Doğru Kanepe Seçmek İçin!

'Dekorasyon' forumunda maviboncuk tarafından 20 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Doğru Kanepe Seçmek İçin! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğru Kanepe Seçmek İçin!

  Hepimizin salonunda yerini alan, çoğu zaman yatak, yemek masası gibi eşyaların bile yerine geçen koltuk takımlarını seçerken yanlış yapmak, uzun zaman kullanacağınız önemli bir eşyayı çöpe atmak gibidir.
  Doğru Kanepe Seçmek İçin!
  [​IMG]
  Doğru ve içinize sinen bir kanepe için, işte ipuçları:
  Kanepe seçiminde en önemli detaylardan biri, sizin ihtiyacınızı karşılamasıdır. Onu kullanacak kişiye göre değişim gösterir. Kaç kişilik bir aile olduğunuz, evde küçük çocuk olup olmadığı, misafir odası gibi az kullanılan bir bölümde mi, yoksa günlük kullanımda mı yer alacağı, seçeceğiniz kanepe ile ilgili kafanızda bir şablon çıkarmanıza yardımcı olur.
  Baktığınız her koltuk takımının tek tek ne kadar yer işgal edeceğini mutlaka düşünün. Evde daha önceden bir ölçüm yaparak mağazaya gitmek işinizi kolaylaştıracaktır.
  Mağazaya gittiğinizde ihtiyacınız olan koltuk için aşağı yukarı bir fikriniz olsun. Ne aradığınızı bilerek araştırmak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
  Başlangıçta renkleri, dokuma baskıları, desenleri unutun. Kanepenin yapısına, şekline ve büyüklüğüne dikkat edin. Önemli olan kanepe minderlerinin şekli, stili, kollarının ve ayaklarının büyüklüğü, yüksekliği ve bunların evinizin genel tarzına uyup uymayacağıdır.
  Rahat ve aynı zamanda sağlam bir kanepenin malzemesi ile ilgili bir fikir sahibi olmanız gerekir. Genellikle bunlar yumuşak bir temelin altındadır, çelikten ve elastik çinkodan yapılmışsa bu, koltuğun dayanıklılık direncini ve süresini azaltır.
  Kumaşlara dokunun. Dekorasyonun en can alıcı noktalarından biri de onlardan hoş şeyler yaratmaktır. Tatlı ekose mi, dayanıklı likra mı? Mevsimler de kararınızı değiştirir. Sıcak bölgelerde yaşayanlar için, ketenden veya pamuktan kumaşlar; soğuk bölgelerde ise, yün ve flanelden kumaşlarla döşenmiş koltukları tercih etmeniz yerinde olacaktır.
  Uzanmayı, okumayı, misafir ağırlamayı, yemek yemeyi, kısacası evde geçirdiği zamanı kanepesinde harcayanlar için, beraberinde masalardan şezlonglara eklenip çıkarılabilen aparatları olan modeller daha kullanışlı olacaktır. Bu modeller çok geniş ve derin olanlardır. 80 cm’den 1mt’ye minderler hariç, oturmak ve yatmak için tasarlanmış olup çoğunlukla gündüz uykuları ve dinlenmeleri için kullanımı çok rahattır. Bu modellerin %90’ı gerçek ihtiyaca, konulacağı yere ve nasıl kullanılacağına göre seçilir. Kullanımında ve yerinde değişiklik yapılabilecek şekilde herhangi bir parçası çıkarılabilecek, değiştirilebilecek ya da parça eklenebilecektir. Bir yerden başka yere kolaylıkla götürülebilmeleri için, çoğunlukla tekerli olmakla birlikte, değişik modelleri de bulmak mümkündür.Oturanların sabit durabilmeleri için ayar kolunun bulunmasına dikkat ediniz.
  İyi bir koltuk, gerçekten ihtiyacınıza cevap verebilmelidir. Sadece renk ve desenine aldanarak bu büyüklükte bir eşya almayınız. Hem kullanışlı, hem evinizin tarzına ve renklerine uygun bir seçim yapmak, alış verişe çıkmadan önce tüm bu detaylara dikkat etmenizde fayda vardır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş