Doğuca Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğuca Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akhisar Doğuca Köyü - Doğuca Köyü Hakkında - Doğuca Köyü Tanıtımı - Doğuca Köyü Resimleri  Doğuca, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  1878 yılında yunanistan yenişehirden gelen köyün kurucuları önce antalyaya yerleşmiş fazla sivrisinekten rahatsız olduklarından akhisardaki bu yöreye yerleşmişlerdir

  Kültür

  Köyde bütün halk birbirini tanır. Genelde yapılan işlerde aynı olduğundan yaptıkları işlerde birbirlerine danışarak çözüm üretmeye çalışırlar. Ayrıca halk yazları yetiştirdiği biber patlıcan gibi sebzeleri kurutarak kışlık yiyeceklerini hazırlar. Başlıca yemekleri ıspanaklı kol böreği, kuru fasulye, vardar, et sulu yufka ıslaması ve kapamadır.

  köyde yapılan etkinlikler ise; özellikle eski yıllarda köyler arası futbol turnuvaları düzenlenirdi. örneğin 1991 yılında yapılan turnuvada birde üçüncülük kupası bulunmaktadır. O tarihi kadro ise şu oyunculardan oluşuyordu. Kaleci:Günday Geri dörtlü; Selim-İlhan-Nedim-Erkan Orta alan;Ercan-Yalçın-Tuncay-Hüseyin İleri üçlü ise;Adnan-Osman-Savaş

  Yedekler;İlhami(muzmin yedek)-Oktay-Nejat-Engin dir...

  Coğrafya

  Manisa iline 49 km, Akhisar ilçesine 9 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 239
  2000 222
  1997 246

  Ekonomi

  köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Eski yıllarda tütün ile gaçinen halk şimdi tamamı ile zeytin üretimine yönelmiştir. Köyde genel olarak trilye bunun yanında edremit,uslu ve domat cinsi zeytinde yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Önder DEMİRBAŞ


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur ilk möğrenim taşıma ile kayalıoğlu kasabasında yapılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğuca Köyü Akhisar Forum Tarih
Doğuca Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Doğucalı Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Doğucak Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Doğucak Köyü Yayladere Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş