Doğu Anadolu Bölgesi Coğrafi Konumu

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Doğu Anadolu Bölgesi Coğrafi Konumu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Anadolu Bölgesi Coğrafi Konumu
  Temel Britannica
  Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bölge, Ana­dolu'nun doğu kesiminde önemli bir alan kapladığından bu adla anılır.
  Doğuda Ağrı Dağı'ndan batıda Uzunyayla'ya, kuzeyde Doğu Karadeniz Sıradağlarının iç sıralarından güneyde Güneydoğu Toroslar'a kadar uzanır. Bir üçgeni andıran bölge, coğrafi bölgelerimiz arasında en büyüğüdür. 163.000 km²'lik yüzölçümüyle Türkiye'nin yüzde 21 'ini kaplar.
  Kars, Ağrı, Van, Hakkâri, Muş, Bingöl, Elazığ ve Tunceli illerinin tümü bölge sınırları içindedir. Bitlis ve Malatya illerinin bazı küçük bölümleri Güneydoğu Anadolu Böl­gesi'ne, Erzurum ve Erzincan illerinin bazı bölümleri de Karadeniz Bölgesi'ne taşar. Merkezleri komşu illerde yer alan Siirt, Di­yarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kay­seri ve Sivas illerinin de bazı bölümleri Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde kalır. Doğu Anadolu Bölgesi, Erzurum-Kars, Yukarı Mu­rat-Van, Hakkâri ve Yukarı Fırat bölümleri­ne ayrılır.
  Nüfusu oldukça seyrek olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde 1985 nüfus sayımı sonuçlarına göre 5,7 milyon kişi yaşıyordu. Bölgede km²'ye düşen 35 kişilik nüfus yoğunluğu, Türkiye ortalamasının çok altındadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 11'ini oluşturan bölge nüfusunun ancak yüzde 30'a yakın bir bölümü 10 binden çok nüfuslu kentlerde yaşar. Yalnızca Erzurum ve Malatya'nın nü­fusları 200 bini aşar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğu Anadolu Bölgesi Forum Tarih
Doğu Anadolu Bölgesinin meslekleri kısaca D.Anadolu Bölgesi 21 Ocak 2017
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel özellikleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 23 Kasım 2016
Güneydoğu Anadolu bölgesi tarım ürünleri kısaca G.Anadolu Bölgesi 2 Ekim 2016
Doğu Anadolu bölgesinin barajları isimleri D.Anadolu Bölgesi 26 Nisan 2015
Doğu Anadolu Bölgesinin turizm faaliyetleri kısaca D.Anadolu Bölgesi 7 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş