Dokumacılar Köyü Yusufeli Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dokumacılar Köyü Yusufeli Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dokumacılar Köyü Yusufeli resimleri - Dokumacılar Köyü Yusufeli hakkinda bilgiler  Dokumacılar, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Hungimek olarak geçer. Hilmi Göktürk'ün "Anadolu'da Türk mührü" adlı eserinde bu adın Hun ve Gimak kavimlerinin ortak adı olduğunu yazar. Osmanlı'da "Hungamegi Süfla" diye geçer.

  Kültür

  Köy, güzel yaylalara sahiptir. Dokumacılar'da çağ kebabı çok meşhurdur. Düğünlerde damat tarafı köyün gençlerine bir koyun hediye eder. Köyün gençleri çağ kebabı yaparlar. Kaşket cevizi meşhurdur. Dokumacıların en güzel yeri Kaşketli Ali Dede'nin Akçotları'dır.

  Coğrafya

  Artvin iline 141 km, Yusufeli ilçesine 36 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 798
  1997 646

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkı geçimini kendi tarlalarında ektikleriyle ve 1'er, ikişer adet büyük veya küçükbaş hayvanlarına bakarak sağlarlar.

  Göç veren bir köy olup daha çok yabancı ülkelerde işçi olarak ikame etmektedirler. Ayrıca Artvin, Rize, Trabzon, Bursa, Erzurum gibi kentlere göç verir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş