Doğum şekli olarak normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmelidir ?

'Gebelik ve Annelik' forumunda princess_28 tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Doğum şekli olarak normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmelidir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son zamanlarda sezaryenle yapılan do*ğum sayısında artış izlenmektedir. Bu da sezaryen mi, normal doğum mu daha iyi*dir tartışmalarına neden olmaktadır. Bilin*diği gibi gebelik, doğal, fizyolojik bir dö*nemdir. Doğum olayı da normal gebelik zamanının tamamlanması sonrasında bek*lenen doğal bir olaydır.

  Kadının vücudu ve üreme sisteminin işle*yişi incelendiği zaman, vajinal yoldan do*ğumun normal doğum olduğu görül*mektedir. Örneğin kadında bebeğin için*den geçmesine uygun yumuşak dokudan oluşan bir doğum kanalı (vajina ve etra*fındaki kaslardan oluşan) ve leğen kemik*leri arasındaki 2. doğum kanalı, doğal bir yol olarak gözlenir.

  Ayrıca bebek rahim içinde olgunlaştıktan sonra doğum ağrıları denen rahim kasılma*ları başlar. Bunun so*nucu rahim ağzı açılır ve bebek bu doğum kanalına itilir. Bebek doğum kanalına indi*ğinde ise, annede ıkınmalar da başlar ve bebek dış ortama çıkartılır, yani doğum tamamlanır. Nor*malde bir engel olmadığı takdirde olayla*rın bu şekilde doğal süreci ve kadında bir doğum kanalının varlığı, bize normal ola*nın vajinal doğum olduğunu gösteriyor. Fakat her doğal olayda olduğu gibi, bu olayın da doğal gidişatında sorunlar orta*ya çıktığında vajinal doğum mümkün olmuyorsa veya gebeliğin acilen sonlandınlması gerekiyorsa, o zaman sezaryene başvurulur..

  Sezaryen bir ameliyat şeklidir. Önce karın katmanları ve rahme yaklaşık 10-12 cm.lik bir keşi uygulanarak bu keşiden be*bek ve plasenta çıkartılır. Sonra da açılan keşi yerleri sırasıyla dikilerek kapatılır. Da*ha sonra bu dikişler kişiye göre farklı de*recelerde nedbeler (ameliyat izi) bırakarak iyileşir.

  Bazı vakalarda değişik derecelerde karın içi yapışıklıkları oluşabilir. İleri derece ya*pışıklıklarda barsak tıkanıkları oluşur ve tekrar bunu düzeltmek için başka bir ameliyat gerekebilir. Bu konuda daha bir çok şey söylenebilir, fakat kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  Doğal seyrinde de*vam eden vajinadan nor*mal doğum, sezaryene göre her zaman daha az risklidir, ve loğusa çok çabuk eski haline döne*bilir.

  Fakat vajinadan do*ğum mümkün olama*dığında veya acilen do*ğum gerektiğinde sezaryen hayat kur*tarıcı bir yöntem olarak iyi ki var…
   

Bu Sayfayı Paylaş