Doğum sonrası kilo kontrolü ile ilgili soru ve cevaplar

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Doğum sonrası kilo kontrolü ile ilgili soru ve cevaplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğum sonrası kilo kontrolü ile ilgili soru ve cevaplar

  Dr. Ayça Kaya, hamilelik kilolarından korkup hemen diyete başlamak isteyen anneleri uyarıyor: Bebek emzirmek, bir buçuk saatlik spor kadar kalori yakmanızı sağlar. Emziren anne beslenme hatası yapmazsa ayda iki-dört kilo verir..

  ][​IMG]

  [​IMG]
  Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, hamilelik ve doğum sonrası kilo kontrolü ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

  * Kadınlar, doğumla gelen kilodan nasıl kurtulabilir?
  Süt verme dönemi, gebelikte alınan fazla kiloların verilmesi için bir şanstır aslında. Normal bir kadın vücudu; süt salgılayabilmek için, günlük metabolizma hızına ek olarak yaklaşık 300-500 kalorilik enerji harcar. Bu da yaklaşık bir buçuk-iki saatlik spora eşdeğer bir enerji harcama miktarı demektir. Bu dönemde eğer dengeli ve doğru bir beslenme programı uygulanırsa; hem kaliteli ve yeterli süt üretimi sağlanır, hem de fazla kilolardan hızlı bir şekilde kurtulabilinir. Bu durumda zayıflamak için diyet yapmak, az beslenmek zararlı. Bu hem anne sütünü azaltır, hem de annenin sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle tek gıda rejiminden, kulaktan dolma yoyo diyetlerinden kaçınmak gerekir. Yoksa halsizlik, yorgunluk, diş çürükleri, saç dökülmesi, kemik erimesi gibi klinik problemler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bebeğin gelişimi de olumsuz etkilenir.

  * Doğum kilolarından ne kadar sürede kurtulmak sağlıklıdır?
  Anne, emzirme dönemini kilo vermek için bir fırsat olarak görmeli. İlk günden itibaren ağır rejimlerden sakınarak sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeli. Ağır diyetler anne sütünün kalitesini bozar, bebeğin beslenmesini ve gelişimini olumsuz etkiler. Doğru olan; emziren anne ve bebek için sağlıklı bir beslenme programı ile ayda ortalama iki-dört kilo vermektir.

  * Tatlı yiyeceklerin sütü artırdığı söylenir, bu doğru mu?
  Hayır, artırmaz. Gebelik sonrası birçok kadın sütünün yeterli gelmeyeceği endişesiyle hamurlu ve tatlı gıdaları daha çok tüketir. Hâlbuki sütün yeterli salgılanması, tüketilen su miktarına bağlıdır. Yenilen tatlı gıdalar sonrasında susama olduğu için; içilen su miktarı artar, bunun sonucunda süt salgısı da artar. Bu yüzden, tatlı gıdalar yerine su oranı yüksek olan salatalar, meyveler, taze sıkılmış meyve suları içmek; süt salgılanması ve gebelik sonrası kilo yönetimi için daha faydalıdır.

  GEBE KALMAK ZOR
  * Zayıf gebelik modası anne ve bebek için tehlikeli mi?
  Gebeliğe şişman başlamak ne kadar sağlıksızsa, zayıf başlamak da aynı şekilde sağlıksız. Bebek anne karnında büyürken, annenin besin depolarından kullanacağı için, zayıf gebeliklerde özellikle anne sağlığında ciddi sağlık problemleri oluşabiliyor. Ayrıca erken doğum komplikasyonları olabiliyor. Aynı zamanda normal vücut ağırlığının altında olmak, vücut yağ oranı miktarının azalmasına bağlı hormon dengesinin bozulmasına neden oluyor ve gebelik oluşumunu zorlaştırıyor.

  * Hamilelikte rejim yapılır mı?
  Gebelik boyunca yetersiz beslenme; öncelikle bebeğin gelişmesini etkileyebileceği gibi, bazı doğumsal kusurların ve gebelik komplikasyonlarının ortaya çıkmasına da zemin hazırlar. Ayrıca annenin beslenmesi kendisi için de çok önemli. Anne yetersiz beslenirse, kendisinde de başta kansızlık olmak üzere kemik erimesine yatkınlık, dişlerde çürüme ve hastalıklara karşı dirençsizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Hamilelikte dengesiz ve fazla beslenmek kilo alımına neden olur. Kilo artışı ile birlikte gebelik hipertansiyonu, bebeğe az kan gitmesi ve rahim içi gelişme geriliği ortaya çıkabilir. Bu da erken doğuma sebebiyet verebilir.

  * Hamilelikte fazla kilo almak zararlı mı?
  Bazı kadınlarda, gebelikle birlikte aşırı ve dengesiz bir besin alımı görülür. Özellikle biraz iştahlı bir anne adayının gebe kalması ile çevreden gelen "İki canlısın, iki kişilik ye" gibi telkinlerle de, dikkatsizce besin tüketimi sonucu aşırı kilo alımı oluşabilir. Bu durumda da başta gebelik tansiyonu ve şeker hastalığı gibi çeşitli patolojiler oluşabilir.

  Gebelik mönüsünde bol yeşile yer açın!
  Hamilelikte, besin ihtiyacı artar. Muayeneler, kan tahlilleri ve vücut analiz sonuçlarına göre kişinin beslenme detayları belirlenmelidir. Vücuttaki eksiklikleri şu gıdalarla tamamlayabilirsiniz...

  * Protein için: Zengin süt ve süt ürünleri, yağsız et, tavuk, balık ve yumurta.

  * A vitamini için: Zengin peynir, yumurta, havuç, portakal, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kayısı.

  BOL BOL SEBZE TÜKETİN
  * B12 vitamini için: Zengin et, karaciğer, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar (fındık, fıstık, ceviz benzeri).

  * Folik asit için: Zengin yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, bakla ve karnabahar.

  * C vitamini için: Zengin taze sebze ve meyveler, maydanoz, domates, turunçgiller, kuşburnu ve kivi.

  * Omega-3 için: Zengin yağlı balıklar (somon, palamut, sardalya...), yağlı tohumlar (fındık, fıstık, ceviz...), semiz otu ve keten tohumu.

  Sağlıklı bir hamile kaç kilo almalı?
  Gebelikte; ilk üç ay için ayda ortalama 500 gram, ikinci üç ay için ayda ortalama bir kilo, son üç ay içinse ayda ortalama bir buçuk kilo alınması gerekir. Toplam ağırlık artışının, 9-12 kiloyu geçmemesine özen gösterilmeli. Artan bu ağırlığın yarısını bebek ve bebeği besleyen plesanta denilen bebeğin eşi oluşturur. Diğer yarısı ise emzirmede kullanılmak üzere depolanır. Az kilo alınan hamilelikler sonrasında doğan düşük kilolu bebeklerin, ileriki yaşlarında hipertansiyon, Tip2 diyabet denilen insüline dirençli şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları ve obezite hastalığına yakalanma riski; normal ağırlıkta doğan bebeklere göre daha fazladır.

  Loğusalıkta yapılan aşırı spor çok zararlı

  [​IMG]


  * Emzirmek için hamurlu ve tatlı gıdaları aşırı tüketmeyin.
  * Kuru baklagiller, brokoli, lahana, turp gibi gaz yapıcı yiyeceklere fazla yönelmeyin.
  * Emzirirken düşük kalorili rejim yapmayın.
  * Çok fazla spor yapmayın. Bu, annede laktik asit seviyesini artıracağı için sütün kalitesini bozar.
  * Çok fazla tuzlu gıda tüketmeyin (turşu, soda, tuzlu peynirler, konserveler ve şarküteri ürünleri gibi...)
  * Tek yönlü diyetler yapmayın. Lahana çorbası, kivi diyetleri gibi tek gıda rejimleri sütün miktarını azaltır, bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
  * Doktor tarafından önerilmedikçe vitamin kullanmayın.
  * Sütten bebeğe geçeceği için zayıflama ilaçları ve bitkisel ürünler kullanmayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğum sonrası kilo Forum Tarih
Doğum sonrası kilo vermeye ne zaman başlanabilir Gebelik ve Annelik 16 Aralık 2009
Dogum Sonrası Yaşanan Cinsel Sorunlar Ve Nedenleri İle İlgili Bİlgi Gebelik ve Annelik 14 Ekim 2010
Postportum Depresyon (Doğum Sonrası Depresyon) Psikoloji 1 Mart 2010
Doğum Sonrası Evde Zayıflama Gebelik ve Annelik 13 Ocak 2010
sezeryen doğumlar - n ormal doğumlar - sezeryen sonrası normal doğum Gebelik ve Annelik 13 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş