Doğru Bildiğimiz Yanlışlar.

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Çin Seddi hakkındaki yanlış bilgiler;
Çinliler'in Türkler'den korunmak için yaptıkları bir yapıdır.
Yekpare bir yapıdır
Uzaydan görülebilen insan eliyle yapılmış tek yapıdır.Kaynakwh webhatti.com:

Çin Seddi hakkındaki doğru bilgiler;
Çin Seddi, yalnızca Türkler'den korunmak için değil, köylülerin set inşaatında çalıştırılarak ayaklanmalarının engelleneceği de düşünülmüştür.
Çin Seddi deyince herkesin aklına tek bir sur gelse de, aslında Çin'in kuzeyi farklı farklı hanedanlarca inşa edilmiş pekçok farklı sur tarafından bölündü. Ejderha kuyruğu gibi kıvrılarak uzanan Çin Seddi yekpare bir değil, birçok yapıdan oluşuyor.
20. yüzyılın ilk on yılında, Batılı yazarlar ellerinde kesin hiçbir kanıt olmaksızın Çin Seddi'nin Ay'dan görülebildiğini ilan ettiler. Seddin uzunluğu da çoğu zaman abartıldı. Uzmanlar 2700 kilometre uzunluğunda olduğunu söylese de Çin'deki sınır surlarının uzunluğuna ilişkin kesin bir rakam yok, çünkü hâlâ ölçüm yapılmamış çok fazla bölüm var.

Köpekler hakkında yanlış bilinen;
1 köpek yılı 7 insan yılına eşdeğerdir ve köpeklerin yaşını hesaplamak için 7 ile çarpmak gerekir.
Doğrusu;
Kedi ve köpek yavrularının insana göre daha hızlı büyüdükleri doğrudur ama bu büyüme 2 yaşından sonra yavaşlar ve aynı ivmeyle devam etmez bu nedenle bir yılı 7 ile çarparak doğru ve kesin bir sonuç elde etmek mümkün değildir.


Yanlış;
5 duyumuz vardır.
Doğrusu,
klasik bilinen; görme, tat alma, işitme, koku alma, ve dokunma duyularımızın haricinde bilinen 4 duyumuz daha vardır; Isı duyusu, Denge duyusu, Ağrı duyusu, İçalgı; (Vücudunuza ait uzuvların nerede olduğunu, görmeden hissedebilme algısı.)

Yanlış;
Eskimolar buzdan evlerde yaşar.
Doğrusu;
Sadece Kanada eskimoları buzdan evlerde yaşarlar, diğer eskimoların evleritaşdan yada hayvan derisinden yapılmıştır.Kaynakwh webhatti.com:
Yanlış;
Suyun rengi yoktur.
Doğrusu;
Su renksiz değildir. Çok soluk olsa da suyun rengi mavidir.


Yanlış;
Deve kuşları kafalarını kuma gömerler.
Doğrusu;
Asla bir deve kuşu kafasını kuma gömerken görülmemiştir.

Yanlış;
Bukalemunlar ortama uyum sağlamak için renk değiştirirler.

Doğrusu;
Bukalemunlar renklerini ortama uyum sağlamak için değiştirmezler. Bukalemunların rengi kendi ruh hallerine göre değişir.
 

Üst