Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkında Bilgi - Dokuz Eylul Universitesi Fakulteleri...

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkında Bilgi - Dokuz Eylul Universitesi Fakulteleri... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dokuz Eylül Üniversitesi

  Kuruluş yılı 1982
  Eğitim dili Türkçe - İngilizce
  Türü Devlet üniversitesi
  Rektörü Prof.Dr.Emin Alıcı
  Öğrenci
  sayısı {{{öğrenci sayısı}}}
  Akademik
  Personel {{{akademik personel}}}
  Yeri İzmir, Türkiye

  Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982'de İzmir'de kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. 3.027 akademik personeli ile 43.851 öğrenciye eğitim vermektedir. (Aralık 2006 itibariyle.)
  Akademik Birimleri


  Fakülteler
  Buca Eğitim Fakültesi
  Fen - Edebiyat Fakültesi
  Güzel Sanatlar Fakültesi
  1974 yılında Ege Üniversitei bünyesinde kurulmuş olan Güzel Sanatlar Fakültesi Türkiye'nin bu alandaki ilk fakültesidir. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Öğrenim süresi dört yıl olan 11 bölümden oluşmaktadır. Resim, Heykel, Grafik, Tekstil, Seramik, Geleneksel Türk El Sanatları, Sahne Sanatları, Sinema Televizyon, Fotoğraf, Müzik Bilimleri, Temel Eğitim bölümlerinde eğitim vermektedir.
  Hukuk Fakültesi:
  Hukuk Fakültesi henüz DEÜ kurulmadan 1978 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuş daha sonra 1982'de DEÜ'nün kurulmasıyla çalışmalarını bu çatı altında sürdürmeye devam etmiştir. DEÜHF Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan ilk beş üniversitesi arasındadır. Mezunları ise girdikleri kurumsal sınavlarda gösterdikleri başarı oranıyla fakültenin adını üst sıralarda tutmayı başarmaktadır.
  DEÜHF'yi Türkiye'nin tek, Avrupa'nın ise sayılı Hukuk Fakülteleri arasına sokan özelliği Aktif Eğitim Sistemi'ni uyguluyor olmasıdır. Bundan başka yakın zamana kadar mesleki düzeyde yabancı dil eğitimi veren tek hukuk fakültesidir.
  DEÜHF bünyesinde Kamu Hukuku, Özel Hukuk, Avrupa Birliği Hukuku, Ekonomi Hukuku, Aile Hukuku alanlarında tezli ve tezsiz yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir.
  İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi
  İlahiyat Fakültesi
  İşletme Fakültesi
  Mimarlık Fakültesi
  Mühendislik Fakültesi [1]
  Tıp Fakültesi
  Enstitüler
  Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü
  Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  Fen Bilimleri Enstitüsü
  Güzel Sanatlar Enstitüsü
  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, 1992 yılında kurulmuştur. 1996 yılında faaliyete geçen enstitü, 2002 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Sahne Sanatları Anabilim Dalı, Sinema-TV Anabilim Dalı, Müzik Bilimleri Anabilim Dalı, Grafik Anasanat Dalı, Seramik Anasanat Dalı, Tekstil Anasanat Dalı, Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı, Heykel Anasanat Dalı, Resim Anasanat Dalı, Fotoğraf Anasanat Dalı, Müzik Anasanat Dalı, Opera Anasanat Dalı lisansüstü programları devralmıştır.
  Hemodiyaliz - Transplantasyon Enstitüsü
  Onkoloji Enstitüsü
  Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  Sosyal Bilimler Enstitüsü [2]
  ehuehu

  Yüksek Okullar
  Devlet Konservatuvarı
  Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu
  Hemşirelik Yüksekokulu
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
  Yabancı Diller Yüksekokulu
  Meslek Yüksek Okulları
  İzmir Meslek Yüksekokulu [3]
  İlahiyat Meslek Yüksekokulu
  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  Torbalı Meslek Yüksekokulu
  Adalet Meslek Yüksekokulu
  Araştırma ve Uygulama Merkezleri
  ATMER (Avrupa Topluluğu Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Ve Uygulama Merkezi)
  BIMER (Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi)
  ÇEVMER (Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi)
  DAUM
  DESEM (Dokuz Eylül üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi)
  Dokuz Eylül Üniversitesi Beyin Dinamiği Multidisipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi
  EBAMER
  İRAMER
  JENARUM
  K.A.M.
  SAGUMER
  SAMER - Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
  SAMER- Stratejik Araştırmalar Merkezi
  SUMER
  TEKSMER (TEKSTİL HAZIR GİYİM VE BOYA ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZİ )
  Hukuk Araştırmaları Merkezi (DEHAMER)
  Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKNEMER)
  Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi (AÇMER)
  Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi
  Yüzey Teknolojileri ve Hasar Analizi Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÜTAM)
  Yerleşkeler
  Alsancak
  Balçova
  Bornova Ege Üniversitesi Kampüsü
  Buca Dokuz Çeşmeler Kampüsü
  Buca Eğitim Fakültesi Kampüsü
  Tınaztepe Kampüsü
  Hatay
  Narlıdere
  Torbalı
  İnciraltı
  Urla
  Öğrenci kulüpleri ve toplulukları
  Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri Kulübü
  Dokuz Eylül Üniversitesi İnternet Siteleri Topluluğu
  Genç Yatırımcılar Topluluğu
  İşletme Kulübü
  Dokuz Eylül Üniversitesi öğrenci dergisi
  Uluslararası İlişkiler Kulübü
  Dokuz Eylül Üniversitesi Katılımcı sözlüğü
  Matematik Topluluğu
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Şubat 2009

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dokuz Eylül Üniversitesi


  Dokuz Eylül Üniversitesi kuruluşundan itibaren yurtdışındaki üniversitelerle ilişkilere büyük önem vermiş Almanya'dan Amerika'ya, Fransa'ya kadar bürçok ülkenin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği yoluna gitmiştir.

  Tarihçe

  Dokuz Eylül Üniversitesi, 20 Temmuz 1982'de kurulmuştur. Kuruluş sırasında Ege Üniversitesi, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden 17 kurum Dokuz Eylül bünyesine katılmıştır. Böylece kurulan yedi yeni birimle beraber 24 birimle Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur. 27 Haziran 1987'de yayınlanan kararnameyle Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı olarak Denizli Tıp Fakültesi, Aydın Ziraat ve Veteriner Fakülteleri kurulmuştur. Ayrıca Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulu da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürülmüştür. 1991 yılına gelindiğinde kurulan yeni birimlerle birlikte Ege Bölgesinin 5 büyük iline (İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla) yayılmış olan üniversite 13 fakülte, 5 enstitü, 13 yüksekokul, 6 merkez ve 4 bölüm olmak üzere toplam 41 birime ulaşmıştır. Dokuz Eylül bünyesindeki kurumlardan bazıları zaman içinde kurulan yeni üniversitelere bağlanmıştır. 1992 yılında kabul edilen kanunla kurulan yeni üniversitelerden Aydın'daki Veteriner ve Ziraat Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesi'ne; Muğla'daki İşletmecilik ve Meslek Yüksekokulları Muğla Üniversitesi'ne; Manisa'daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Celal Bayar Üniversitesi'ne; Denizli'deki Tıp, Mühendislik Fakülteleri ile Eğitim ve Meslek Yüksekokulları Pamukkale Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Bünyesinden ayrılan birimlerle Ege Bölgesi'nde 4 yeni üniversitenin kurulmasına destek veren Dokuz Eylül Üniversitesi bugün yeni açılan birimleriyle beraber 10 fakülte, 10 enstitü, 9 yüksekokul, 1 konservatuvar, 12 merkez ve 4 bölüm olmak üzere 46 birime ulaşmıştır.

  Yurt ve Barınma

  Dokuz Eylül Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler için yurt problemi ya okulun yurtları sayesinde ya da Yurt-Kur'un yurtlarıyla aşılabilmektedir. Üniversitenin Buca Eğitim Fakültesi kampüsü içinde 552 kişi kapasiteli bir kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Öğrenciler bunun dışında Yurt-Kur'a ait İnciraltı, Bornova ve Buca'daki yurtlarda da kalabilmektedir. Bunun dışında arzu edenler özel yurtlarda kalabilir ya da çevre semtlerde ev kiralayabilmektedirler. Genel olarak bakıldığında bir çok kampüse bölünmüş bir üniversite olan Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Bornova'daki kampüsünde okuyanlar için Bornova merkezinde eve çıkmak oldukça uygundur. İzmir'in denizden nasibini almamış bir bölgesi olan Bornova'da ev kiraları bir kaç arkadaş eve çıkmayı düşünenler için oldukça uygundur. Buca'da okuyanlar içinse Buca hep eve çıkılmayacak bir yer olarak görülmektedir. Bazıları tarihi bir dokusu olan Buca'yı ilginç de bulabilirler tabii. Buca civarında eski ahşap-taş evler bile kiralayabilirsiniz. Maddi durumu uygun olanlar ve büyükşehirlerin uzun otobüs yolculuklarına alışkın olanlar içinse en iyi tercih Karşıyaka'dır. Hatta mümkünse Bostanlı, Atakent ve Mavişehir'deki stüdyo tipi1-2 odalı daireler maddi durumu iyi olanlar için çok idealdir. Bu bölgeler EGSPark, Kipa, Carrefour gibi üç büyük alışveriş merkezinin ortasındkai konumlarının yanında deniz kıyısındadır da. Buralardan otobüsle gerek Bornova gerek İnciraltı ve Balçova olsun yirmi gidiş geliş üstünden hesaplarska ayda 40-50 milyon civarında bir masrafınız olur. Okula varış süresi de 45 dakikayla 1 saat 15 dakika arasında değişmektedir. Buca'da okuyup da illa da okula yakın olacağım diyenler Hatay semtini de tercih edebilirler. Yine burasının da kiralarının Karşıyaka civarında olduğunu belirtmek gerek. Alsancak ve Bostanlı-Mavişehir ise yüksek ücretli semtlerdir. Son olarak Buca civarında pek çok özel yurdun da olduğunu belirtelim.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kütüphane

  Dokuz Eylül Üniversitesi Kütüphanesi Merkez ve bağlı 14 kütüphanesiyle hizmet vermektedir. Merkez Kütüphanesi 37 156 kitap 186 süreli yayın ve 4667 üniversitede yapılmış lisansüstü teze, tüm üniversite kütüphaneleriyse 248 780 kitap ve 1076 süreli yayına sahiptir. Kütüphanelerde 11'i kütüphaneci toplam 60 kişi çalışmaktadır. Kütüphaneden yararlanmak isteyen önlisans ve lisans öğrencileriyle üniversite personeli bir defada 15 gün süreyle en çok 2 kitap ödünç alabilmektedirler.

  Teknoloji

  Dokuz Eylül Üniversitesi'nin her kampüsünden 512 KB'dan 2 MB'a varan hızlarda internete bağlantı vardır. Öğrencilere uygulamalı derslerle bilgisayar bilgisi verilmekte ayrıca her kampüsteki bilgisayar laboratuarlarında internete erişim sağlanmaktadır.

  Beslenme

  Dokuz Eylül Üniversitesi'nin her fakülte ve yüksekokulunda bulunan kantinlerde öğrencilere öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Ayrıca kafeteryalarda da soğuk sıcak yiyecek ve içecek servisi vardır. Kampüs bünyesinde ve yurtlarda bulunan 6 kantin, 11 mutfak ve 23 kafeteryada öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet verilmektedir.

  Sağlık

  Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı Mediko - Sosyal Hizmetler Merkezi'nde görev yapan doktorlar, sağlık görevlileri her türlü teşhis ve tedaviyi yaparak, gerekli görüldüğünde öğrencileri Üniversitenin hastanesine sevk etmektedirler. Mediko - Sosyal'de 12 pratisyen hekim, 1 dermatoloji mütehassısı, 1 göz mütehassısı, 1 KBB mütehassısı, 1 nöroloji mütehassısı, 3 diş hekimi, 1 cerrahi mütehassısı, 1 psikiyatrist, 5 psikolog, 5 hemşire, 2 eczacı ve 3 biyolog görev yapmaktadır. Öğrencilerin sadece 200.000 TL. gibi sembolik bir ücretle ( Sağlık Karnesi olmayan) muayene olabileceği gibi ailesi herhangi bir Sosyal Güvenlik Kuruluşuna bağlı olmayan öğrencilere Sağlık Karnesi verilerek muayene ve tedavilerini ücretsiz olarak yaptırmaları sağlanır.

  Kampus Hayatı

  Üniversite Rektörlüğü tarafından geleneksel hale getirilerek kutlanan Dokuz Eylül Üniversitesi Bahar Şenliği Seferihisar Öğrenci Eğitim Tesislerinde , her yıl Mayıs ayı içinde , Üniversitenin tüm birimlerinden 2000 in üzerinde öğrenci ve personelin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Şenlik sırasında Türk Halk Müziği, Pop Müzik , Rock Müzik Gruplarının katılımı , Modern Dans, Vals gösterileri , toplu step , deniz animasyonları ve yarışları , futbol, basketbol turnuvaları ile öğrencilerin ve personelin yıl boyunca sürdürdükleri çalışmaların yorgunluğu ve stresini atma olanağı bulmaktadır.

  Ulaşım

  Üniversitenin İzmir'in değişik yerlerine dağılan kampüslerine ulaşım tren ve otobüslerle sağlanmaktadır.

  Burslar

  Dokuz Eylül Üniversitesi Vakfı ve Üniversitenin girişimleri ile çeşitli kuruluş ile kişiler tarafından öğrencilerin yaklaşık % 30'una Burs verilmektedir. DEVAK Başarı Bursu Dokuz Eylül Üniversitesini ilk üç tercihinde gösterip ÖSS sınavlarında ülke genelinde ilk 2000 içinde yer alan öğrenciler Üniversite Vakfı'ndan "Başarı Bursu" almaktadır. Spor-Kültür-Sanat Bursu : Ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan spor yarışmalarına katılarak dereceye giren ve milli takımlarda görev alan başarılı sporcular ile kültür ve sanat branşlarındaki Türkiye birinciliği final yarışmalarına katılıp ilk üç dereceye giren öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç Bursu :Mali yardım ihtiyacı olan başarılı öğrenciler de Vakıf veya Üniversite Sosyal Hizmetler Bütçesi'nden karşılıksız ihtiyaç bursu alabilmektedir. Başarı Bursu: Yine, başarılı olan öğrencilere Üniversite içinde Kütüphane, Bilgisayar Laboratuvarları vb. yerlerde görev verilerek burs olanağı sağlanmaktadır.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Aktif Hukukcular Topluluğu
  Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  Bilgisayar Topluluğu
  Bulaşıcı Hastalıklarla ve Uyuşturucu ile Mücadele Topluluğu Cumhuriyetçi Düşünce Topluluğu
  Çevre ve Teknoloji Topluluğu
  Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu
  Ekonometri Kulübü
  Entdüstri Mühendisliği Topluluğu
  Fen Topluluğu
  Fizik Topluluğu
  Folklor Araştırma Topluluğu
  Fotograf Topluluğu
  Geçit Topluluğu
  Genç Yatırımcılar Kulübü
  Grafik Topluluğu
  Halk Oyunları Topluluğu
  Hemşirelik Yüksek Okulu Tiyatro Topluluğu
  Havacılık Kolu ve Yamaç Paraşütü Topluluğu
  İktisat Kulübü
  İktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu
  İstatistik Topluluğu
  İşletme Kulübü
  İzci Grubu
  Jeofizik Topluluğu
  Jeoloji Topluluğu
  Kamu Yönetimi Bilimsel Düşünce Topluluğu
  Kariyer Topluluğu
  Kariyer Yönetimi Kulübü
  Maden Mühendisliği İletişim Topluluğu
  Mağara Araştırma Topluluğu
  Mühendislik Oyuncuları Tiyatro Topluluğu
  Münazara Topluluğu
  Müzik Kulübü
  Sınıf Öğretmenliği Topluluğu
  Sinema Kulübü
  Tarih Topluluğu
  Tenis Kulübü
  Themis İletişim Topluluğu
  Turizm Kulübü
  Türkçe ve Edebiyat Öğretmenliği Topluluğu.

  Fakülteler ve Bölümler

  Buca Eğitim Fakültesi

  Almanca Öğretmenliği (DİL)
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
  Biyoloji Öğretmenliği (SAY)
  Coğrafya Öğretmenliği (SÖZ)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (İkinci Öğretim) (SAY)
  Fizik Öğretmenliği (SAY)
  Fransizca Öğretmenliği (DİL)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğr (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
  Kimya Öğretmenliği (SAY)
  Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (İkinci Öğretim) (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
  Tarih Öğretmenliği (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  Fen ve Edebiyat Fakültesi
  Amerikan Kültürü ve Edebiyati (DİL)
  Arkeoloji (SÖZ)
  Fizik (SAY)
  Istatistik (SAY)
  Kimya (SAY)
  Matematik (Ingilizce) (SAY)


  Güzel Sanatlar Fakültesi
  Sinema ve Televizyon (SÖZ)


  Hukuk Fakültesi

  Hukuk Fakültesi (İkinci Öğretim)

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (EA)
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (Ikinci Öğretim) (EA)
  Ekonometri (EA)
  Ekonometri (Ikinci Öğretim) (EA)
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Kamu Yönetimi (EA)
  Kamu Yönetimi (Ikinci Öğretim) (EA)
  Maliye (EA)
  Maliye (Ikinci Öğretim) (EA)


  Ilahiyat Fakültesi
  Ilahiyat (SÖZ)
  Ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğr (SÖZ)


  Işletme Fakültesi
  Iktisat (Ingilizce) (EA)
  Işletme (Ingilizce) (EA)
  Turizm Işletmeciliği (Ingilizce) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Ingilizce) (EA)


  Mimarlik Fakültesi
  Mimarlik (SAY)
  Şehir ve Bölge Planlama (SAY)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Çevre Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Jeofizik Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Maden Mühendisliği (SAY)
  Maden Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (SAY)
  Tekstil Mühendisliği (SAY)


  Tip Fakültesi

  Deniz Işletmeciliği ve Yönetimi YO
  Denizcilik Işletmeleri Yönetimi (Ingilizce) (EA)
  Güverte (Ingilizce) (SAY)


  Hemşirelik Yüksekokulu

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon YO
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dokuz Eylül Üniversitesi Forum Tarih
Dokuz Eylül Üniversitesi Bölümleri Nelerdir Üniversiteler 10 Mart 2011
Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 27 Şubat 2011
Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 27 Şubat 2011
Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 4 Nisan 2010
Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş