Doğuş Üniversitesi Hakkinda Bilgiler[Dogus Uni'de Yasam,Beslenme,Barinma,Ulasim,Sosyal Faaliyetler]

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Doğuş Üniversitesi Hakkinda Bilgiler[Dogus Uni'de Yasam,Beslenme,Barinma,Ulasim,Sosyal Faaliyetler] konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğuş Üniversitesi


  Doğuş Üniversitesi başarılı öğrencilerine ikinci bir dalda eğitim olanağı vermektedir. Eğitim gördükleri bölümde ikinci yarıyıl sonunda Genel Not Ortalaması (GNO) en az 3.00 olan öğrenciler çift anadal için başvurabilirler. Bu olanak sayesinde kayıtlı bulundukları bölümün yanısıra ikinci bir bölümden de lisans veya mühendislik diploması alabilirler. İkinci anadalı başarı ile bitirenlere kayıtlı oldukları bölümün diploması yanısıra "İkinci Anadal" diploması verilir. Üniversite sınavlarına giren Lise öğrencilerinin, büyük bir çoğunluğunun istedikleri bölümleri kazanamadıkları veya yanlış yercihler yaptıkları bilinen bir gerçektir. Doğuş Üniversitesi bu gibi öğrencilere, Doğuş Üniversitesi' nin herhangi bir bölüm/programı' nda, hazırlık dışında en az bir en çok iki yarıyıl başarılı bir öğrenim sürdürdükten sonra başka bir programa veya bölüme geçme şansı vermektedir. Benzer uygulama, Türkçe programdan İngilizce programa veya İngilizce programdan Türkçe programa geçmek isteyenler için de yapılmaktadır. Doğuş Üniversitesi'nin öğrenim dili İngilizce olmasına rağmen İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümleri altında Türkçe eğitim-öğretim yapan bölümler de bulunmaktadır. Ana dilde eğitim görmek isteyenlere sunulan bu programlar İngilizce programların içerikleriyle paralellik göstermektedir.

  Tarihçe

  Doğuş Üniversitesi, 1974 yılında kurulmuş, İstanbul' un en eski özel okullarından biri olan Doğuş Okullar Grubu'nun son halkası olarak 1997 yılında eğitim-öğretim yaşantısına Kadıköy' ün Acıbadem semtinde başlamıştır. Bugün Doğuş OKULLAR Grubu, anaokul, ilköğretim, lise, fen lisesi ve üniversitesiyle çağdaş eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmekte ve yarının Türkiye'sini yönetecek olan Atatürkçü gençliği yetiştirmeye devam etmektedir

  Yurt ve Barınma

  Doğuş Üniversitesi'ne bağlı bir yurt bulunmamaktadır ancak Doğuş Üniversitesi İstanbul'un Anadolu yakasında şehrin içinde bir üniversite olduğundan öğrenciler şehrin herhangi bir yerinde kiraladıkları evlerle barınma sorununu kolayca çözebilmektedirler. Keza bir çok özel ve devlet yurtları da Doğuş Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorununu çözdükleri yerler arasındadır.

  Kütüphane

  Doğuş Üniversitesi kütüphanesi 14 bin civarında kitapla öğrencilere hizmet vermektedir. Haftaiçi 08:45 - 17:30 saatleri arasında açık olan kütüphaneden öğretim elemanları 30 gün süreyle en çok 5, yüksek lisans öğrencileri 15 gün süreyle en çok 3, ön lisans ve lisans öğrencileri 15 gün süreyle en çok 2 kitap ödünç alabilirler. Kullanıcı isterse ve kitap başka bir kullanıcı tarafından istenmiyorsa ödünç aldığı bir kitabın süresini iki kez uzattırabilir. Kütüphane kataloğu internete açıktır. Kullanıcılarımız, istedikleri herhangi bir yerdeki internet sağlayıcıdan kütüphaneye erişebilmekte ve kütüphane web sitesinde verilen hizmetlerden yararlanabilmektedir.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  FİZİK ve KİMYA LABORATUVARLARI Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ilk iki dönemde temel fizik ve kimya dersleri görmektedirler. Bu öğrenciler derslerde gördükleri teorik konuları laboratuvarda deneyler yaparak pekiştirme olanağı bulabilmektedirler. Laboratuvarlar, günümüzün modern teçhizatlarıyla donatılmıştır. Fizik laboratuvarında mekanik ve elektrik konularıyla ilgili değişik deneyler yapılmakta ve öğrencilerimiz konularıyla ilgili birebir uygulamalar yaparak elde ettikleri verileri bilgisayar ortamında işleyebilmektedirler. Güvenlik ve hijyene çok önem verilen kimya laboratuvarında öğrenciler iki kişilik gruplar halinde çeşitli kimyasal reaksiyonları inceleyebilmektedirler. CAD-CAM LABORATUVARI CAD/CAM (Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing) (Bilgisayar Destekli Tasarım / Bilgisayar Destekli Üretim) Laboratuvarında bulunan Denford MIRAC P.C. ve TRIAC P.C. CNC tezgahları sayesinde, öğrencilerimiz CNC programlamanın temellerini uygulama yoluyla öğrenme şansına sahiptirler. Öğrenciler bilgisayar ortamında tasarladıkları objeleri (parçaları) veya özel kodlama tekniklerini kullanarak oluşturdukları programları bu makinelere transfer etmek suretiyle, gerçek anlamda üretim yapabilmektedirler. Denford CNC tezgahlarının laboratuarlarımızda kullanım amaçlarından bir diğeri ise bu tezgahların yaratılan kontrol amaçlı yazılımlara ve PLC (Programlanabilir Kontrol Organı) uygulamalarına test platformu oluşturmasıdır. ELEKTRONİK LABORATUVARI Doğuş Üniversitesi'nde bulunan elektronik laboratuvarındaki eğitim materyalleri ile yazılım ve donanım olarak kullanılarak öğrenciler ikili gruplar halinde uygulamalı çalışmalar yapabilmektedir.

  Beslenme

  Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını geçirebilmeleri için üniversitede her türlü sıcak, soğuk yiyecek ve içecek çeşitlerinin bulunduğu bir kafeterya, sıcak yemek servisinin yapıldığı bir yemekhane ve havuz kafeterya bulunmaktadır.

  Sağlık

  Üniversitede öğrencilerin sağlık sorunlarına yardımcı olmak için 2 revir bulunmaktadır ve bu revirlerde 1 doktor ile 2 hemşire görevlidir.

  Kampus Hayatı

  Üniversite bünyesinde, kapalı yüzme havuzu, fitness center, kapalı spor salonu, masa tenisi salonu, iki kafeterya, yemekhane, öğrenci clubevi, konferans salonları, amfi, çok amaçlı salon ve radyo istasyonu bulunmaktadır.

  Ulaşım

  Doğuş Üniversitesi merkezi konumuyla ulaşımın kolay olduğu bir üniversitedir. İstanbul'un her yerinden üniversiteye ulaşım mümkündür. Öğrenciler Kadıköy ve Üsküdar ilçe merkezlerine 2 km. uzakta olan Doğuş Üniversitesi'ne Kadıköy, Üsküdar ve Bostancı istikametine giden otobüs ve minibüsler ile kolayca ulaşılabilmektedir.

  Burslar

  Doğuş Üniversitesi'nde geniş burs imkanları bulunmaktadır: Kontenjan Bursu: Her yıl tespit edilen öğrenci kontenjanının % 15'i oranında üniversitenin programlarına burslu öğrenci alınmaktadır. Burslu öğrenci kontenjanları o yılki ÖSYM kılavuzunda belirtilmekte olup burslu öğrenciler ÖSS Sınavı sonuçlarına göre tercihleri doğrultusunda ÖSYM'ce belirlenmektedir. Sağlanan burs sadece öğrenim ücretini kapsamakta olup, karşılıksızdır. Burs, hazırlık sınıfında da verilir ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam eder. Yıl sonu genel not ortalaması 4.00 üzerinden 2.00'nin altına düşünce burs kesilir. Fakat ertesi yıl genel not ortalaması tekrar 2.00'nin üstüne çıkınca burs tekrar devam eder. Başarı Desteği: Doğuş Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilerden ÖSS sınavında Türkiye genelinde ilk 5000 içinde yer alanlara 9 ay süre ile değişik miktarlarda, başarı desteği adı altında, öğrenim bursu desteği verilmektedir. Burs, öğrencilerin üniversitedeki öğrenimleri boyunca ve genel not ortalamaları 4.00 üzerinden 2.00'nin altına düşmediği sürece normal öğrenim süreleri içinde devam eder. Başarı Bursu: Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre ücretli olan öğrenciler başarı bursu alabilirler. Akademik yıl sonundaki genel not ortalamasını 4.00 üzerinden 3.00 ve üstüne çıkaran her öğrenciye o yılı izleyen öğretim yılı ücretinden Mütevelli Heyeti'nce akademik yılın başında ilan edilen kriterlere göre % 10 ile % 100 arasında indirim yapılmaktadır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Atatürkçü Düşünce Kulübü
  Bilişim Kulübü
  Briç Kulübü
  Body ve Fitness Kulübü
  Dans Kulübü
  Doğa Sporları Kulübü
  Doğuştan Fenerbahçeliler Kulübü
  Edebiyat Kulübü
  Endüstri Mühendisliği Kulübü
  Fotoğrafçılık Kulübü
  İşletme Kulübü
  Müzik Kulübü
  Radyo Kulübü
  Satranç Kulübü
  Su Sporları Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Turizm Kulübü
  Uluslararası İlişkiler Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (Burslu) (DİL)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (%50 Burslu) (DİL)
  Psikoloji (EA)
  Psikoloji (Burslu) (EA)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Ekonomi ve Finans (EA)
  Ekonomi ve Finans (Burslu) (EA)
  Ekonomi ve Finans (%50 Burslu) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Burslu) (EA)
  Işletme (Türkçe) (EA)
  Işletme (Türkçe) (%50 Burslu) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (SAY)
  Elektronik ve Haberleşme Müh (Burslu) (SAY)
  Elektronik ve Haberleşme Müh (%50 Burslu) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Türkçe) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Türkçe) (%50 Burslu) (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğuş Üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
DoĞuŞ Ünİversİtesİ Üniversiteler 19 Ağustos 2008
Hayvanlarda Doğuştan Gelen Davranışlar Nelerdir Diğer Hayvanlar 10 Kasım 2013
Dilin Tanımı, Doğuşu ve Özellikleri Seviyeli-Ciddi Konular 29 Ekim 2012
İslamiyet'in Doğuşu Ve Yayılışı Hakkında Kısa Bilgi Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2012
Dilin Doğuşu Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 18 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş