Doğu Kızılağacı Özellikleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğu Kızılağacı Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Kızılağacı Hakkında - Doğu Kızılağacı Ekolojisi - Doğu Kızılağacı Nedir - Doğu Kızılağacı Dağılımı  Doğu kızılağacı (Alnus orientalis), huşgiller (Betulaceae) familyasından 5-6 m boya sahip ağaççık görünümünde bir kızılağaç türü.

  Morfolojik özellikleri

  Kökü zengin bir dallanma gösterir, ana kök bir kazık kök şeklindedir. Sığ bir kök sistemine sahip ve toprağıda ıslah eder. Köklerinde bulunan, havanın serbest azotunu bağlayan yumrular nedeniyle toprakları azotça zenginleştirir. Kökleri oksijen yetersizliğine oldukça dayanıklıdır.

  8-10 m boy yuvarlak tepe ve kalın dallanma yapar. Sürgünleri kızıl kahve renginde, az köşeli üzerinde portakal renginde lentiseller bulunur. Esmer renkli kabuğu vardır.

  Yaprakları uzunca oval ya da yürek şeklinde, kenarları düzensiz dişli, 7-15 cm uzun ve 4-6 cm geniş, üstü; koyu yeşil, tüysüz, altı; açık yeşil renktedir. Kozalakçıklar 2-2.5 cm uzun ve 1.5-2 cm geniş (fıçımsı) şekildedir. Tohumları kalın kanatsızdır.

  Ekolojik istekleri

  Sıcak bölgelerde yetişir. Nemli dere içlerinde görülür. İyi ışık alan güneşli yerlerde iyi gelşim gösterir. Kumlu, balçıklı toprakları sever. Asit ve alkalen topraklarda da yetişebilir.

  Üretim ve yetiştirme

  Üretim tohumla yapılır. Tohumlar 24 saat suda şişirilip kumla karıştırılıp ekilir. İlkbahar ekimi tercih edilir. Doğal ortamlarda da yetiştiğinden fazla sulama yapılmadanda yetiştirilebilir.

  Dağılımı ve varyeteler

  Dünya üzerinde Kıbrıs; İsrail; Lübnan; Suriye ve Türkiye'nin güney batıısnda yayılış yapar. İki varyetesi bilinmektedir.

  * var. oriantalis
  * var. pubescens
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğu Kızılağacı Özellikleri Forum Tarih
Doğu Anadolu Bölgesinin meslekleri kısaca D.Anadolu Bölgesi 21 Ocak 2017
Güneydoğu şehirleri ve meşhur olan şeyleri nelerdir kısaca G.Anadolu Bölgesi 18 Ocak 2017
Doğup büyüdüğü yerden göç etmek zorunda kalan bir aile neler yaşar? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel özellikleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 23 Kasım 2016
Türklerin geniş bir coğrafyaya yayılmış olmaları hangi sonuçları doğurmuştur? Tarihi Bilgiler 16 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş