Doğru Bebek Emzirme Yöntemleri

'Gebelik ve Annelik' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğru Bebek Emzirme Yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeği doğru emzirme yöntemi - bebeğime sütüm yetiyor mu


  Yenidoğan bebekler günde 8-10 defa anne sütü emmek isterler ve her anne sütü istediklerinde emzirilmelidirler.En önemli nokta sık emzirmek ,böylece anne sütü de artar ve göğüsün şişip acıması engellenir.

  Doğumdan 3-5 gün sonra anne sütü gelir,bu ilk gelen anne sütüne sarı sütte denir ve çok önemlidir,bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Toplumdaki inanış göğüsün anne sütü gelince iyice şişmesi gerektiği böylece sütünüzün varlığını anlayabileceğiniz yönünde.Ben asla bu şişme olayını yaşamadım ,sanki göğüslerim hep boş gibiydi.Oysa ki bebek emzirmek için göğüsün şişmesini beklemek yanlış,göğüs sütle dolunca vücut yeterli süt ürettiğini düşünüp beyine durma sinyali yolluyor ,bu durumda da süt üretimi duruyor.
  Bebeği doğru emzirme yöntemi:

  Bebeğinizi doğru emzirdiğinizden emin olun.Bebek sadece göğüs ucunu değil ,göğüsün etrafındaki koyu renkli halkayıda ağzı ile tutmalıdır.Bebeğiniz meme emerken yutkunma sesi çıkarıyorsa,yanakları emerken içeri doğru çöküyorsa bebek doğru emiyor demektir.

  Bebek meme emerken 2 saatte bir meme değiştirilmelidir,her seferde tek memeden anne sütü vermelisiniz.Bebeğiniz 2 saatten önce tekrar meme isterse aynı memeden emzirmeye devam edin.Memedeki ilk süt az yağlı ve gazlı süttür,eğer bir emzirme seansında her iki memeden azar azar emzirirseniz bebek bu sütü içer ki asıl besleyici olan süt geride kalır.Bebek hem pişik olur hem de gaz problemi yaşar.

  Geceleri bebeğinizi emzirmeniz çok önemlidir,özellikle sabah 5-8 saatleri arasında emilen süt gün içindeki süt üretimininde artmasına neden olur,bu saatler anne sütü üretiminin en yoğun olduğu saatlerdir.Özellikle geceleri bebeğinizi biberonla beslerseniz sütünüzün azalmasına neden olursunuz.İlk zamanlar bebeğiniz uyuyorsa uyandırıp emzirin.Uyanmakta zorluk çekiyorsanız bebeğinizle beraber yatın,yada yatağını kendi yatağınıza birleştirin.

  Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye çalışın,ilginç bir not bebeğiniz iki yaşına geldiğinde ürettiğiniz anne sütü ilk verdiğiniz sarı süt ile aynı.Bir önemli noktada bebeğiniz ek gıdaya başladığında ona hazırladığınız yiyeceklerden sizde yiyin.Böylece bu yemeklere uygun sindirim enzimleri üretirsiniz buda anne sütü ile bebeğinize geçer ve yemeklerini kolay sindirir.
  Sütüm yetiyor mu?

  Bunu anlamanın birkaç yolu var

  1.Bebek günde 8-10 kere altını ıslatıyor ve idrarı renksiz
  2.Bebek anne sütü emerken yutkunuyor
  3.Meme emdikten sonra bebeğiniz mutlu ve ağlamıyor
  4.Doğumdan 3 ay sonraya kadar adet görmediniz
  5-Bebeğinizi haftalık olarak tartın ,kilo alıyorsa yeterli anne sütü alıyor demektir
   

Bu Sayfayı Paylaş