Doğu Akdeniz Üniversitesi Hakkinda Bilgiler [DAU'da Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Hayat]

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Doğu Akdeniz Üniversitesi Hakkinda Bilgiler [DAU'da Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Hayat] konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Akdeniz Üniversitesi


  Tarihçe

  Doğu Akdeniz Üniversitesi, 1979 yılında Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak 105 öğrenciyle eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Kuzey Kıbrıs'ın o dönemde ihtiyaç duyduğu teknisyen ve ara elemanları yetiştirmek amacı ile kurulan üniversite üç yıllık bir eğitim sonucunda Teknisyenlik diploması vermekteydi. 1982-83 öğretim yılında İnşaat, Elektrik ve Makine Mühendisliği bölümlerinde ilk kez dört yıllık programların açılmasıyla gelişmesini sürdüren DAÜ, 1986 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi'nin kabul ettiği yasa ile bir devlet üniversitesine dönüştürülmüştür. Aynı yıl Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerine ek olarak açılan İşletme ve Ekonomi Fakültesi de eğitim vermeye başlamıştır.YÖK tarafından tanınan, yasa ile kurulmuş bir üniversiteye dönüştürülmesinin ardından Doğu Akdeniz Üniversitesi gelişmesini hızlandırarak, 97-98 Akademik Yılında İletişim ve Tıp Fakültelerinin, 99-00 Akademik Yılında da Eğitim Fakültesi'nin açılmasıyla Fakülte sayısı 8'e yükselmiştir. DAÜ'de ayrıca Turizm Otelcilik Yüksekokulu, Yabancı Diller Okulu ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu olmak üzere üç de okul bulunmaktadır. Doğu Akdeniz Üniversitesi; bir yanda Kreşi, İlkokulu ve Koleji, diğer yanda ise lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri veren üniversite kısmı ile bilgi çağının gerektirdiği örgütlemeye kavuşmuş bulunmaktadır. Okul öncesi eğitimden profesörlüğe uzanan eğitim, öğretim ve araştırma yelpazesiyle DAÜ 'yaşam boyu eğitim' ilkesini hayata geçirmiş bir eğitim kurumudur.

  Yurt ve Barınma

  DAÜ'de 12'si üniversite kampüsü içinde, ikisi Mağusa kentinde olmak üzere toplam 14 öğrenci yurdunda 3350 öğrenciye barınma olanağı sağlanmaktadır. Üniversite'ye ait öğrenci yurtlarında, yeni kayıt yaptıran öğrencilere öncelik tanınmaktadır. Kampüs çevresinde ve tümüyle bir üniversite kenti görünümünde olan Gazimağusa kenti içerisinde özellikle öğrenci barınmasına yönelik olarak hizmet veren çok sayıda özel yurt binası ile mobilyalı birçok daire ve ev bulunmaktadır. Bu konutların öğrencilere maliyeti aylık 100 ile 300 ABD doları arasında değişmektedir.

  Kütüphane

  DAÜ, Türkiye dahil bölge ülkelerinin çok azında bulunan gelişmiş kütüphanelerden birisine sahiptir. Her yıl binlerce yeni kitap alımıyla sürekli yenilenen ve büyüyen, 130.000 materyal bulunan kütüphanede, bilgisayarlı yayın tarama olanağı da vardır. Kampüs'teki herhangi bir terminalden, bilgisayar ağı aracılığı ile kütüphane koleksiyonuna giriş sağlanmaktadır.Kütüphane, 1250'ye yakın sürekli yayın sayısıyla da bölgenin en zengin bilimsel dergi koleksiyonlarından birine sahiptir. DAÜ Kütüphanesi'nde dünya ile bilgi alışverişi INTERNET ve CD-ROM'lar ile gerçekleştirilmektedir. Üniversite Kütüphanesi'nde, eğitim yanında konferans, konser, resital, gibi etkinlikler için de kullanılan 220 kişilik bir oditoryum bulunmaktadır. Ayrıca, Kütüphane'nin, imza günleri, kitap, afiş, resim sergileri gibi kültür-sanat etkinliklerinde kullanılan geniş bir sergi/kabul salonu da vardır. Kütüphane çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00 Rezerve & Referans 09:00 - 22:30 Cumartesi 10:00 - 16:00

  Teknoloji

  Gelişmiş bir bilgisayar ağıyla öğrencilere hizmet vermekte olan Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde herbiri 35-40 PC'den oluşan 70 bilgisayar laboratuarı, 15 araştırma laboratuarı 5 CAD/CAM laboratuvarları yanında Network Geliştirme, Enformasyon Teknolojileri Geliştirme, Yazılım Geliştirme ve Multi-Medya Teknolojileri Geliştirme laboratuvarları bulunmaktadır. Üniversite'nin tüm akademik birimleri Elektronik-Posta ve Intenet kanalı ile Avrupa, ABD ve diğer ülkelerdeki Üniversitelerde bulunan bilgi kaynaklarına erişebilmektedir. Birçok kurum ve kuruluşa danışmanlık hizmeti de veren DAÜ, KKTC'de ulusal bir bilgisayar ağının kurulması için etkin bir rol oynamaktadır.

  Beslenme

  Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenciler için 45 civarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Ayrıca tüm fakülte ve bölümlerle yurt binalarında kantin ve çay ocakları mevcuttur. Yurtta kalan öğrenciler için her yurtta kantin bulunmakta ayrıca dileyen öğrenciler yurtlarda bulunan gerek oda gerekse de kat mutfaklarında arzu ettikleri yemekleri yapabilmektedirler
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sağlık

  Kampüs içerisinde öğrencilere hizmet veren bir sağlık merkezi bulunmaktadır. Sağlık Merkezi 1.400 m2'lik tam donanımlı bir binada faaliyet göstermektedir. Röntgen Laboratuvarı ve Tıbbi Tahlil Laboratuvarı'nın bulunduğu Sağlık Merkezi'nde, dahiliye, cilt hastalıkları, ağız ve diş sağlığı, kulak-burun-boğaz, kadın doğum, psikiyatri, üroloji, çocuk hastalıkları ve göz hastalıkları olmak üzere 9 farklı alanda toplam 13 uzman doktor görev yapmaktadır. Bu hizmetlere ek olarak küçük cerrahi müdahalelerin yapılabildiği bir acil servis ve kısa süreli yataklı sağlık hizmetlerinin verildiği 8 yataklı bir bölüm Sağlık Merkezi'ni tamamlayan birimlerdir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Araştırma Merkezi de aynı çatı altında hizmet vermektedir.

  Kampus Hayatı

  Tüm ders kitaplarını normal fiatlardan daha ucuza alma imkanı, kırtasiye bölümü, 200 öğrenciye aynı anda hizmet verebilen geniş ve modern satış merkezi Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin avantajları arasındadır. Bunun yanında üniversite kampüsünde, tenis kortlarından golf sahalarına ,basketbol ve voleybol sahalarından açık ve kapalı spor sahalarına ve yüzme havuzlarına varana kadar, bütün sporların yapılabileceği alanlar mevcuttur. DAÜ Öğrenci Aktivite Merkezi'nde, öğrenci kulüplerine ait ofisler, salonlar ve oyun alanları yer almaktadır. Her yıl düzenlenen Bahar Şenliği, ünlü Türk sanatçıların da katılımıyla çok renkli geçmektedir.

  Ulaşım

  Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa kent merkezi arasında Üniversite otobüsleri ücretsiz ulaşım servisi vermektedir. Ayrıca, Gazimağusa Belediyesi ve özel sektöre ait otobüsler de, kampüse düzenli seferler yapmaktadır. DAÜ, araba ile Lefkoşa' dan 40 dakika, Girne'den 60 dakika uzaklıktadır. Kıbrıs-Türkiye arasında ulaşım ise Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerden Kuzey Kıbrıs'a hemen her gün yapılan uçak seferleri ile sağlanmaktadır. Uçak seferlerinin sayısı mevsimlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak, örneğin İstanbul'dan en az günde üç-dört kez uçak seferi yapılmaktadır. Kuzey Kıbrıs'a uçak yolculuğu İstanbul ve İzmir'den 1 saat 10 dakika; Ankara'dan 50 dakika; Adana ve Antalya'dan 35 dakika sürmektedir. Uçakların indiği KKTC Ercan Havaalanı'nın Üniversiteye uzaklığı yaklaşık 40 km.'dir. Uçak seferleri dışında Anamur, Mersin ve Taşucu'ndan düzenli feribot ve deniz otobüsü seferleri de yapılmaktadır.

  Burslar

  DAÜ-1 TEŞVİK BURSU: Üniversite giriş sınavında herhangi bir puan türünde, ilk 750 öğrenci arasına girme başarısını gösteren öğrencilere verilir. Burs, öğrenim ücreti muafiyetin, DAÜ yurtlarında ücretsiz konaklamayı, 10 ay süre ile ayda 200 $ harçlığı, ders kitaplarını ve yılda iki defa, Türkiye-Kıbrıs gidiş-dönüş uçak biletini kapsar. DAÜ 2 TEŞVİK BURSU: Üniversite Giriş Sınavı'nda herhangi bir puan türünde, 751-2000 öğrenci araına giren öğrencilere verilir. Belirtilen öğrenim ücreti muafiyetini, konaklama giderini ve harçlığı aynı şekilde kapsar.BURSLU PROGRAMLAR: 4 Yıllık Lisans programlarının bazılarında, burslu öğrenci kontenjanları bulunmaktadır. Giriş Sınavı'nda bu kontenjanlara yerleştirilen öğrencilere öğrenim ücreti muafiyeti sağlanır. Başarı bursu karşılıksız olup, Hazırlık Programı'nda geçirilebilecek bir yıllık süreyi de kapsar ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam eder. YÜKSEK ŞEREF BURSU: Yüksek Şeref Bursu, genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.00 ve bir önceki dönem not ortalamsı 3.50 ile 4.00 arasında olan öğrencileri kapsar. Bu burs öğrencilerin not ortalamalarına ve burs almaya hak kazanan öğrenci sayısına bağlı olarak belirli oranlarda öğrenim ücreti indirimi sağlar. BAŞARILI SPORCU BURSLARI: DAÜ spor takımlarında yer alan öğrencilerden, yarıştıkları spor dalında bireysel olarak veya takım halinde KKTC veya Türkiye çapında şampiyon olmak gibi üstün başarı gösterenlere verilir. Üniversite Yönetim Kurulu kararı ile bir veya iki dönem öğrenim ücreti muafiyeti sağlanır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  AEGEE
  Afrikalı Öğrenciler Birliği
  AIESEC
  Arama ve Kurtarma Kulübü
  Arkeoloji ve Sanat Tarihi Kulübü
  Atatürkçü Düşünce Kulübü
  Azerbaycan Öğrenci Birliği
  Bilardo Kulübü
  Bilgisayar Kulübü
  Çinli Öğrenciler Birliği
  Dağcılık ve Mağaracılık Kulübü
  Dalış Kulubü
  Dans Kulübü
  Elektrik ve Elektronik Kulübü
  Endüstri Mühendisliği Kulübü
  Filistinli Öğrenciler Birliği
  Fotoğrafçılık Kulübü
  Galatasaraylılar Kulübü
  Halk Dansları Topluluğu
  Hıristiyan Gençlik Kulübü
  İletişim Kulübü
  İranlı Öğrenciler Birliği
  Kay Kay ve Paten Kulübü
  Kıbrıs Türk Halk Kültürünü Araştırma Kulübü
  Kriket Kulübü
  Kuzey Kafkas Kültür Kulübü
  Matematik Kulübü
  Moda Kulübü
  Müzik Kulübü
  Otomobil Kulübü
  Pakistanlı Öğrenciler Birliği
  Resim Kulübü
  Satranç Kulübü
  Seramik Kulübü
  Sudanlı Öğrenciler Birliği
  Sörf ve Yelkencilik Kulübü
  Tasarım Kulübü
  Tenis Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Türk Dili ve Edebiyatı Kulübü
  Türk Halk Müziği Kulübü
  Türk Sanat Müziği Kulübü
  Turizm Kulübü
  Uluslararası İlişkiler Kulübü
  Uluslararası Öğrenciler Birliği
  Yapı Kulübü
  Yüzme Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Ingilizce ÖğretmenliğiELT (DİL)
  Ingilizce ÖğretmenliğiELT (Burslu) (DİL)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (Burslu)(EA)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (Burslu) (SÖZ)


  Fen ve Edebiyat Fakültesi
  Arkeoloji ve Sanat Tarihi (SÖZ)
  Arkeoloji ve Sanat Tarihi (Burslu)(SÖZ)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (Burslu)(DİL)
  Tarih (SÖZ)
  Tarih (Burslu) (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Uygulamali Matematik ve Bilgisayar (SAY)
  Uygulamali Matematik ve Bilgisayar (Burslu) (SAY)


  Hukuk Fakültesi
  Hukuk Fakültesi (EA)
  Hukuk Fakültesi (Burslu) (EA)


  Iletişim Fakültesi
  Gazetecilik (SÖZ)
  Gazetecilik (Burslu)(SÖZ)
  Halkla Ilişkiler ve Reklamcilik (SÖZ)
  Halkla Ilişkiler ve Reklamcilik (Burslu) (SÖZ)
  Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)
  Radyo Sinema ve Televizyon (Burslu) (SÖZ)


  Işletme ve Ekonomi Fakültesi
  Bankacilik ve Finans (EA)
  Bankacilik ve Finans (Burslu) (EA)
  Ekonomi (EA)
  Ekonomi (Burslu) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Burslu) (EA)
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (EA)
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Burslu) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)


  Mimarlik Fakültesi
  Mimarlik (SAY)
  Mimarlik (Burslu) (SAY)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (Burslu) (SAY)


  Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu
  Bilgisayar ve Enformatik (SAY)
  Bilgisayar ve Enformatik (Burslu)(SAY)


  Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu
  Turizm ve Otel Işletmeciliği (EA)
  Turizm ve Otel Işletmeciliği (Burslu)(EA)​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğu Akdeniz Üniversitesi Forum Tarih
kktc doğu akdeniz üniversitesi Üniversiteler 17 Kasım 2009
Doğu Akdeniz Medeniyetleri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 26 Nisan 2011
Doğu Anadolu Bölgesinin meslekleri kısaca D.Anadolu Bölgesi 21 Ocak 2017
Güneydoğu şehirleri ve meşhur olan şeyleri nelerdir kısaca G.Anadolu Bölgesi 18 Ocak 2017
Doğup büyüdüğü yerden göç etmek zorunda kalan bir aile neler yaşar? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş