Doğu İllerinde Öğrenci Olmak

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda NeslisH tarafından 27 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Doğu İllerinde Öğrenci Olmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Van'ın Erciş İlçesi Taşevler Köyü'ne bağlı Taşboğaz Mezrası'nda her gün 9 kilometre yol yürüyen ilköğretim okulu öğrencileri, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Öğrenciler, mezradan kilometrelerce uzak köy merkezindeki okula, büyüklerinin nezaretinde gidiyor.
  Kar yağmasıyla birlikte, işlerinin zor olduğunu dile getiren mağdur öğrenciler, kendilerine ilk etapta servis verilmesini, ardından mezraya okul yapılmasını istedi.
  Kış şartlarının hüküm sürmeye başladığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde öğrencilerin yol çilesi bitmiyor.

  Her gün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte okumak için yola düşen öğrenciler, soğuk havanın yanı sıra yaban hayvanlarıyla da mücadele ediyor. İlçe merkezine 16 kilometre mesafede bulunan

  [​IMG]


  Taşboğaz Mezrası'nda okumak için bütün zorluklara göğüs geren 27 öğrenci, yetkililerden dertlerine çare bulmalarını istedi. İlkokul 4. sınıfa gitmesine rağmen halen okumayı öğrenemediğini ifade eden Dilek Altun isimli öğrenci, 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası başlatıldığını, kendilerinin hazır olduğunu ancak yetkililerin dertlerine çare olmadığını belirterek, 'Bizler Doğu'nun kardelenleriyiz. Okumak istiyoruz. Köpeklerin, kurtların korkusundan okulumuza gidemiyoruz. Bizlere okul yapın" dedi.
  Osman Altun isimli öğrenci ise yetkililere seslenerek, sıkıntılarını yakından görmelerini istedi. Cami meydanından anne ve babaları tarafından uğurlanan öğrenciler, silah kuşanan köy gencinin nezaretinde okulun yolunun tutuyor. Bu arada, el ele tutuşarak yürüyen öğrenciler, yol boyunca 'Bir köy var uzakta' şarkısının yanı sıra, '10. Yıl Marşı'nı söyleyerek, 4,5 kilometre uzaklıktaki okullarına ulaştı.
  Taşevler Köyü Muhtarı Enver Pekgöz, köylerine 8 yıllık ilköğretim okulu inşa edilmesi için şahsına ait tapulu 50 dönüm arsa hibe edeceğini belirterek, "Çevremizde bulunan 9 pare köyde bulunan öğrencilerin birçoğu, Adilcevaz, Patnos veya Erciş ilçe merkezlerine giderek okuyor" diye konuştu.
  Bu arada, mezrada yaşamlarını sürdüren genç kızlar ise okul olmadığından anne ve babaları gibi kendilerinin de okuyamadıklarını söyledi.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş