya lav yatağında olduğu tahmin edilmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Öğrenci azlığı sebebiyle kullanılmamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat personel yokluğundan kapalı durumdadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde sabit telefon vardır. internet erişimi birçok evde bulunmaktadır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dokuzhüyük Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş