Doğum şekli olarak normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmelidir ?

'Gebelik ve Annelik' forumunda princess_28 tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Doğum şekli olarak normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmelidir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son zamanlarda sezaryenle yapılan do*ğum sayısında artış izlenmektedir. Bu da sezaryen mi, normal doğum mu daha iyi*dir tartışmalarına neden olmaktadır. Bilin*diği gibi gebelik, doğal, fizyolojik bir dö*nemdir. Doğum olayı da normal gebelik zamanının tamamlanması sonrasında bek*lenen doğal bir olaydır.

  Kadının vücudu ve üreme sisteminin işle*yişi incelendiği zaman, vajinal yoldan do*ğumun normal doğum olduğu görül*mektedir. Örneğin kadında bebeğin için*den geçmesine uygun yumuşak dokudan oluşan bir doğum kanalı (vajina ve etra*fındaki kaslardan oluşan) ve leğen kemik*leri arasındaki 2. doğum kanalı, doğal bir yol olarak gözlenir.

  Ayrıca bebek rahim içinde olgunlaştıktan sonra doğum ağrıları denen rahim kasılma*ları başlar. Bunun so*nucu rahim ağzı açılır ve bebek bu doğum kanalına itilir. Bebek doğum kanalına indi*ğinde ise, annede ıkınmalar da başlar ve bebek dış ortama çıkartılır, yani doğum tamamlanır. Nor*malde bir engel olmadığı takdirde olayla*rın bu şekilde doğal süreci ve kadında bir doğum kanalının varlığı, bize normal ola*nın vajinal doğum olduğunu gösteriyor. Fakat her doğal olayda olduğu gibi, bu olayın da doğal gidişatında sorunlar orta*ya çıktığında vajinal doğum mümkün olmuyorsa veya gebeliğin acilen sonlandınlması gerekiyorsa, o zaman sezaryene başvurulur..

  Sezaryen bir ameliyat şeklidir. Önce karın katmanları ve rahme yaklaşık 10-12 cm.lik bir keşi uygulanarak bu keşiden be*bek ve plasenta çıkartılır. Sonra da açılan keşi yerleri sırasıyla dikilerek kapatılır. Da*ha sonra bu dikişler kişiye göre farklı de*recelerde nedbeler (ameliyat izi) bırakarak iyileşir.

  Bazı vakalarda değişik derecelerde karın içi yapışıklıkları oluşabilir. İleri derece ya*pışıklıklarda barsak tıkanıkları oluşur ve tekrar bunu düzeltmek için başka bir ameliyat gerekebilir. Bu konuda daha bir çok şey söylenebilir, fakat kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  Doğal seyrinde de*vam eden vajinadan nor*mal doğum, sezaryene göre her zaman daha az risklidir, ve loğusa çok çabuk eski haline döne*bilir.

  Fakat vajinadan do*ğum mümkün olama*dığında veya acilen do*ğum gerektiğinde sezaryen hayat kur*tarıcı bir yöntem olarak iyi ki var…
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğum şekli olarak Forum Tarih
Doğum günü mesajları 2017 Doğum günü sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 2 Şubat 2014
Doğum ve Ölüm Hakkında Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 19 Aralık 2013
2014 Kutlu Doğum Haftası Tarihi Ne Zaman Peygamber Efendimiz (S.A.V) 20 Ekim 2013
Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman 2014 Peygamber Efendimiz (S.A.V) 31 Ağustos 2013
Kardeşime Doğum Günü Mesajları, Kardeşe Doğum Günü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 20 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş