Doğru Nefes Alıyor musunuz?

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Doğru Nefes Alıyor musunuz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilinçli nefes almak çok önemlidir. Bir insan günde ortalama 50 bin kere nefes alır. Bu nefeslerin yanlış alındığını düşünürsek, ne kadar hayati bir konu olduğu anlaşılacaktır.
  [​IMG]
  Şimdi durun ve kendinizi dinleyin. Nasıl nefes alıyorsunuz? Sığ ve küçük nefesler mi alıyorsunuz, yoksa karın boşluğundan derin nefesleriniz mi var?
  Ne zaman sıkılsak, endişelensek veya paniğe kapılsak, sığ nefesler alırız. Aslında çoğumuz genelde sığ nefes alıp, ciğer kapasitemizin ancak %30’unu kullanırız. Bunun anlamı ise, kendimizi hayatın kaynağı oksijenden mahrum ettiğimizdir.
  Doğru nefes almak, oksijenin tüm hücrelerimize yayılmasını sağlar. Oksijen hem cildimizi, hem iç organlarımızı besler. Enerjimizi yükseltip, kalp atışlarımızı düzenler.
  Derin nefes alma tekniğini geliştirmek, kriz anlarında daha sakin kalabilmemizi, daha iyi uyumamıza ve egzersizlerden daha fazla faydalanmamıza olanak sağlar. Doğru nefes aldığımızda bedenimizin duruşu değişir, düzelir ve daha estetik görünmemizi sağlar.
  Her nefes aldığımızda, oksijen molekülleri ciğerlerimizden kana geçer. Orada, kırmızı kan hücrelerinde bulunan pigmentlerle birleşir ve kana kırmızı rengi veren bir bileşim ortaya çıkar. Daha sonra bu oksihemoglobin, kan dolaşımı sayesinde tüm vücuda dağılır. Bu dolaşım sırasında, solunumun atığı olan karbondioksiti toplar ve nefesle dışarı atmak üzere yeniden ciğerlerinize taşır. Ciğerlerinizin sadece üst kısmını kullanarak sığ nefesler aldığınızda, bu atığı dışarı atmakta pek etkili olamazsınız. Derin nefes almayı öğrendiğinizde, vücudunuza detoks yaptırmış olursunuz.
  Nefes egzersizleri:
  Her gün doğru nefes alma tekniği üzerinde 5-10 dakika egzersiz yapın.
  Göğüs kafesiniz yerine, karın boşluğunuzun derinlerinden nefes almaya odaklanın.
  Havayı burnunuzdan ağır ağır alın. Onun vücudunuza girişini, beyninize ve oradan da derinize kadar tüm hücrelerinize yayılışını hissedin.
  Karnınızın şişmesine izin verin. Sonra sakin ve ölçülü biçimde nefesinizi ağzınızdan verin .
  Nefes alıp verirken, nefesinizi aldığınız kadar süreyi, verirken de kullanın.
  Bıraktığınız havanın, kirli atık ürünlerini vücudunuzdan uzaklaştırdığını, temizlenip arındığınızı hissedin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğru Nefes Alıyor Forum Tarih
Bir insan nasıl doğru nefes alır? Sağlık Merkezi 4 Aralık 2016
Doğru Nefes Alma Teknikleri Genel Sağlık 20 Nisan 2011
Doğru Nefes Almanın Önemi - Doğru Nefes Almak Genel Sağlık 6 Haziran 2010
Doğru Nefes Almayı Bilmiyoruz Genel Sağlık 20 Nisan 2010
Diksiyon Eğitimi-Dogru Nefes, Dogru Ses C-D 17 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş