Doğu Avrupa Politikası Hakkında Bilgi

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Doğu Avrupa Politikası Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  uluslararası ilişkiler dersleri - doğu politikasının ana unsurları - doğu politikasında ostpolitik unsurlar - doğu batı politikası

  Doğu-Batı ilişkilerinde yeni bir bakışın sonucu olarak Federal Almanya'nın 1967 yılından itibaren izlemeye başladığı, Varşova Paktı ülkeleri ve Demokratik Almanya ile ilişkilerini normalleştirmeyi amaçladığı Doğu Avrupa politikası.

  Bu politikanın üç ana unsuru vardı.

  1-Moskova ile doğrudan diyalogun açılması

  2-Doğu Avrupa ülkeleri ile ilişkilerin tam olarak normalleştirilmesi için yolların aranması

  3-Demokratik Almanya'yı ayrı bir birim olarak tanımaksızın bu devletle "geçici bir anlaşmaya" (modus vivendi) varılması.

  Diyalogun ilk adımı, 12 Ağustos 1979'te Sovyetler Birliği ile Federal Almanya arasında yapılan antlaşmadır. Bu antlaşmayla iki devlet yumuşamayı en önemli siyasal amaçları arasında tanımlamakta ve ilişkilerinde başlangıç noktası olarak Avrupa gerçeklerini kabul edeceklerini belirtmekteydiler

  Ayrıca iki devlet, ilişkilerinde kuvvet kullanmayı ve Avrupa'daki ülkelerin oluşmuş sınırlar içinde bütünlüklerine saygı göstereceklerini taahhüt etmekteydiler. Antlaşmada ayrıca taraflar Oder-Neisse akarsularının Doğu Almanya-Polanya sınırını oluşturduğu kabul ettiklerini de açıklıyorlardı.

  Ostpolitik'in ikinci unsuru 7 Aralık 1970 Federal Almanya-Polonya Antlaşmasıdır. Bu antlaşma ile iki ülke Potsdam Konferansı ile belirlenen Oder-Neisse sınırını tanımayı ve gelecekte de sınırların dokunulmazlığını kabul ve birbirlerine karşı kuvvet kullanmamayı taahhüt ettiler.

  Ostpolitik'in en önemli unsuru ise Federal Almanya ile Demokratik Almanya arasında Soğuk Savaş'ın temelini oluşturan ilişkileri idi. İki Alman devleti arasındaki antlaşma 21 Aralık 1972'de imzalandı. Böylece Federal Almanya'nın Doğu Politikasının en önemli ve anlamlı uygulaması gerçekleştirildi.

  Bu antlaşmaya göre, taraflar birbirlerine karşı kuvvet tehdit kullanmayacaklar, birbirlerinin sınırlarının dokunulmazlığını ve toprak bütünlüğünü kabul edecekler, birbirlerini uluslararası alanda temsil etmeyecekler, öteki adına davranışta bulunmayacaklar ve aralarında daimi temsilcilikler kuracaklardı. Federal Almanya, antlaşmanın imzalandığı gün Demokratik Alman hükümetine bir nota vererek, imzalanan antlaşmanın Almanya'nın birleşmesi amacıyla çelişmediği görüşünde olduğunu açıklamıştır.

  Federal Almanya'nın Doğu Politikasındaki son engel 11 Aralık 1973 tarihli Federal Almanya-Çekoslovakya Antlaşmasıyla ortadan kaldırıldı. Bu antlaşma ile, 1938 Münih Düzenlemesinin geçersiz olduğu kabul edilmiş, iki ülke sınırlarının dokunulmazlığı yükümlülük altına alınmıştır

  Ayrıca iki devlet arasında diplomatik ilişki kurulmuştur.

  Böylece, Willy Brandt'in 1967 yılında ortaya attığı Doğu Politikası, bu politikanın özüne uygun olarak imzalanan antlaşmalarla yürürlüğe girmiş ve Federal Almanya'nın bu tutumu, Soğuk Savaş'tan yumuşama dönemine geçişte en önemli basamak taşı olmuştur.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğu Avrupa Politikası Forum Tarih
125 milyon dolarla Divan Asia’yı açtı, sıra Doğu Avrupa’ya geldi Ekonomi Ve Borsa 16 Aralık 2009
Doğu Anadolu Bölgesinin meslekleri kısaca D.Anadolu Bölgesi 21 Ocak 2017
Güneydoğu şehirleri ve meşhur olan şeyleri nelerdir kısaca G.Anadolu Bölgesi 18 Ocak 2017
Doğup büyüdüğü yerden göç etmek zorunda kalan bir aile neler yaşar? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel özellikleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 23 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş