Doğumda Oluşan Kol Felci

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Doğumda Oluşan Kol Felci konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğumda Oluşan Kol Felci  [​IMG]Zor ve makat gelişi doğumlarda çocuğun boynunun zorlanması sonucu kol ve ele giden sinirler zedelenebilir ve felç ortaya çıkabilir.

  Felç nadiren sinirlerin kopması sonucu ortaya çıkabilir ; bu durumda sinirlerin dikilmesi gerekir, veya sinirlerin zedelenmesi sonucu gelişir ; bu durumda sinir kendiliğinden iyileşir.


  Felç sadece omuz ve dirsekte olabilir, veya sadece el de olabilir, veyahut hepsinde olabilir. İlk 3 ayda hastaların %90 ında iyileşme olur .

  İlk iki ayda hiç iyileşme belirtisi olmayan , yani elini ve kolunu oynatmaya başlayamayan hastanın boyundan kola giden sinirlerin koptuğuna hükmedilir ve bu durum EMG ve MRI gibi ileri tetkiklerle tesbit edilerek , mikro-cerrahi teknikleriyle sinirler dikilir.


  Tedavide esas; sinirlerin iyileşme müddeti içersinde eklemlerde sertliklerin , adelelerde zayıflamaların önüne geçmektir.

  Bunun için çocuğa devamlı olarak egsersiz yaptırılır. Sinir kendiliğinden iyileştiğinde, önünde sertleşmemiş bir eklem ve zayıflamamış bir adele bulursa , tedavide başarıya ulaşılmış olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğumda Oluşan Felci Forum Tarih
Doğumdan önce öldü, doğurdu canlandı Yurt Dışı Haberler 30 Aralık 2009
Doğumdan sonra beslemenin 11 püf noktasi Gebelik ve Annelik 22 Aralık 2009
Ağrısız Doğumda Merak Edilenler Gebelik ve Annelik 22 Aralık 2009
Her doğumda diş kaybetmeyin! Gebelik ve Annelik 17 Eylül 2009
Sezaryenle doğumdaki artışa önlem aranıyor Gebelik ve Annelik 23 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş