Doğuştan Gelen Kulak Şekil Bozuklukları

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Doğuştan Gelen Kulak Şekil Bozuklukları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğuştan Gelen Kulak Şekil Bozuklukları

  Yetişkinler, estetik operasyonları bilinçli olarak güzelleşmek adına yaptırıyorlar. Ancak çocuklar, okulda yaşadıkları rahatsızlıkların giderilmesi ya da ileride yaşayabilecekleri sorunların önlenmesi amacıyla, anne-babalarının isteği ve kararıyla kulak estetik operasyonu geçirebiliyorlar.

  Çocuklarda estetik gerektiren kulak şekil bozuklukları

  Kepçe kulak sorunları, çocuklara yapılan estetik işlemlerin başında yer alıyor. Çünkü büyük kulaklar, okul öncesi ve okul döneminde çocuğun arkadaşlarının onunla alay etmelerine yol açan bir sorun olarak ortaya çıkabiliyor. Esasen kulakların oluşumu 5 yaşında tamamlandığından, bu yaştan itibaren rahatlıkla, çocukların sağlığını riske atmadan estetik işlem yapılabiliyor. Kepçe kulak ameliyatı küçük çocuklarda genel anestezi ile oluyor. Gençlerde ise lokal anestezi ile yapılabiliyor. Ameliyat sonrası, sargıların 5-7 gün kadar kalması gerekiyor. Operasyon sonrası ağn olabiliyor, ama ağn kesici kullanılarak sorun çözümleniyor.

  Kepçe kulak cerrahisi

  Kepçe kulak cerrahisinde, her iki kulaktaki deformitenin derecesine göre işlem yapılıyor. Genellikle iki kulakta farklı deformiteler oluyor. Her iki kulak birden ameliyat edildiğinde, operasyon yaklaşık iki saat sürüyor. Ameliyat öncesinde kulağın kafa ile olan açısının genişliği ölçülüyor.

  Ameliyat sırasında, kulaktaki kıkırdağın fazlası alınıyor. Ve kulak, kıkırdak zarının şekillendirilmesi ile yeniden yapılandırılıyor. Kulak kıvrımlarının yeteri kadar oluşmaması halinde ise ameliyat sırasında bu kıvrımların yeniden oluşturulması sağlanııyor, fazla kıkırdaklar alınıyor.

  Bazen de kıkırdak eksikliği söz konusu olabilir. Bu durumda kulak boyutları birbirine eşit hale getiriliyor. Ameliyat sırasında şekillendirme ise özel dikiş yöntemleriyle ve kıkırdağa şekil vererek içerden yapılıyor. Kulak arkasında bir iz oluşuyor. Ancak bu çok önemli ve büyük bir iz değil, zamanla iyileşiyor. Eğer ameliyatta kulaktaki açıklık normal boyutlara getirilmişse, 5 yaşında büyüme tamamlandığından çocuğun yaş almasıyla birlikte yeniden kepçe kulak sorunu oluşmuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğuştan Gelen Kulak Forum Tarih
Hayvanlarda Doğuştan Gelen Davranışlar Nelerdir Diğer Hayvanlar 10 Kasım 2013
Doğuştan Sıvı Dolu Büyük Kesecikli Deri Erimesi Cilt Hastalıkları 18 Kasım 2009
Doğuştan Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009
Tembellik doğuştan mı? Genel Sağlık 15 Eylül 2008
İnekler doğuştan pusula sahibi! Konu Dışı Başlıklar 28 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş