Doktorların Kullandığı Araç ve Gereçler Nelerdir?

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Doktorların Kullandığı Araç ve Gereçler Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doktorların Kullandığı Araç ve Gereçler Nelerdir?
  Doktorların Kullandığı Araç ve Gereçler


  Stetoskop (stethoscope), vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Stetoskop genelde üç ana kısımdan meydana gelir ;

  • Diyafram,
  • Tüp (elastik boru şeklinde)
  • Kulaklık
  Bazı stetoskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. Diyafram, stetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçaları, sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan stetoskop, bir nevi mekanik yükselticidir.
  Stetoskopla en çok dinlenen sesler şunlardır;
  • Kalbin atışı
  • Akciğerlerin çıkardığı sesler
  • Bağırsaklarda ve midede ortaya çıkan sesler
  • Nabız
  Ayrıca kan basıncını ölçmek için de kullanılır.
  Stetoskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. Oskültasyon, tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Stetoskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

  OTOSKOP


  Dış kulak yolunu, zarını muayene etmeye yarayan araç.


  OFFALMOSKOP  Offalmoskop yani göz muayene aleti.


  ŞIRINGA  Şırınga, bir tüp, tüpün içerisinde hareket eden bir piston ve ince bir ağızlıktan meydana gelen, gaz ve sıvıları Ucuna iğne takılmış şırınga kısaca iğne olarak adlandırılır. Daha çok tıpta kullanılan şırınga, zaman zaman bahçe işlerinde ve mutfakta da kullanılır. basınçla içine emerek ince bir hat halinde püskürten cihaz.


  TANSİYON ALETİ


  Tansiyon aleti ya da kan basıncı ölçer, kan basıncının ölçülmesine yarayan bir araçtır. Üç tipi vardır. Bunlar civalı, havalı ve elektroniktir. Havalı tipleri bir stetoskop ile birlikte kullanılır.

  DEFİBRİLATÖR


  AED - Otomatik elektroşok cihazı AED küçük, taşınabilir ve kalp ritmini analiz edebilme yeteneğine sahip ve gerektiğinde dolaşımı sağlayacak normal bir ritmi tesis etmek için elektroşok uygulatabilen bir cihazdır.
  AED ilkyardımcılar için özel olarak geliştirilmiş bir cihaz olup olay yerine sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar kullanılmaktadır.


  Ani kalp durmasının tedavisi olan erken elektroşok uygulaması, kalbin yeniden dolaşımı sağlayabilecek bir ritimle atmasını sağlayabilir ve yaşam kurtarıcı olabilir.


  Gelişmiş ülkelerde stadyum, alışveriş merkezi, havaalanı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu alanlarda kolayca erişilebilecek şekilde yerleştirilmiş AED cihazları bulundurma mecburiyeti vardır.
  İdeal şartlar altında ACLS sertifikalı kişiler tarafından kullanılması doğru olan AED cihazları, gereği halinde içinde gelen talimatlar ve sesli yönlendirmeler sayesinde eğitimsiz kişiler tarafından da başarıyla kullanılabilmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2011

 2. şırınga tansiyon aleti otoskop
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doktorların Kullandığı Araç Forum Tarih
Doktorun Görevi Nedir Doktorların Görevleri Kısaca Meslekler Rehberi 30 Ağustos 2013
Doktorların Bitirmesi Gereken Okullar Nelerdir Meslekler Rehberi 22 Şubat 2012
Doktorların Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Doktorların Maaşları Ne Kadardır 2011 Meslekler Rehberi 21 Eylül 2011
Doktorun Görevleri Nelerdir, Doktor Ne Gibi Göreve Sahip, Doktorların Görevleri Meslekler Rehberi 26 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş