Doğuyeli Köyü Solhan Bingöl

'Bingöl Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğuyeli Köyü Solhan Bingöl konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğuyeli Köyü Solhan - Doğuyeli Köyü Hakkında - Doğuyeli Köyü Tanıtımı -Doğuyeli Köyü Resimleri

  Bingöl
  Bilgiler
  Nüfus 179 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 12700
  Alan Kodu 0426
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Bingöl
  İlçe Solhan

  Doğuyeli, Bingöl ilinin Solhan ilçesine bağlı bir köydür. Eski Adı Tutél'dir.

  İlçe: SOLHAN - İl: BİNGÖL

  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:


  Cep Telefonu:  Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:

  2000
  198

  1997
  225
  İle Uzaklığı:

  101 km
  İlçeye Uzaklığı:

  55 km
  Rakım:

  1650 m


  DOĞUYELİ KÖYÜ

  Bazı köylülerin, heyelan nedeniyle yapılan afet konutlarına yerleştiğini söyleyen köy muhtarı Çiftçi, “O tarihte konut yapılan vatandaşların çocukları, hatta torunları ev bark sahibi oldular. Terör nedeniyle göçtükleri şehirlerde geçinemedikleri için köylerine dönüyorlar. Çünkü köyde hayvancılık ve tarımla geçinmek daha kolay. Bu insanlara, ‘köyünüze dönemezsiniz’ diyemeyeceğimize göre burada bir köyün varlığını kabul etmek lazım. Oysa bazı kurumlara sorunlarımızı ilettiğimiz zaman ‘devlet nezdinde böyle bir köy yok’ cevabını alıyoruz. Olmayan köyün muhtarı olur mu? Köyüm İskâna tabi olduğu için hizmet talebimizin önünün kesilmesi doğru değil. Biz devletle beraberiz. Devletin parçasıyız. Ağlıyoruz, bize bir yardım eli uzatılsın. Bu topraklardan kopmamız mümkün değil. Köylülerim gerçekten mağdurlar. Taleplerimiz çok doğal ve masum talepler. Yetkililerin yardımına ihtiyacımız var” diye konuştu.


  Elektriksiz tek köy İlçede elektriği olmayan tek köyün Doğuyeli olduğunu söyleyen köy muhtarı Hüsnü Çitçi, çağın çok gerisinde yaşadıklarını ve evleri gaz lambalarıyla aydınlattıklarını katardı. Elektriği olmayan bir köyün varlığına kimsenin inanmadığını ifade eden Çiftçi, “Elektrik için Bingöl valiliği’ne başvurdum. Burada da Bayındırlık İl Müdürlüğü’nün “bu köy iskâna tabi” engeliyle karşılaştım. Ne yapacağımızı şaşırdık” ifadelerini kullandı.

  Yılın 6 ayı yollar kapalı Yılın altı ayı yollarlının kapalı olduğunu ileri süren Çifti, yazın birkaç ay açılan yollarının sonbaharın ilk günlerinden itibaren kapandığını iddia etti. Ev ve hayvan ihtiyaçlarının insan gücüyle taşındığına dikkat çeken Çiftçi, geçen yıl talepleri üzerine sadece iki menfez yapıldığını belirtti. Yapılan iki menfez için yetkililere teşekkür eden Çiftçi,


  ulaşımı eşek ve katırla yaptıkları gerçeğinin herkesçe bilinmesini de istedi. Kale İstasyonuna kadar araçla gittiklerini kaydeden Çiftçi, geri kalan 10 kilometrelik yolu 4–5 saatte yürümek suretiyle köyümüze gidebildiklerini vurguladı. Yol açıldığı zamanlarda en az 6 aylık ihtiyaç.larını karşıladıklarını dile getiren Çiftçi, kışın, hastaları kilometrelerce sırtlarında taşıyarak Kale İstasyonu’na götürdüklerinin altını çizdi. Yüklerini ya kendi sırtlarında yada eşek-katır sırtında taşıdıklarına işaret eden Çiftçi; “Teknolojini hiçbir nimetinden yararlanamıyoruz” dedi.

  “Bir çayımızı için halimizi görün” Köyünün sorunlarını saymakla bitiremeyen Muhtar Çiftçi, birçok su kaynağı olduğu halde köyünde evlerde su bulunmadığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Varlık içinde yokluk çekiyoruz. Bu su kaynakları ile evlerimizde musluklardan su akması mümkün. Köyümüzde kendi imkânlarımızla camii yaptık ama İmam yok. Cuma namazını kılmak için 10 kilometre yol yürüyerek Kale İstasyonu’na gidiyoruz. İlköğretim çağındaki çocuklarımızı aile ortamından uzak YİBO’larda okutmak zorundayız. Çünkü köyümüzde ilköğretim okulu yok. Başta Milletvekillerimiz olmak üzere, il Genel Meclis üyeleri, bütün siyasi parti başkanları ve diğer yetkilileri köyüme çay içmeye davet ediyorum. Hangi şartlarda yaşadığımızı görmek için bu şart” şeklinde konuştu.

  Coğrafya

  Bingöl iline 101 km, Solhan ilçesine 55 km uzaklıktadır.
  Mezraları

  1. Deli Mezrası 2. Laleli Mezrası 3. Ortaca Mezrası
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 179
  2000 215
  1997 198
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - remzi yıldız
  2004 - Hüsnü ÇİFTÇİ
  1999 - necatin tan
  1994 - aziz yıldız  İlçede elektriği olmayan tek köy Doğuyeli köyü Yılın 6 ayı yollar kapalı birçok su kaynağı olduğu halde köyde evlerde su bulunmuyor tarlalar öküzlerle sürülmektedir yükler katır ve eşeklerle taşınmaktadır anlıyacağınız bu köyün sorunlarını saymakla bittemez  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğuyeli Köyü Solhan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş