Doğum sonrası kontrolü ihmal etmeyin

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Doğum sonrası kontrolü ihmal etmeyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Varol, yüksek riskli gebelik geçirmiş kişilerde görülen hipertansiyon ve albuminüri durumunda, tansiyon ile doğum sonrası kan ve idrar takiplerinin devam ettirilmesi gerektiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Varol, gebelikte kilo ve tansiyon ölçümlerinin temel vazgeçilmez tetkikler olduğunu belirterek, sağlıklı bir gebelik geçirmek için çeşitli tetkiklerin yapılması gerektiğini söyledi.

  Öncelikle gebeliğin normal ya da yüksek riskli bir gebelik olup olmadığının tanımlanması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Varol, normal bir gebelikte tam kan, idrar ve kan şeker tahlillerinin yapıldığını, duruma göre tiroid testlerinin de incelenebileceğini belirtti.

  Prof. Dr. Varol, şöyle konuştu:

  “Kanda seroloji tahlili de ilave edilmelidir. Fakat kızamıkçık gibi gebelik için zararlı olabilecek infeksiyonlara bağışık olup olunmadığı ve aşılanması gerektiği planlanan gebelikten en az 6 ay içinde incelenmesi uygun olabilir. Kilo, tansiyon ölçümleri temel vazgeçilmez takiplerdir. Yüksek riskli gebeliklerde kişinin tıbbi problemleri ilgili dalların da danışmanlığı da alınarak takip edilmelidir.”

  YAPILAN TETKİKLER

  Gebeliğin ikinci üç ayında uygulanan üçlü testin bir fetüsün bazı kromozom anomalilerini test etmek için kullanıldığını ifade eden Varol, toplumun bazı istatistik verilerine dayanan bu tarama testinde bulunabilecek riskin amniosentez gibi ileri testlerle incelenmesi gerektiğini vurguladı.

  Anne karnından alınan sıvının incelemesinin ise 16. haftada uygulanmasına amniosentez adı verildiğini belirten Varol, şunları kaydetti:
  “Alınan sıvıda sıklıkla anöploidi grubuna ait kromozom anomalileri, bazı metabolik hastalıklar incelenebilir. Bu konuda kişinin hikayesi, geçmişteki doğumlarındaki anomalileri bir genetikçi danışmanlığında aydınlatılabilir ve ona göre testler genişletilebilir.

  Yüksek rizikolu gebeliklerde ise tanım ve takibi özellik gerektirir. Gebelikte beslenme doğal ve dengeli olmalıdır. İlk üç ayda folik asit ve çinko desteği önerilmektedir. Daha sonra kişinin gereksinimine göre demir, kalsiyum, magnezyum desteği sağlanabilir, çoklu vitamin desteğinde de gebenin ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır.

  Anne adayı gebelik boyunca sigara ve alkol kullanımdan kaçınmalıdır. Bebeğin beslenmesini etkileyerek düşük tartılı bebeklerin doğumuna neden olabileceği gibi, değişik gelişim problemlerine neden olabilir.”

  DOĞUMDAN SONRA

  Varol, doğumdan sonra kişinin lohusalik durumu, fizik bulgularının göz önüne alınması gerektiğini ifade etti.

  Lohusalıkta ateş, akıntı, kanamanın uzun sürmesi, süt vermedeki problemleri, kişinin yorgunluk, depresyon gibi problemlerine göre incelemelerin derinleştirilebileceğini anlatan Varol, “Örneğin yüksek riskli gebelik geçirmiş kişilerde görülen hipertansiyon ve albuminüri durumunda, tansiyon ile doğum sonrası kan ve idrar takipleri devam ettirilmelidir” dedi.
  hurriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğum sonrası kontrolü Forum Tarih
Doğum sonrası kilo kontrolü ile ilgili soru ve cevaplar Gebelik ve Annelik 8 Nisan 2009
Dogum Sonrası Yaşanan Cinsel Sorunlar Ve Nedenleri İle İlgili Bİlgi Gebelik ve Annelik 14 Ekim 2010
Postportum Depresyon (Doğum Sonrası Depresyon) Psikoloji 1 Mart 2010
Doğum Sonrası Evde Zayıflama Gebelik ve Annelik 13 Ocak 2010
sezeryen doğumlar - n ormal doğumlar - sezeryen sonrası normal doğum Gebelik ve Annelik 13 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş